Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie

Varhany ve Dvoře Králové počtvrté

Redakce / 10.04.2019
O varhanách ve Dvoře Králové už toho bylo napsáno hodně a spíše než o varhanách to bylo o sporech jednotlivých aktérů. Přiznáváme, že i my jsme lehce bulvárnějším titulkem situaci nezlepšili, proto se nadále budeme držet stranou a o pokračování budeme pouze informovat. Už to je více, než by si mnozí ve Dvoře přáli. Téma je ale závažné a není možné jej ignorovat.
 
Pevně doufáme, že debata postupem času dospěje do věcné roviny a k nějakému rozumnému řešení.

Tedy konkrétně:

Dne 2. února vyšel na portále Opera+ článek církevního organologa Válava Uhlíře. Člověka, na kterého se zástupci místní farnosti nejvíce odkazují. Člověka, který by měl být zde v kraji pro varhany tím nejpovolanějším. 
Kauza varhan ve Dvoře Králové pokračuje
Tehdy jsme ale vyslyšeli přání řady místních lidí nechat situaci spíše utichnout a článek jsme nepřevzali, nijak nekomentovali a ani na něj nedávali odkaz. S tím, že zainteresovaní si jej najdou.

Zatím poslední článek, který je hlavně reakcí na článek výše uvedený, je tento: 
Varhany ve Dvoře Králové počtvrté
Tento článek napsal profesor a významný varhaník Jaroslav Tůma a s panem Uhlířem v mnoha věcech zásadně nesouhlasí. Článek byl na Opera+ zveřejněn 7. dubna 2019

Oba články jsme se nyní rozhodli zveřejnit alespoň takto formou odkazu. Oba články jsou dlouhé a podrobné a pozor - oba mají dokonce 2 stránky, což lze snadno přehlédnout. Pokud si dáte ten čas a pečlivě si je pročtete, zjistíte, že odmyslíte-li si osobní antipatie zúčastněných, zůstane skutečně to hlavní - a to debata o tom, co je a co není památka, co památkou bude zítra, či za 50 let. A jak se k nim chovat. A to ať už si každý na základě přečteného zváží sám. 

Jan Holan

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1171x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí