Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

Budou se zvířata utrácet? Ne, zvířata nehodláme utrácet, zní ze zoo.

Redakce / 24.03.2021, ZOO a Safari - Turistika
Některá média si nešťastně vyložila výrok ředitele dvorské zoo o řešení současná krize. Není pochyb o tom, že zoo jsou nyní v těžké finanční situaci, kdy přicházejí o jeden ze svých největších příjmů: návštěvníky. Utrácení zvířat je dle oficiálního vyjádření zoo však skutečně krajní řešení. Na lidi však původní zpráva zabrala: vyprovokovala je k podpoře dvorské zoo.
 

Škody v českých zoo kvůli absenci příjmů od návštěvníků dramaticky rostou. Plaská zoo byla dokonce odstřižena od plynu kvůli nezaplaceným zálohám, dvorský Safari park má plán tvrdých opatření. 

Nešťastný výrok o utracení zvířatJak nám potvrdila Zuzana Boučková, tisková mluvčí dvorské zoo, zvířata však utrácet ve Dvou Králové nehodlají. "Význam vyjádření pana ředitele v článku na zpravodajském portálu (novinky.cz) byl poněkud nešťastně posunut. Skutečně jsme v těžké situaci," přiznala Boučková. Dle jejích slov však mají aktuálně stále ještě jiné možnosti, jak situaci řešit: "Po omezení údržby, případně snížení platu zaměstnanců by pak teprve přišlo ke zvážení částečného omezení chovu. Například přesunem do jiných zahrad ve světě. Utracení některých zvířat je nutno brát jako naprosto krajní řešení. Situace se nám lépe zvládá i díky ohromné podpoře lidí, kteří nám pomáhají," konstatovala Boučková. K utracení zvířat by došlo prý až v případě, že by zahrady musely zůstat zavřené celou sezónu a zároveň by se celková situace ve státě výrazně zhoršila.

Kornovirus však neovlivnil jen finanční stránku zoo. V pražské zoo již byl potvrzen koronavirus i u gorily či lvů. 

Výše ztráty, zdroje příjmů 

 
Safari parku již narostla ztráta od počátku roku o dalších pět milionů korun na aktuálních 35 mil. Kč. Šest milionů korun měsíčně stojí jen krmení pro zvířata a prostředky na mzdy pro zaměstnance safari parku. 
Prakticky jediným jistým příjmem je v tuto chvíli provozní příspěvek Královéhradeckého kraje, jehož je příspěvkovou organizací. Zastupitelé kraje schválili již loni (22. června) dvorské zoo kompenzaci za jarní uzavření v důsledku opatření proti šíření koronaviru ve výši 13,43 mil. Kč. Do 10. června 2020 kraj zoologické zahradě poslal jako vyrovnávací platbu částku 61 milionů korun. Výroční zpráva za rok 2020 zatím není k dispozici. 


Jak se uvádí na webu safari parku, v případě, že by došlo k tomu, že se safari park neotevře v průběhu dubna, začnou ztráty růst rapidním tempem. "Pokud by pak omezení v takovémto rozsahu a bez významnější pomoci státu přetrvala například i do května, bylo by neodvratné sáhnout i k omezení počtu chovaných zvířat v některých skupinách," píše se na safaripark.cz.  

Plán opatření v postupném sledu zahrnuje:

  • omezení údržby a další odklady neurgentních oprav.
  • omezení výdajů na externí smlouvy a jejich případné vypovězení
  • snížení platů zaměstnanců
  • omezení počtu zvířat ve vybraných skupinách tak, aby byl zachován chovatelský potenciál.

Zejména omezení počtu zvířat je až zcela poslední možností. Pokud by k němu muselo dojít, maximální množství zvířat, o která již safari park nebude schopen se postarat, odcestuje do jiných zoologických zahrad v rámci EAZA či WAZA, kde je koronavirová situace spojená s provozem zahrad a jejich podporou příznivější. V těchto zahradách by se dvorská zvířata stala členy nových chovných skupin. Tento odchod by byl ve většině případů trvalý.

Dary od sponzorů a návštěvníků

Stěžejní pro zoo zůstává pomoc veřejnosti a také tradičních velkých partnerů - mezi jinými například ČEZ, Nadace ČEZ nebo ČSOB. 

Podpořít safari park je možné následujícími způsoby:


Kateřina Sekyrková
Zdroj: safaripark.cz, novinky.cz 

Související články
Obědy pro zvířata za více než 13 mil. Kč. Tolik vynesla zpráva o možném utrácení zvířat ve dvorské zoo

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 822x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Učitelé II. stupeň ZŠ (ZŠ Sch. sady, DKnL)

Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žireč)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá