')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie > místa

Vražda v Podharti?!?

Redakce, / 11.04.2015, Dvůr Králové nad Labem
Tragický příběh z Podhartě (tenkrát se říkalo nesprávně Podhradí). Otištěno ve dvorských novinách v srpnu 1892.
 

Utopila se. Dne 18. t. m. nalezena v obecné studni v Podhradí Královédvorském mrtvola 21leté Julie Pacákovy z Dubence, kteráž dne 6. t.m. o polednách přišedši z továrny domů, ani k obědu nesedla, nýbrž šátek z hlavy odhodivši odešla na venek a více se nevrátila. Všechno pátrání po zmizelé zůstalo bez úspěchu, až konečně náhodou objevena ženštinou, která ve jmenované studni vody nabírala a spozorovala, že na vodě plavou dlouhé vlasy, načež shledáno, že ve studni nalézá se mrtvola pohlaví ženského.

Tušení, že jest to J. Pacákova bylo potvrzeno ohledáním dostavivší se obecné komisse policejně zdravotnické za přítomnosti rodičů dívky a celého sousedstva. Jedná-li se v tomto případě o nahodilé utopení se, neb o samo vraždu, nebylo možno nijakým způsobem zjistit a komissí toliko shledáno, že vyloučen jest zločin, poněvadž mrtvola nejevila na sobě žádných podezřelých známek. — Byla proto do komory umrlčí zavezena a její pohřeb bez pitvy soudní stanoven. Jest věru podivno, kterak bylo možno, že mrtvola tolik dní mohla zůstat utajenou ve studni, odkud denně mnoho lidí vody nabírá a tím podivnější, že nikomu nebyla podezřelá chuť vody. Neuvěřitelno a přece pravda, že mnoho lidí stále pilo vodu, ve které mrtvola zahnívala přes to, že dobytek, krávy i kozy podávané ze studny vody více píti nechtěly a vodu očichavše netknutou zůstavovaly. Městský fysik navrhl zrušení studny a žádal ihned u starostenského ouřadu, aby občanstvu Podhradskému nová pitná voda opatřena byla a to tím více, že dosavadní studna nedostatečnou úpravou vůbec zdravotním požadavkům nevyhovovala.

Prozatím se jen dohadujeme, kde by zmíněná "Obecní studna" mohla být. Napadlo nás místo někde poblíž nynějšího transformátoru u školy! Nevíte náhodou někdo přesné místo?

 

Související články
Mladík vylákal od seniorky peníze a zmizel
Vyšetřování vraždy u Lázní Bělohrad končí
První letošní vražda v Královéhradeckém kraji. Na Jičínsku byl zabit novorozenec

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 172x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Město Dvůr Králové n. L.)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí