Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Historie

Zvičina a její tajemství! Zveme vás ke sledování kompletní přednášky RNDr. Karla Martinka

Redakce / 3.01.2019
V sobotu 5. ledna 2019 v 17 hodin bude na těchto stránkách odvysílána premiéra kompletní přednášky o tajemstvích Zvičiny. Těžba stříbra, zlaté poklady, drahokamy, ale zázračná modrá hlína. To jsou témata přednášky, kterou si připravil a před beznadějně zaplněným sálem Městského muzea ve Dvoře Králové přednesl RNDr. Karel Martinek.
 
Zatím pro vás máme videopozvánku. Odkaz na vysílání celé přednášky v sobotu v 17 hodin najdete pod pozvánkou. Klikněte si v okně videa na "zapnout upozornění", nebo si dejte datum a hodinu do svého diáře a v sobotu si připravte dobrou kávu, zákusek, natáhněte se na kanape a užijte si přednášku, která vás rozhodně nebude nudit :-) Přednáška poběží souběžně zde na webu, na Youtube i na našem Facebooku.

Pozvánka:

Zde poběží premiéra pořadu:

V přednášce „ZVIČINA a její tajemství“ z 15. 11. 2018 ve Špýcharu Městského muzea ve Dvoře Králové se detailně popisují lokality, ve kterých v 18. a 19. století feudálové ze zámku v Bílých Poličanech a též miletínští měšťané dolovali stříbro. Zachovaly se dokonce rozsáhlé štoly. 
Popsány jsou pokusy dolovat uhlí. Neuvěřitelný je sběr polodrahokamů, podobný nálezům na vyhlášeném Kozákově (acháty, karneoly, jaspisy, topazy, chalcedony). Modrou hlínu těžil svatováclavský rytíř Czeczinkar na výrobu speciální keramiky. Dnes modrá hlína nachází perspektivní použití pro revitalizaci pokožky v alternativní medicině a její cena proto vzrostla tisícinásobně. Málo známá jsou pochmurná zvičinská skaliska, ve kterých prý býval vchod do pekla. Ke skalám se pojí báje o skrytém zlatém pokladu a čertech, kteří pokoušeli naše předky ze širokého okolí Zvičiny až po horu sv. Kateřiny (Katerinberk). 
Přednáška je bohatě ilustrována mapami s turistickými trasami a fotografiemi.

FOTOGALERIE - Zvičina a její tajemství! Zveme Vás ke sledování kompletní přednášky RNDr Karla Martinka

 

Související články
První písemná zmínka o Dvoře, Hora sv. Kateřiny Karel Martínek Městské muzeum - Špýchar 17.12.2015
Omyly a nepravdy v rané historii Dvora Králové! Podívejte se na kompletní přednášku profesora Karla Martinka
Páteční výhledy ze Zvičiny - aneb když je Zvičina ostrovem

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2192x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí