Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Diskuze

MfDnes: Nádraží možná nebude skvost, ale přispěje na něho EU

Redakce, redakce / 23.01.2012
Některým obyvatelům a podnikatelům ve Dvoře Králové se moc nelíbí, že město nechce uspořádat architektonickou soutěž na rekonstrukci autobusového nádraží.

Zástupcům radnice to vyčítal například na jednání zastupitelstva podnikatel a majitel pivovaru Nasik Kiriakovský. Tomu vadí, že chce koupit asi polovinu areálu současného zastaralého autobusového nádraží příliš rychle.
„Kam spěcháte? Vadí mi, že cenný areál v centru města chcete zastavět sporným projektem. Místo toho, aby si to vzal do rukou nějaký šikovný architekt a dal místu zajímavou architektonickou a urbanistickou podobu,“ míní Nasik Kiriakovský.
Starostka Edita Vaňková ale namítá, že město musí se záměrem přestavět autobusového nádraží spěchat. „Poslední únorový den by měl kraj vyhlásit další výzvu regionálního operačního programu a my chceme tuto výzvu s projektem stihnout a uspět v ní,“ řekla starostka Dvora Králové nad Labem.
Radní vysvětlují, že město má v této výzvě možná poslední šanci získat na přestavbu nádraží nemalé peníze. Unie by totiž zaplatila podstatnou část z celkových nákladů 35 milionů korun. Město také argumentuje, že rekonstrukci nádraží podporuje kraj.
Podnikatel Nasik Kiriakovský ale míní, že město nebude stavět architektonicky zajímavý objekt. „Za 35 milionů od EU jen zrekonstruuje zastávky a vybuduje novou prosklenou čekárnu! To mi připadá jako velmi drahý omyl. A stavbu vytvoří dokonce podle původní studie společnosti OSNADO, která v minulých letech s tímto záměrem neuspěla při žádosti o dotaci z evropských fondů,“ namítá Nasik Kiriakovský.
Studie je podle něj pouze provozně technickým návrhem, jak nejlépe minimalizovat toto autobusové nádraží, které společně s městem za posledních dvacet let pozbylo na významu v oblasti autobusové dopravy v Královehradeckém kraji. „Hodně autobusů dnes toto nádraží ignoruje, nezajíždí na něj a zastavuje jen u pošty,“ říká Nasik Kiriakovský a míní, že studie zpracovaná společností OSNADO postrádá kreativní architektonické nebo urbanistické nápady.

Místostarosta Jan Bém připouští, že projektová dokumentace, s níž žádá město o dotaci, vychází ze studie OSNADA. „Ale ten projekt nebyl špatný. Město však má jako veřejnoprávní instituce mnohem větší šanci uspět se svými záměry. Studii využíváme i z toho důvodu, že k ní jsou již kladná vyjádření dotčených orgánů, a nás tlačí čas,“ řekl místostarosta a dodává: „Možná by se na nádraží dalo vytvořit i něco zajímavějšího, ale stálo by to také mnohem více peněz,“ míní Jan Bém.
Ten rovněž upozorňuje, že na autobusové nádraží dnes zajíždí ročně 70 tisíc spojů. „Jen jeden dálkový dopravce, který se vyhýbá platbě za vjezd na autobusové nádraží a zastavuje u pošty,“ řekl místostarosta Dvora Králové.

Podnikatel však míní, že pokud se rekonstrukce autobusového nádraží podaří městu uskutečnit, vznikne bezvýznamné mininádraží s parkovištěm autobusů. „Tento počin znehodnotí na desítky let velmi cenné území v centru města a to za peníze daňových poplatníků a evropské unie,“ míní Nasik Kiriakovský.
Místostarosta Jan Bém je však toho názoru, že rekonstrukcí se tento dnes „škaredý kout“ změní tak, za co se město nebude před přijíždějícím návštěvníky stydět.
Zdroj: MfDnes, Petr Broulík

 
Vaše komentáře
To jste si nevšimla, že seVisitor, 20.04.2012 00:01, Reagovat
To jste si nevšimla, že se u nás (at je to město nebo celá ČR) u ničeho nepřemýšlí? Hlavně něco udělat aby lidem zacpali hubu.
Rekonstrukci potřebuje jakVisitor, 18.04.2012 00:00, Reagovat
Rekonstrukci potřebuje jak busák,tak vlakáč. Když už se něco bude předělávat ,tak at to k sakru svěřej pořádnýmu architektovi,kterej bude respektovat naše požadavky a nebude utrácet za zbytečnosti,které jsou navíc ke škodě ,než k užitku ( jako např. nová zuška - stupidní nevzhledný světlík a skleněná plocha v koncertním sále ! nízké stropy a zbytečně drahá podlaha,která nebyla vubec vyžadována v tanečním sále,úzké zdi v hudebních třídách ,atd. atd. ) samozřejmě za to nemůže jen architekt ,ale také ti,kdo rozhodovali o tom,jaký architekt si zuš vezme na starost . Samozřejmě jsem ráda,že nyní chodím do prostornější budovy zuš ,ale myslím si,že prachy,který město na tuto rekonstrukci dostalo, nemusely být za každou cenu takto hloupě rozfofrovány.
PozvánkaVisitor, 23.02.2012 00:02, Reagovat
Vy, co tu všichni píšete, sice jako do suché vrby, přijďte na zastupitelstvo 8.března v 15:00, vyslechnout si povídačky aktérů a záměr Města. Třeba se dozvíme něco konkrétnějšího o vodě, proběhlých a budoucích soudech i o autobusáku.

Mimochodem, Město bude mít novou právní poradnu - kolipak to už stálo korunek ?

Ahoj ve čtvrtek 8.3. odpolko v Hangáru.
Nejspíš to bylo myšlenoVisitor, 1.02.2012 00:05, Reagovat
Nejspíš to bylo myšleno tak, že se budou chlubit i ošklivým nádražím. Prostě co se udělalo bez ohledu na výsledek.
Aha, tak se raději nebudeVisitor, 1.02.2012 00:04, Reagovat
Aha, tak se raději nebude dělat nic, aby se nemuseli před volbami chlubit, že se něco dokázalo, opravdu krásný argument. Když se něco povede, tak ať se klidně pochlubí. Jinak nádraží už je hnusný dávno.
Tady jde spíš minimálněVisitor, 31.01.2012 00:03, Reagovat
Tady jde spíš minimálně o 2 věci:

1) že si někdo namastí opět kapsu

2) aby se bylo před volbama čím chlubit co se dokázalo

Po hnusném a předraženém ksindlu, tj. náměstí a budově ZUŠ, NECHCI mít ještě hnusný nádraží. Pomalu se za své rodné město začínám stydět!
zastupitelstvoVisitor, 30.01.2012 00:25, Reagovat
Neschovávej se za zastupitelstvo, někdo jim to musel naservírovat!
Nic proti, ale ...Visitor, 30.01.2012 00:06, Reagovat
Nic proti, ale podle mě by se mělo rekonstruovat spíše vlakové nádraží. To je přímo ostudou města a míním, že právě tudy procestuje nejvíce lidí. Ať už odkudkoliv jedou, většina se dívá z okna a naše ošklivé nádraží přímo hatí výhled na město... ČD by s tím měli něco udělat - nová fasáda by prospěla - celková rekonstrukce v duchu rakouské monarchie! :)
Pozemky prodáváVisitor, 27.01.2012 00:24, Reagovat
Pozemky prodává zastupitelstvo města , pozemky neprodává vedení města . Tak jinak kdo pak byl v té době v zastupitelstvu města ,,,,,,??????
Jsem instalatér s volnouVisitor, 27.01.2012 00:17, Reagovat
Jsem instalatér s volnou kapacitou mám zájem o ty hajzle a kamoš elektrikář by dodal docela levně eloktrosplachování a infotabule vše za dost dobrou cenu. Kdo to na městě rozdává.
Souhlasím ,nepotřebujemeVisitor, 26.01.2012 00:09, Reagovat
Souhlasím ,nepotřebujeme nákladnou rekonstrukci ,stačí když bude na nádraží čisto a pořádek ,když se to neudržované a zanedbané dá do pořádku ... pak bude vše OK.....
Autobusové nádraží je zVisitor, 26.01.2012 00:08, Reagovat
Autobusové nádraží je z hlediska cestovního ruchu po ZOO druhé nejnavštěvovanější místo ve Dvoře Králové!! Denně jim projíždí mnoho autobusů směřujících z Prahy do Trutnova a na hory. Za relativně málo peněz by se dalo udělat mnoho proto, aby si lidé, které to nikdy nenapadlo, řekli: To je ale hezké město! Sem bych se mohl vypravit příště!

Komentar k projektu rekonstrukce zde: http://www.kralovedvorsko.cz/cs/blogs/prudivec/rekonstrukce-autobusoveho...
Hlavně když to zaplatí EUVisitor, 26.01.2012 00:07, Reagovat
Proti rekonstrukci nic nenamítám, ale když už, tak ať to k něčemu vypadá. Zatím to je jen hon na peníze z EU bez ohledu na budoucí podobu nádraží.
Opravdu si myslíte, že jeVisitor, 25.01.2012 00:23, Reagovat
Opravdu si myslíte, že je to pouze vizitka západních developerů? Kdo byl asi ve vedení Města, když se prodával tento a i jiné pozemky?!
Pozemek prodalo městoVisitor, 25.01.2012 00:22, Reagovat
Pozemek prodalo město holandˇanům co si říkaj Protivítr, aby nemuselo do parkoviště investovat a posloužilo k vybudování zadního vstupu do Hotelu Grand ,který jim taky mimo jiné patří..?! Protivítr prodáva byty u knihovny za takovou raketovou cenu ,že koupit znamená do roka zkrachovat . Neprodané byty musí asi dotovat z tankodromu ,kterému město říká parkoviště u pošty. Jak vypadá parkoviště tak vypadá také Grand ?

Skutečná vizitka západních developerů .
Za 30mega ...???Visitor, 25.01.2012 00:16, Reagovat
Za 30mega ...???
Pozemek města to rozhodněVisitor, 25.01.2012 00:12, Reagovat
Pozemek města to rozhodně není !
Parkovitě u pošty, bléééVisitor, 25.01.2012 00:11, Reagovat
Podle mě si lidé na ohyzdné autobusové nádraží již dávno zvykli a spíš jim vadí, jak již zde bylo řečeno) parkoviště u pošty... Autobusák by potřeboval jen informační systém a nové zastávky. Parkoviště u pošty, to je místo, kde každý den projde hodně lidí, každý zde chodí do pošty. Sakra tak proč město něco neudělá s tímto místem? Předpokládám, že to není soukromé, ale města, když si za to platí...
Mám pocit,že za RainaVisitor, 25.01.2012 00:10, Reagovat
Mám pocit,že za Raina chtěl Lidl postavit na autobusáku svůj novej supermarket a autobusák dával k tomu .Okrašlovací spolek byl ,ale nekompromisně proti a radnice nic nezmohla.Ale to šlo asi " jenom " o nějakou zeleň ,která měla Lidlu padnout za oběť.............
Zkuste odkazVisitor, 24.01.2012 00:26, Reagovat
Zkuste odkaz http://www.mudk.cz/cz/radnice/zeptejte-se/
Podle katastu je vlastníkemVisitor, 24.01.2012 00:21, Reagovat
Podle katastu je vlastníkem Protivítr - invest s.r.o.
A komu tedy patříVisitor FJ, 24.01.2012 00:20, Reagovat
když Město vybírá prostřednictvím p. automatů ? Nebo je to soukromé ?

Jak se tedy majitel stará, jaká je smlouva na údržbu ?
Jenomže "parádní"Visitor, 24.01.2012 00:19, Reagovat
Jenomže "parádní" parkoviště u pošty nepatří městu
proč je tedy na parkovistiVisitor, 24.01.2012 00:18, Reagovat
proč je tedy na parkovisti parkovací automat.za ty sračky kterýma jsem před hodinou projel to je vysměch.jedině že by ten automat vydával zdarma kupony do myčky aut a do čistírny oděvů,protože než to přejdete tam a zpět tak jste zasrany jak jetel.opravdu pěkná vizitka ve středu města.jak mají vypadat parkoviště pro návštevníky města je krásně vidět např.v Trutnově.
V projektu samozřejmě jeVisitor, 24.01.2012 00:15, Reagovat
V projektu samozřejmě je kvalitní sociální zařízení a informační tabule
stydet by jste se měliVisitor, 24.01.2012 00:14, Reagovat
stydet by jste se měli třeba za parádní parkoviště u pošty.Na autobusovém nádráží

tolik cizích lidí do města nepřijíždí a místní a ti co jezdí denně by spíš uvítali kvalitní socialní zařízení a přehledné informační tabule.ale hlavně když to zaplatí unie a někdo si zase přijde na své.
Otočení směru jízdy,Visitor, 24.01.2012 00:13, Reagovat
Otočení směru jízdy, nový asfaltový povrch nepovažuji za nějakou extra velkou a nákladnou rekonstrukci.

Přečteno 717x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
29.02.2024 13:00 - 29.02.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
29.02.2024 15:45 - 29.02.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi