Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Diskuze

Městský autobus jezdí KAŽDOU HODINU

Redakce, J. H. / 7.01.2012
TAKT - to není jen výraz ze slovníku slušného chování. TAKT patří také do jízdních řádů a to, i když tam to slovo nenajdete napsané. Takt je PRAVIDELNOST. Když jsou jízdní řády "v taktu", tak to znamená, že autobus jezdí v intervalech - třeba každých 10 minut ve velkém městě, každou celou hodinu ve městě malém. A právě to se podařilo dostat spolu se spoustou dalších změn do nového jízdného řádu Královédvorské městské dopravy. Sice ne na 100%, ale alespoň v dopoledních a odpoledních hodinách.

FOTOGALERIE - Městský autobus jezdí KAŽDOU HODINU

Takt
Každý cestující si tak může zapamatovat ten svůj čas a ne pokaždé znovu a znovu hledat v jízdním řádu. Autobus od pošty k nemocnici nyní jede vždy "ve čtvrt", od Masaryka (Vrchlického) ve "dvacetšest". Na rychlíky se jede od kostela ve "třičtvrtě" a tak podobně. U linky na nádraží časy samozřejmě odpovídají dvouhodinovému taktu rychlíků, které se ve Dvoře naštěstí křižují. Osobáky bohužel jedou v jiné časy.

Centrální zastávka u kostela
Léta jezdil autobus na nádraží od gymplu. Ano je to sice ve středu města, ale v podstatě všichni to k němu měli daleko. Kostel je také v centru města, ale přeci jen dostupnější pro daleko více lidí ze severní části města, navíc autobus cestou nabere lidi z nábřeží. Lidé, kteří to ke gymplu měli blíže, mohou nadále využívat příměstské autobusy z Vrchlabí (pošta) a Trutnova (pošta, autobusák). Cena je stejná - 10Kč
U kostela se rovněž dá celkem slušně přestoupit - cca 2 minuty na linku do ZOO, 15min na nádraží na rychlíky a 0 minut na osobáky - snad na sebe počkají :-)
Již delší dobu platí, že jízdenka platí 1 hodinu, nikoliv jízdu. Na jednu jízdenku za "pětku" tak můžete přestoupit i na jiný autobus a to včetně příměstské dopravy, na kterou tyto jízdenky rovněž platí (samozřejmě v katastru města).

Zrychlení
Autobusy z nádraží nyní odjedou dříve (ale budou čekat na případná zpoždění) a k vlaku přijíždějí o něco později. Případné námitky, že není čas na zakoupení další jízdenky lze odmítnout s tím, že již delší dobu lze i v městském autobuse zakoupit jízdenku až do cílové stanice vlaku, což mnoho lidí bohužel zatím nevyužívá.

Závady nového vedení linek, které budou jistě předmětem diskusí
1. Ve směru od kostela na nádraží bohužel nyní schází zastávka "Obecní domy".
Autobus zastaví až na zastávce "Poděbradova", což je o dost dále. Bohužel řešení se nepodařilo dle současných pravidel pro tvorbu zastávek najít (doufejme, že zatím).

2. Sníh a led "na bráně" v případě skutečně zimního počasí.
Těch skutečně zimních dnů je opravdu málo. Díky opravě náměstí je nyní upravena křižovatka nad bránou tak, že autobus nyní nemusí dávat přednost a nehrozí zastavení ve svahu. Na linku budou většinou nasazovány malé autobusy.

3. Zhoršená dostupnost ZOO z autobusového nádraží.
Lepší napojení ZOO na rychlíky a zlepšení městské dopravy pro občany města je bohužel vykoupeno horším spojením ZOO s autobusovým nádražím. Tento problém bude v letním období částečně vyřešen novou turistickou linkou, na kterou dostalo dotace OSNADO. Nutno podotknout že nynější řešení umožní kvalitní spojení s centrem lidem v ZOO ubytovaným, nebo zde parkujícím. Mohou tak nechat své auto na parkovišti ZOO a udělat si výlet do centra města. ZOO se bohužel na optimalizaci nijak výrazně nepodílela a dokonce se v jednu chvíli snažila i zrušit zastávku mhd umístěnou na parkovišti ZOO, tomu naštěstí bylo včas zabráněno. To pro mne bylo nepochopitelné překvapení.
Jednoduchý jízdní řád spojení ZOO s autobusákem by šel vytvořit i nyní za pomocí linek příměstské dopravy jedoucích na Bílou Třemešnou a dále. Tomu bohužel nyní brání neexistence zastávky ve směru na Třemešnou (mhd využívá jediné zastávky v protisměru). I zde si myslím, že hlavním tahounem potřebné změny by měla být ZOO. Mám ale pocit, že o to nemá moc zájem.

Základní informace o změně včetně JÍZDNÍCH ŘÁDŮ najdete v tomto článku: http://www.kralovedvorsko.cz/cs/zmena-tras-jizdnich-radu-mestske-autobus...

 
Vaše komentáře
Zde uvádí nový jízdníPasažer, 22.02.2012 00:00, Reagovat
Zde uvádí nový jízdní řád, který doplnili o "nové" názvy zastávek a časy odjezdů (asi se to nedalo stihnout)

http://www.mudk.cz/cz/mesto/aktualne/mesto/nove-jizdni-rady-mestske-auto...

Přečteno 143x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
23.02.2024 17:00 - 25.02.2024 20:00
Alpy v pasáži - VÍKEND TYROLSKÉ KUCHYNĚ
25.02.2024 19:00 - 25.02.2024 21:30
Kino - Mission Impossible: Odplata - první část