Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika > Kuks

Slavnosti koní 2019: skutečná síla koní a lidí kolem nich

Redakce / 1.07.2019, Aktualizováno , Kuks
Ani teplotní rekordy v neděli 30. června neodradily přes tisíc lidí, aby navštívili tradiční akci v Kuksu - Slavnosti, koní, historie a řemesel. Návštěvníci zde dobrovolně strávili den bez vodních atrakcí a při odchodu si jeho podobu ještě pochvalovali. Důvodem byl bohatý program, který byl vzhledem k vysokým teplotám průběžně měněn, ale který si stále udržel svůj cíl: připomenout lidem sílu koní a lidí kolem nich včetně navazujících řemesel a profesí.
 

FOTOGALERIE - Slavnosti koní Kuks 2019

Hned ráno se na louku doslova vrhli sekáči, kteří si den předtím mohli zkusit práci s kosou na jednom z workshopů. Poté již louky patřily hlavně pozvaným zvířatům. Po celý den zde byli k vidění opeřenci draví i noční, ale hlavně koně - malé, velké, hnědé i bílé, kteří mají většinou svoji roli zřejmou již od narození. Někteří vozili návštěvníky v sedle či kočáře, jiní tahali pomocné stroje a klády, někteří je zase přeskakovali, ale našli se tu i “herci”, kteří si hráli na zraněné díky skvěle naaranžovaným zlomeninám, škrábancům či otevřeným ranám. Právě na nich mohla paní veterinářka příkladně ukázat, jak s úrazy koní pracovat a jaké následky mohou mít pro koně neodborná ošetření. Péče se u koní věnuje speciálně samozřejmě i kopytům, které zde okovávali kováři, ale také zubům. Jak na Kuksu potvrdila pohledem na žluté koňské zuby koňská zubařka, i kůň by měl zajít jednou ročně za svým zubařem, který může hrát roli pouze dentisty, ale v případě problémů i zubaře.


Živý přenos s rozhovory s účinkujícímiCelý den byl živě přenášen přes facebookový profil kralovedvorsko.cz a je stále ke zhlédnutí např. zde (odpolední část)

Tradičně došlo i na křest dvou hříbat, která se narodila v červnu letošního roku. Obě sice na loukách pobíhala ve stínu svých matek, ale jejich poskakování všem divákům vykouzlilo úsměvy na rtech.

V podchodu na nádvoří hospitalu Kuks celý den postával flašinetář, který zvukem svého nástroje vítal návštěvníky ve světě připraveného jarmarku, jehož atmosféru doplňovala vystoupení vybraných folkových kapel a folklorního souboru. Nechyběla ani pohádka pro děti - a to hned ze Solimánska, aby i dětem na příkladu nemocné princezny přiblížila význam životního cyklu stromu. Ovšem skutečný drvoštěp nežije jen v pohádkách: na Kuksu jich ten den také pár bylo, aby společně se sledujícími diváky pokáceli kůrovcový smrk a pár hodin na to zasadili nové srdce Kuksu: červený buk.

Účinkující, organizátoři, ale i diváci popřáli společně stromu dlouhý život a připravili mu půdu. Celé léto však bude nyní nutné strom zalévat: pokud se tedy vy v následujících dnech či týdnech na Kuks vypravíte, vezměte kromě své vody i trochu vody právě pro tento strom. Za desítky let se vám odvděčí nejen stínem v parných dnech, jakým byla neděle 30. června 2019.

Záštitu nad akcí Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2019 převzal ministr zemědělství Miroslav Toman. Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje. 

Kateřina Sekyrková

Foto: Rita Tučková
Video: ZvičinaTv.cz

 

Související články
Na Slavnostech koní se zasadí srdce kukského údolí
Všechna videa ze Slavností koní, historie a řemesel 2019

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2404x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí