Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Historie

Zvičina a její tajemství! Zveme vás ke sledování kompletní přednášky RNDr. Karla Martinka

Redakce / 3.01.2019
V sobotu 5. ledna 2019 v 17 hodin bude na těchto stránkách odvysílána premiéra kompletní přednášky o tajemstvích Zvičiny. Těžba stříbra, zlaté poklady, drahokamy, ale zázračná modrá hlína. To jsou témata přednášky, kterou si připravil a před beznadějně zaplněným sálem Městského muzea ve Dvoře Králové přednesl RNDr. Karel Martinek.
 
Zatím pro vás máme videopozvánku. Odkaz na vysílání celé přednášky v sobotu v 17 hodin najdete pod pozvánkou. Klikněte si v okně videa na "zapnout upozornění", nebo si dejte datum a hodinu do svého diáře a v sobotu si připravte dobrou kávu, zákusek, natáhněte se na kanape a užijte si přednášku, která vás rozhodně nebude nudit :-) Přednáška poběží souběžně zde na webu, na Youtube i na našem Facebooku.

Pozvánka:

Zde poběží premiéra pořadu:

V přednášce „ZVIČINA a její tajemství“ z 15. 11. 2018 ve Špýcharu Městského muzea ve Dvoře Králové se detailně popisují lokality, ve kterých v 18. a 19. století feudálové ze zámku v Bílých Poličanech a též miletínští měšťané dolovali stříbro. Zachovaly se dokonce rozsáhlé štoly. 
Popsány jsou pokusy dolovat uhlí. Neuvěřitelný je sběr polodrahokamů, podobný nálezům na vyhlášeném Kozákově (acháty, karneoly, jaspisy, topazy, chalcedony). Modrou hlínu těžil svatováclavský rytíř Czeczinkar na výrobu speciální keramiky. Dnes modrá hlína nachází perspektivní použití pro revitalizaci pokožky v alternativní medicině a její cena proto vzrostla tisícinásobně. Málo známá jsou pochmurná zvičinská skaliska, ve kterých prý býval vchod do pekla. Ke skalám se pojí báje o skrytém zlatém pokladu a čertech, kteří pokoušeli naše předky ze širokého okolí Zvičiny až po horu sv. Kateřiny (Katerinberk). 
Přednáška je bohatě ilustrována mapami s turistickými trasami a fotografiemi.

FOTOGALERIE - Zvičina a její tajemství! Zveme Vás ke sledování kompletní přednášky RNDr Karla Martinka

 

Související články
První písemná zmínka o Dvoře, Hora sv. Kateřiny Karel Martínek Městské muzeum - Špýchar 17.12.2015
Omyly a nepravdy v rané historii Dvora Králové! Podívejte se na kompletní přednášku profesora Karla Martinka
Páteční výhledy ze Zvičiny - aneb když je Zvičina ostrovem
Trvalo to čtvrt století, ale podařilo se! Dar rodáků - odsunutých Němců - se konečně dostal na oltář zvičinského kostelíčka
Em. Univ. Prof. RNDr Karel Martinek, DrSc.
Vychází nová obsáhlá publikace o Zvičině. Autorem je profesor Karel Martinek
Proč se Zvičina jmenuje Zvičina?

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 3131x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí