')
Vyhledej
Královédvorsko > Kuks

Slavnosti koní 2019: skutečná síla koní a lidí kolem nich

Redakce / 1.07.2019, Aktualizováno , Kuks
Ani teplotní rekordy v neděli 30. června neodradily přes tisíc lidí, aby navštívili tradiční akci v Kuksu - Slavnosti, koní, historie a řemesel. Návštěvníci zde dobrovolně strávili den bez vodních atrakcí a při odchodu si jeho podobu ještě pochvalovali. Důvodem byl bohatý program, který byl vzhledem k vysokým teplotám průběžně měněn, ale který si stále udržel svůj cíl: připomenout lidem sílu koní a lidí kolem nich včetně navazujících řemesel a profesí.
 

FOTOGALERIE - Slavnosti koní Kuks 2019

Hned ráno se na louku doslova vrhli sekáči, kteří si den předtím mohli zkusit práci s kosou na jednom z workshopů. Poté již louky patřily hlavně pozvaným zvířatům. Po celý den zde byli k vidění opeřenci draví i noční, ale hlavně koně - malé, velké, hnědé i bílé, kteří mají většinou svoji roli zřejmou již od narození. Někteří vozili návštěvníky v sedle či kočáře, jiní tahali pomocné stroje a klády, někteří je zase přeskakovali, ale našli se tu i “herci”, kteří si hráli na zraněné díky skvěle naaranžovaným zlomeninám, škrábancům či otevřeným ranám. Právě na nich mohla paní veterinářka příkladně ukázat, jak s úrazy koní pracovat a jaké následky mohou mít pro koně neodborná ošetření. Péče se u koní věnuje speciálně samozřejmě i kopytům, které zde okovávali kováři, ale také zubům. Jak na Kuksu potvrdila pohledem na žluté koňské zuby koňská zubařka, i kůň by měl zajít jednou ročně za svým zubařem, který může hrát roli pouze dentisty, ale v případě problémů i zubaře.


Živý přenos s rozhovory s účinkujícímiCelý den byl živě přenášen přes facebookový profil kralovedvorsko.cz a je stále ke zhlédnutí např. zde (odpolední část)

Tradičně došlo i na křest dvou hříbat, která se narodila v červnu letošního roku. Obě sice na loukách pobíhala ve stínu svých matek, ale jejich poskakování všem divákům vykouzlilo úsměvy na rtech.

V podchodu na nádvoří hospitalu Kuks celý den postával flašinetář, který zvukem svého nástroje vítal návštěvníky ve světě připraveného jarmarku, jehož atmosféru doplňovala vystoupení vybraných folkových kapel a folklorního souboru. Nechyběla ani pohádka pro děti - a to hned ze Solimánska, aby i dětem na příkladu nemocné princezny přiblížila význam životního cyklu stromu. Ovšem skutečný drvoštěp nežije jen v pohádkách: na Kuksu jich ten den také pár bylo, aby společně se sledujícími diváky pokáceli kůrovcový smrk a pár hodin na to zasadili nové srdce Kuksu: červený buk.

Účinkující, organizátoři, ale i diváci popřáli společně stromu dlouhý život a připravili mu půdu. Celé léto však bude nyní nutné strom zalévat: pokud se tedy vy v následujících dnech či týdnech na Kuks vypravíte, vezměte kromě své vody i trochu vody právě pro tento strom. Za desítky let se vám odvděčí nejen stínem v parných dnech, jakým byla neděle 30. června 2019.

Záštitu nad akcí Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2019 převzal ministr zemědělství Miroslav Toman. Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje. 

Kateřina Sekyrková

Foto: Rita Tučková
Video: ZvičinaTv.cz

 

Související články
Na Slavnostech koní se zasadí srdce kukského údolí
Všechna videa ze Slavností koní, historie a řemesel 2019

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1805x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)

Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí