Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > místa

Stará Hajnice - nejkrásnější vesnička Královédvorska

Redakce, šéfredaktor / 17.05.2015, Hajnice - Trutnovsko a Úpicko
Stará Hajnice (německy Haindorf) leží na vrcholu Liščí hory (609 m n. m.) v lese Království. Dnešní Hajnice se do roku 1945 jmenovala Německá Brusnice (Deutsch Prausnitz). Uvádí se, že osada Haindorf byla založena v roce 1791 dřevorubcem Jacobem Haynem, trutnovským starostou a byla pojmenována podle něj. V roce 1791 je psána jako Heyndörfel. Název se transformoval v průběhu času přes Heinsdorf na Haindorf. S tím zcela nekoresponduje, že osada je již zakreslena na mapě I. vojenského mapování.
 

FOTOGALERIE - Stará Hajnice - nejkrásnější vesnička Královédvorska

První zde narozené dítě je podle matriky Barbara Martinetz. Byla dcerou Franze Martintze a Veroniky Steidler. Narodila se 23. 2. 1792 v č. p. 2. Osada zřejmě vznikla kvůli ochraně lesa. Dům lesníka tvořil základ osady. Ten má má č. p. 1. V okolí bylo těženo dřevo pro stavbu josefovské pevnosti. Poslední dům byl postaven v r. 1833. Obyvatelé byli lesní dělníci nebo tkalci. Byl zde i kovář, švec a kameník.

Les Království nad Dvorem Králové je poslední zbytek tzv. pohraničního hvozdu, který byl udržován neprostupný pro nepřátelské vojsko. Cesty, které přes něho vedly, byly stráženy vojskem. Ve válečných dobách byl les používán jako útočiště pro obyvatelstvo. To dalo původ pověsti o 14 svatých pomocnících v nouzi. Jejich obrazy původně visely na obou stranách cesty z Brusnice až po Kohoutov. Byly r. 1898 na náklady obce znovu obnoveny a opatřeny lampami. Při svátcích a v neděli se lampy zapalovaly. Nyní jsou obrazy svatých v osadě opět instalovány.

Po cestě přes vrchol byla dopravována většina zboží od Jaroměře. Cesta byla kamenitá, velmi špatně se udržovala. Za prudkých dešťů po ní proudila voda a vymílala ji. Pokud chtěl povozník vyjet s těžkým vozem nahoru, musel být zkušený, musel mít dobrý vůz a spolehlivý potah. Mnozí uvízli v rozmoklé půdě nebo mezi kameny. Museli pak čekat na pomoc. Proto se snažili povozníci přijíždějící od Trutnova zastavit ve Scholzerei (vedle nynějšího obecního úřadu), aby své koně nechali odpočinout a dobře je nakrmili. I sám povozník se posilnil na cestu, aby pomohl vůz tlačit a dodal si kuráže na obávaný úsek cesty. Dala se zde objednat i přípřež zvaná "Vorspann".

Obyvatelé osady by se dali vypsat dům od domu. Snad postačí hájovna s č. p. 1. První obyvatel byl lesník Franz Baier. Franz Baier si vzal za manželku Eleonoru Schreiber ze Střítěže (Burkersdorf). Zde se jim narodila 24. 3. 1793 dcera Terezie Eleonora. Franz Baier byl i první starosta Haindorfu. Pak bydlel v hájovně jeho syn, fořt Aloys Baier a dále fořti Meißner Johann (1850), Krowsky Johann (1880), a Birke (1939).

Dům č. p. 1 patřil Lesům ještě v osmdesátých letech dvacátého století. Bydlel zde bývalý kočí, který měl přezdívku Haťa Paťa. Jak se vlastně skutečně jmenoval věděl málokdo. Jmenoval se Antonín Petr. Pocházel z Teplic, kde měl v padesátých letech nějaký těžký střet se Státní bezpečností, což na něm zanechalo doživotní trauma. Níže bydlel ještě lesní dělník Láďa Karásek, který se držel se svou tchyní, když jeho manželka spáchala sebevraždu. Láďa se později odstěhoval do Orlického Záhoří, kde se stal údajně hostinským v místní hospodě. Tím zcela naplnil rčení o kozlu, který se stal zahradníkem.
To byli poslední stálí obyvatelé Staré Hajnice. Nyní je to již jen rekreační osada. První stavba vlevo je novostavba ze sedmdesátých let. Postavil si ji tehdejší hajný Tonda Kynych, který později emigroval do Kanady. Jinak jsou téměř všechny domy ve vzácně původním stavu.

Výlet na toto krásné místo lze spojit s další podobnou vesničkou na druhé straně Liščího kopce - Mravenčími domky - odkaz v souvisejících článcích níže.

 

Související články
Mravenčí Domky nejsou jen v pohádce
Větrná smršť Derecho po 4 měsících
Související odkazy
Odkaz na mapu
 

 
Vaše komentáře
Hajnice, 15.11.2020 06:29, Reagovat
Na Hajnici mám ty nejkrásnější vzpomínky. jezdil jsem tam jako malé dítě s rodiči . bydlili jsme v hájovně v lese, chodili na houby . K hájovně se jelo okolo dnes USP, které tam tenkráte samozřejmě nebylo. Pan lesní , jestli se nepletu se jmenoval Hanuš. Bylo tam nádherně a na ty místo nikdy nezapomenu.
 
 
Přečteno 1762x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí