Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie > tramping v Podkrkonoší

Trampská osada Netopýr - rok 1967

Tramping na Královédvorsku

Redakce / 4.02.2020
Trampská osada (T. O.) Netopýr vznikla v roce 1967. Název osady byl převzat z názvu první Královédvorské osady z roku 1929 na přehradě Les Království v místech kde je dnes osada K2 - kladka přes Labe.
 

FOTOGALERIE - Trampská osada Netopír - 1967

Osadu, která z počátku neměla stálé místo, ale každý víkend členové vyráželi nejčastěji do Českého ráje, založili Jaromír “Roko“ Mayer (jeho strýc Josef Holcman byl spoluzakladatelem původních Netopýrů), Petr “Prťa“ Vymetálek, Ladislav “Sapér“ Vodička, Jan “Hanzi“ Bůček a Vlčák. U Vlčáka si již nikdo bohužel, nepamatuje jeho civilní jméno. Ten se později odstěhoval do Hradce Králové. Když se z vojny vrátil, Jarda “Delfín“ Volf, přidal se k této osadě a později se stal jejím šerifem.

Jako poslední, vstoupil Jarda “Stromek“ Janda z Lipnice, který teprve začínal trampovat. V této sestavě však osada dlouho nezůstala, neboť Sapér a Prťa, kteří se spolu s Rokem učili v Tibě a byli zde na internátu, se po vyučení vrátili domů, do Červeného Kostelce. Ani tam, však tito dva nepřestali jezdit a oba se stali členy T. O. Idaho. 

Trochu se vrátím ke Stromkovi a jeho přezdívce. Ta vznikla, když kluci vyrazili na “Velký vandr“ na týden do Bezkyd. Někde poblíž Rožnova pod Radhoštěm poslali tehdy ještě zelenáče (byl s nimi poprvé) Jardu, pro nějakou soušku na oheň. A on se za chvíli vrátil s malým zeleným smrčkem. Samozřejmě to hned schytal a kluci, mu začali nejprve říkat “Smrček“. Až o něco později se tato přezdívka překlopila na “Stromek“. 

Časem však z osady zmizeli Vlčák, Hanzi a i Roko, který se přestěhoval do Frýdlantu v Čechách. Šerif Delfín tak zůstal na chvíli sám. Ne však na dlouho. Z vojny se vrátil Josef “Apač“ Žabka (jeden ze zakladatelů T. O. Blíženci), přidal se Jiří “Archibald“ Nohej a Jiří “Grizzli“ Síbr. 

Tato parta si našla místo poblíž vesnice Velká Bukovina resp. Střeziměřice, kde koupili starý polorozpadlý mlýn. Často kluci vzpomínali na to, jak vozili materiál na opravu v batozích autobusem. V Bukovině vystoupili, stavili se v hospodě a pak vše táhli na zádech na mlejn.

Začátkem 70. let se zde pořádaly proslavené trampské Zimní olympijské hry. Ty pořádala osada Zlatý motýl a přesunuli je sem od Kvasin. Časem se však i T. O. Netopýr rozpadá. Delfa se odstěhoval do Prahy, Apač se oženil a jezdil po montážích a na Mlejně zůstal pouze Grizzli. Ten ho později prodal a tak ho nyní vlastní nový majitel.

Oskar Rousek


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 6442x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí