Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > místa

Prokopova lékárna U černého orla (nyní GE Money Bank)

Redakce, / 13.04.2015, Dvůr Králové nad Labem
Pan lékárník Prokop měl bernardýna. Ten nosil v tlamě hůlku, na které byly na obou koncích malé lucerny. Svítil tak panu lékárníkovi na cestu z hospody. Pod domem jsou rozsáhlé sklepy. Údajně z nich vedla ke kostelu chodba, v půli zasypaná. Původně zde snad stál nějaký dvůr, nebo klášter.
 

Vedle lékárny měl pan lékárník Prokop skleník. Stál v místě parčíku, kde je dnes pranýř. Na plánu má katastrální číslo 120. Za ním byla vrata do Mayerovy továrny (pozdější Strojtex). Plán je z r. 1874, v době snímku se to tam už trochu změnilo. Komín je v pozadí ještě vidět. Boural se myslím v roce 1964. Protože nešel odstřelit, boural ho od vrchu kominář pan Valášek s manželkou. Dole v komíně, několik metrů nad zemí, byl vysekán velký otvor, ve kterém byl z fošen šupák. Stále si vybavuji ty ohromné rány, když cihly padaly z šedesátimetrové výšky vnitřkem komínu na ten silným plechem pobitý šupák. Lidé si pak cihly odváželi na podružné zednické práce, do základů apod. Cihly byly zatočené, na rovnou zeď se nehodily.


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 50x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí