Vyhledej
Královédvorsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Jak je to s počty nakažených ve vašem městě? Politici to vědí, média ne

Redakce / 23.03.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Krajská hygienická stanice zveřejňuje na svých stránkách informace o nově nakažených v souhrnných číslech za okresy. Někteří vyvolení ale mají informace podrobnější a to, i když to přímo odporuje předpisům, kterými se sama hygienická stanice na svých stránkách ohání.
 

FOTOGALERIE - Jak je to s počty nakažených ve vašem městě? Výzva krajské hygienické stanici!

Netoužíme mít každý den na stránkách informace o přesných počtech nakažených v každé ulici, dokonce bychom i souhlasili s tím, že tyto informace se budou uvádět jen jedním číslem za kraj, aby všichni lidé opravdu důsledně chránili sebe a svoje okolí. Pokud se ale informace zveřejňují, tak by k nim měla mít přístup i média, a nejen vybraní jednotlivci. 

Dovolali jsme se tiskové mluvčí Krajské hygienické stanice a bylo nám řečeno, že starostové tyto informace dostávají z toho důvodu, že jsou za svá města členy integrovaného záchranného systému kraje. A že je pouze na nich, jak s danou informací naloží. Médiím však KHS z nařízení svého ministerstva podrobnější informace zasílat nemohou.

Výzva k narovnání přístupu k informacím


Žádáme nadřízený orgán Krajské hygienické stanice v Hradci Králové, aby umožnil informace o nově nakažených pacientech médiím sdělovat ve stejném režimu jako politikům. Rozhodně není správné, že starostové obcí a další politici mají informace o stavu své obce, či ORP (obec s rozšířenou působností) a tyto informace pravidelně zveřejňují na svých sociálních sítích. Jsou tak jedinými posly dobrých, či špatných zpráv ve svém městě, na které lidé bohužel čekají. 

Nárůsty jejich fanoušků na sociálních sítích v souvislosti se současnou situací a jejich informačně unikátní pozice jim dávají zároveň neúměrnou výhodu v nejbližších volbách. Zároveň se potlačuje význam klasických médií, jejichž úkolem je informace zpracovávat a zveřejňovat v souvislostech s dalšími jevy.
Je dobré rozdělovat a odlišovat oficiální informační kanály města a osobní profily na sociálních sítích. To se ve většině případů neděje.

Média dostávají informace pouze o číslech v rámci okresů. Pro občana Dvora Králové nad Labem v okrese Trutnov je ale zásadní rozdíl, zda se čísla týkají ORP Dvůr Králové nad Labem, Žacléře, či Úpice. A naopak.
Vyzýváme tedy, aby bylo šíření těchto informací široké veřejnosti sjednocené a přimlouváme se, aby čísla zahrnovala okruh obce s rozšířenou působností - tedy ORP.

Aktuální tabulka k 23. březnu v 10:00 od krajské hygienické stanice:


Informace od starosty Nové Paky:
Okres Jičín – 1 zjištěný nakažený (od neděle), Trutnov – 2, Náchod – 3, Hradec Králové 11, Rychnov 1.

Drtivá většina jsou „lyžaři“ z Italie a Rakouska, 2 osoby se nakazily v Praze, jeden USA a jedno nakažení v rodině. Lze očekávat, že lyžaři se ještě objeví a také lidi jimi nakažení.

Jan Holan
Zdroj: Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje
 

Související články
První případ nakaženého na Jaroměřsku

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 4815x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí