Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > místa

Vražda v Podharti?!?

Redakce, / 11.04.2015, Dvůr Králové nad Labem
Tragický příběh z Podhartě (tenkrát se říkalo nesprávně Podhradí). Otištěno ve dvorských novinách v srpnu 1892.
 

Utopila se. Dne 18. t. m. nalezena v obecné studni v Podhradí Královédvorském mrtvola 21leté Julie Pacákovy z Dubence, kteráž dne 6. t.m. o polednách přišedši z továrny domů, ani k obědu nesedla, nýbrž šátek z hlavy odhodivši odešla na venek a více se nevrátila. Všechno pátrání po zmizelé zůstalo bez úspěchu, až konečně náhodou objevena ženštinou, která ve jmenované studni vody nabírala a spozorovala, že na vodě plavou dlouhé vlasy, načež shledáno, že ve studni nalézá se mrtvola pohlaví ženského.

Tušení, že jest to J. Pacákova bylo potvrzeno ohledáním dostavivší se obecné komisse policejně zdravotnické za přítomnosti rodičů dívky a celého sousedstva. Jedná-li se v tomto případě o nahodilé utopení se, neb o samo vraždu, nebylo možno nijakým způsobem zjistit a komissí toliko shledáno, že vyloučen jest zločin, poněvadž mrtvola nejevila na sobě žádných podezřelých známek. — Byla proto do komory umrlčí zavezena a její pohřeb bez pitvy soudní stanoven. Jest věru podivno, kterak bylo možno, že mrtvola tolik dní mohla zůstat utajenou ve studni, odkud denně mnoho lidí vody nabírá a tím podivnější, že nikomu nebyla podezřelá chuť vody. Neuvěřitelno a přece pravda, že mnoho lidí stále pilo vodu, ve které mrtvola zahnívala přes to, že dobytek, krávy i kozy podávané ze studny vody více píti nechtěly a vodu očichavše netknutou zůstavovaly. Městský fysik navrhl zrušení studny a žádal ihned u starostenského ouřadu, aby občanstvu Podhradskému nová pitná voda opatřena byla a to tím více, že dosavadní studna nedostatečnou úpravou vůbec zdravotním požadavkům nevyhovovala.

Prozatím se jen dohadujeme, kde by zmíněná "Obecní studna" mohla být. Napadlo nás místo někde poblíž nynějšího transformátoru u školy! Nevíte náhodou někdo přesné místo?

 

Související články
Mladík vylákal od seniorky peníze a zmizel
Vyšetřování vraždy u Lázní Bělohrad končí

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 120x
 
 
 
Zpět
13.03.2019 - V nemocnici v Trutnově již neplatí zákaz návštěv na lůžková oddělení. Nemocnice byla poslední v kraji, kde tento zákaz platil.
01.03.2019 - Novým jednatelem společnosti Lesy města Dvůr Králové n. Labem, s.r.o., je Petr Kupský. Nahradil od 1. března 2019 Petra Teperu.

Kalendář akcí