Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > KORONAVIRUS - informace z regionu

V krajských nemocnicích je PCR test za 700 Kč. Nabízejí i odběr na vyšetření protilátek

Redakce / 9.06.2021, Dvůr Králové nad Labem
Od 8. června 20201 se snížila maximální cena PCR a antigenních testů pro samoplátce. Za PCR by zákazník neměl zaplatit více než 814 Kč a za antigenní test maximálně 201 Kč. Doposud byla cena PCR 1 310 Kč a antigenního testu 351 Kč. Spolu se změnou metodiky úhrady nákladů ubylo míst, které provádějí PCR testy. Jistotou zůstávají odběrná místa v nemocnicích.

PCR testy jsou vstupenkou zejména k cestám do vybraných zahraničních destinací, antigenní testy jsou potřeba k prokázání bezinfekčnosti při vstupu na hromadné akce nebo k využívání některých služeb. Platnost negativního PCR testu činí pro tyto případy 7 dní a u antigenního testu podle typu služby 48 až 72 hodin.

Testy zdarma - měsíc červenV měsíci červnu mají osoby, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění v České republice, nárok na 2 PCR testy a 4 antigenní testy zdarma. Musí se prokázat průkazem pojištěnce nebo náhradním dokladem. Pokud potřebuje člověk certifikát o bezinfekčnosti častěji, potom si jej musí zaplatit.

“Výsledek PCR testu je zpravidla do 48 hodin, a to i pro nemocnici v Jičíně, která odběry zasílá do trutnovské laboratoře. PCR odběry provádí nemocnice v dopoledních hodinách, provozní doba odběrových míst se upravuje dle vytíženosti, je třeba se objednat na volný termín na stránkách nemocnic,” doplnila časové možnosti odběru Lucie Chytilová, tisková mluvčí Zdravotnického holdingu KHK.

Nemocnice nabízejí i odběry na vyšetření protilátek, které však nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. Provádí se v Jičíně za 540 Kč, v Náchodě, Jaroměři, Broumově a Rychnově za 480 Kč a Trutnově za 450 Kč. “Odběr je zpoplatněn zpravidla částkou 50 Kč, tedy pokud zájemce o toto vyšetření odevzdá již odebranou krev, bude cena o tuto částku nižší,” dodala Chytilová.

Kde se nechat testovat? 

Bohužel mapa odběrových míst pro testy na Covid19 - https://testovani.uzis.cz, kterou spravuje ministerstvo zdravotnictví, na není aktuální. Jak nám sdělili zástupci odběrových míst, mnohdy si nestíhají opravit aktuální údaje ani na svých webech a to se poté promítá do centrální mapy odběrových míst. 

Některá dosavadní odběrová místa po změně metodiky již však odkazují zájemce o PCR test na nemocnice s laboratořemi. V krajských nemocnicích Královéhradeckého kraje stojí PCR test samoplátce 700 Kč a je v něm zahrnut odběr, zpracování testu a vystavení certifikátu. Cena antigenního testu je dle státem stanovené hranice 201 Kč. Zájemce se musí k odběru v nemocnicích registrovat předem v případě PCR i antigenního testu.

PCR test již neřeší původní odběrové místo v centru Trutnova (u Jedničky), kde nyní provádějí již pouze antigenní test neinvazivní metodou, stejně jako v odběrovém centru v Trutnově na Bojišti. Právě zde je výjimečná otvírací doba (do 20 hod.), která souvisí s kulturními akcemi, které se na tomto místě konají.

Ve Dvoře Králové patří mezi certifkované odběrové místo pro PCR testy pouze nemocnice, antigenní test je bez objednání možný v prostorách Vividus-East, na doptání i u obvodních lékařů.

Doslova oříškem je testování pro organizátory letních táborů, kdy dosavadní varianta počítá s nutným testováním dětí a vedoucích nejen před začátkem turnusu, ale i během více než týdenních pobytových táborů. 

Kateřina Sekyrková
Související články
Kapacity PCR testů se navyšují: krajským nemocnicím pomáhají soukromé firmy
Vaše komentáře

Přečteno 1213x
 
Hodnocení článku:
25.11.2021 - Starosta města Trutnov Ivan Adamec odstupuje z pozice starosty. Bude se naplno věnovat funkci poslance a nově i roli předsedy hospodářského výboru PSP ČR.
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí