Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Krimi

Zloděj ukradl v Josefově kasičku s penězi ze soukromého betléma

Redakce / 9.01.2020, Jaroměř - Jaroměřsko
Hned v prvních hodinách nového dne - v sobotu 4. ledna 2020 zavítal neznámý muž na pozemek jednoho z rodinných domů v Josefově, kde měl odcizit proutěnou kasičku od betléma. Tento veřejnosti známý betlém již dlouhodobě každý rok navštěvovali lidé ze širokého okolí, aby si zde připomněli advent. Podle prvotních informací se v kasičce měla nacházet i nemalá finanční hotovost. Zloděje zachytila bezpečnostní kamera.
 

FOTOGALERIE - Zloděj ukradl v Josefově peníze z kasičky soukromého betléma

Soukromý betlém na soukromém pozemku

Rodina Bauerova z Josefova měla již léta na svém pozemku vždy v adventním čase vystavený betlém. Vánoční atmosféru dolaďoval osvětlený dům. Od roku 2015 byl betlém v prostorách bývalého josefovského zahradnictví přístupný veřejnosti, každý rok přidala rodina Bauerova 2 nové figurky, které sami, jako vyhlášení loutkáři, vyrábějí.

Slavnostní rozsvěcení osvětleného domu

Letos se tato atrakce na žádost veřejnosti posunula o další úroveň: na začátku adventu proběhlo slavnostní rozsvícení, a přišel tak i čas na novinku: kasičku, do které lidi házeli peníze na podporu provozu tohoto jedinečného betléma. “Dříve lidé bez našeho vědomí házeli peníze Ježíškovi do kolébky. Peníze jsme vybrali každoročně až na konci adventu, ale vždy se nějaký malý zlodějíček našel. Letos jsme použili poprvé kasičku,” sdělil portálu Jaroměrsko.cz Roman Bedřich Bauer, majitel betléma a provozovatel Boučkova divadla v centru Jaroměře.

Krádež kasičky

Právě tato kasička byla odcizena z betléma v noci z pátka na sobotu (ze 3. na 4. ledna 2020). Krádež zaznamenala soukromá bezpečnostní kamera. Záznam kamery však nemohl být kvůli GDRP jako krádež zveřejněn. Na svém facebooku tak pan Bauer napsal: "Dnes v noci jeden hajzl ukradl z našeho betlému pokladničku s Vašimi penězi. Podle kamerového záznamu máme velkou šanci, že ho Policie najde. Takže: nedržte tomu parchantovi palce! Pro ty, kteří neviděli, tady je foto, kdybyste ji našli pohozenou. Škoda, že jsme měli návštěvu a Žofie byla zrovna s námi doma!
Nejhorší na tom je, že podle našich zkurvených zákonů nesmíme zveřejnit fotky z kamer, abyste ho pomohli identifikovat! Bylo to ve třičtvrtě na jednu. Pár aut projelo. Třeba ho někdo viděl.
Za vybrané peníze zvelebujeme betlém a světelnou výzdobu. Nepropíjíme je. A vzhledem k tomu, že lidé jsou, jací jsou, a stále pro většinu (omlouvám se těm dobrým) je Dobrovolný příspěvek = Zadarmo, a i vzhledem k tomu, že každý rok chytáme nějakého zloděje, zvažujeme přestat. Už nás to
 přestává totiž bavit. Děláme to lidem pro radost, ne pro nějaký rekord či zviditelnění. Už vůbec ne, abychom vybrali peníze. A stále víc si myslíme, že nás to za to nestojí."

Na fcb byl později zveřejněný záznam na jiném profilu uveden jako výzva pod záminkou možnosti navrácení vyměněného míčku. "Hledáme tohoto člověka. Spadl mu k nám míček, my nebyli doma, on ho hledal sám, ale nenašel. Odnesl si omylem jiný. My ho našli a rádi bychom mu ho vrátili. Tak kdybyste ho poznali, dejte nám, prosím, vědět.” 

Video mělo přes 14 tisíc zhlédnutí. Zloděj se však přesto nenašel.

Policie záznam poskytla médiím až dnes, ve čtvrtek 9. ledna 2020. Policisté žádají veřejnost o součinnost při zjištění totožnosti tohoto neznámého muže. V případě uznání viny a odsouzení totiž hrozí pachateli za přečin porušování domovní svobody a krádež trest odnětí svobody v délce trvání až dvou let odnětí svobody.

Prodej betléma

Bedřich Bauer již však na facebooku zmínil, že betlém po této zkušenosti prodá. Je tak možné, že obyvatelé Jaroměře tak přijdou o jednu z vánočních tradic, kterou inicioval soukromník bez jakýchkoliv dotací.
"Jak se nám to postupně honí hlavou, docházíme k tomu, že když v tomto státě nemůže člověk použít záznam zloděje k tomu, aby ho lidé viděli a pomohli dopadnout, skončíme s naším betlémem. Pokud se najde podobný blázen, nabízíme náš unikátní betlém k prodeji. Už nechceme zažívat setkání s hnusnými lidmi, nechceme být stále ve střehu, aby nám lidé panáky neničili, peníze nekradli, lezli až skoro domů atd. Budeme si možná jen svítit, ale brána zůstane zavřená. 
Pokud tedy máte zájem, ozvěte se. Betlém je na prodej!"

Betlém nyní obsahuje 15 figur a zázemí “chléva” včetně kolébky. Zájemci mohou pana Bauera kontaktovat.

Jakékoliv informace vedoucí ke zjištění totožnosti muže zachyceného na záběrech kamery, prosíme, sdělte na obvodní oddělení Jaroměř, na jakoukoliv jinou policejní služebnu či případně na linku 158.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Policie ČR, Fcb BOĎI Jaroměř


 

Související články
Řidič ve Dvoře Králové při parkování havaroval
Loutkoherci BODI Jaroměř budou v sobotu hrát živě pohádku na Internetu

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1661x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí