Vyhledej
Královédvorsko > Kuks

Slavnosti koní 2019: skutečná síla koní a lidí kolem nich

Redakce / 1.07.2019, Aktualizováno , Kuks
Ani teplotní rekordy v neděli 30. června neodradily přes tisíc lidí, aby navštívili tradiční akci v Kuksu - Slavnosti, koní, historie a řemesel. Návštěvníci zde dobrovolně strávili den bez vodních atrakcí a při odchodu si jeho podobu ještě pochvalovali. Důvodem byl bohatý program, který byl vzhledem k vysokým teplotám průběžně měněn, ale který si stále udržel svůj cíl: připomenout lidem sílu koní a lidí kolem nich včetně navazujících řemesel a profesí.
 

FOTOGALERIE - Slavnosti koní Kuks 2019

Hned ráno se na louku doslova vrhli sekáči, kteří si den předtím mohli zkusit práci s kosou na jednom z workshopů. Poté již louky patřily hlavně pozvaným zvířatům. Po celý den zde byli k vidění opeřenci draví i noční, ale hlavně koně - malé, velké, hnědé i bílé, kteří mají většinou svoji roli zřejmou již od narození. Někteří vozili návštěvníky v sedle či kočáře, jiní tahali pomocné stroje a klády, někteří je zase přeskakovali, ale našli se tu i “herci”, kteří si hráli na zraněné díky skvěle naaranžovaným zlomeninám, škrábancům či otevřeným ranám. Právě na nich mohla paní veterinářka příkladně ukázat, jak s úrazy koní pracovat a jaké následky mohou mít pro koně neodborná ošetření. Péče se u koní věnuje speciálně samozřejmě i kopytům, které zde okovávali kováři, ale také zubům. Jak na Kuksu potvrdila pohledem na žluté koňské zuby koňská zubařka, i kůň by měl zajít jednou ročně za svým zubařem, který může hrát roli pouze dentisty, ale v případě problémů i zubaře.


Živý přenos s rozhovory s účinkujícímiCelý den byl živě přenášen přes facebookový profil kralovedvorsko.cz a je stále ke zhlédnutí např. zde (odpolední část)

Tradičně došlo i na křest dvou hříbat, která se narodila v červnu letošního roku. Obě sice na loukách pobíhala ve stínu svých matek, ale jejich poskakování všem divákům vykouzlilo úsměvy na rtech.

V podchodu na nádvoří hospitalu Kuks celý den postával flašinetář, který zvukem svého nástroje vítal návštěvníky ve světě připraveného jarmarku, jehož atmosféru doplňovala vystoupení vybraných folkových kapel a folklorního souboru. Nechyběla ani pohádka pro děti - a to hned ze Solimánska, aby i dětem na příkladu nemocné princezny přiblížila význam životního cyklu stromu. Ovšem skutečný drvoštěp nežije jen v pohádkách: na Kuksu jich ten den také pár bylo, aby společně se sledujícími diváky pokáceli kůrovcový smrk a pár hodin na to zasadili nové srdce Kuksu: červený buk.

Účinkující, organizátoři, ale i diváci popřáli společně stromu dlouhý život a připravili mu půdu. Celé léto však bude nyní nutné strom zalévat: pokud se tedy vy v následujících dnech či týdnech na Kuks vypravíte, vezměte kromě své vody i trochu vody právě pro tento strom. Za desítky let se vám odvděčí nejen stínem v parných dnech, jakým byla neděle 30. června 2019.

Záštitu nad akcí Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2019 převzal ministr zemědělství Miroslav Toman. Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje. 

Kateřina Sekyrková

Foto: Rita Tučková
Video: ZvičinaTv.cz

 

Související články
Na Slavnostech koní se zasadí srdce kukského údolí
Všechna videa ze Slavností koní, historie a řemesel 2019

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2310x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí