Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Kateřina Pešková

Moje zkušenost s myslivcem

Redakce / 14.11.2018, Královédvorsko
Dne 17. září 2018 ráno jsme s dcerou v obvyklou dobu jely do školy a do práce. Každý den se na louce před naším pozemkem pásla srnka. Tentokrát to bylo naposledy. Vyjely jsme na hlavní silnici a bum, projíždějící řidič ji porazil. Zůstala ležet uprostřed tříproudové silnice pod Kocbeřemi.
Viděly jsme, že se hýbe, ale nemůže vstát. Nechaly jsme tedy auto na vedlejší cestě a šly ji odnést na trávu. Volala jsem městskou policii a starostku. Čekaly jsme u ní, chtěla jsem mít jistotu. Srna evidentně dost trpěla, měla tlamičku dokořán, krvácela z ní, natahovala krk, aby se jí lépe dýchalo a občas sebou škubala jakoby chtěla utéct, ale měla hodně poranění, nešlo to. 
Naštěstí to netrvalo příliš dlouho a přijeli myslivci. Předpokládala jsem, že jí utrpení zkrátí a zastřelí ji. Místo toho nevěřícně koukáme, jak ji bezcitně myslivec (člen Mysliveckého spolku Choustníkovo Hradiště naložil zkroucenou na zádech do připravené kádě v kufru auta a že si ji odveze v tomto stavu - ještě živou! 
Říkám, že chci, aby ji zastřelil. Odpověděl, že nemá ani nůž. Druhý muž seděl v autě. Odjeli. Zvláštní. Zřejmě jeli přímo z domu. A zřejmě se takto zvíře lépe vykrvuje a stahuje... Já i moje desetiletá dcera jsme byly v šoku, odcházely jsme brečící a zhnusené takovou bezcitností.

Pár dnů na to, 27. října, byla ke sražené srně ve Dvoře Králové n. Labem v ul. 17. listopadu přivolána PČR a místní myslivci. Ti okamžitě ukončili její trápení - jednali v souladu se zákonem. Stejná situace, pouze na jiném místě.

Pro někoho kus masa, pro jiného cítící bytost...
Otázkou je, zda by takový člověk měl tuto činnost vůbec vykonávat.

Zde vyjádření Krajské veterinární správy:
Nakládání se zvěří v honitbě upravuje Zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb. Každý, kdo chce provozovat myslivost, je povinen složit poměrně náročné zkoušky z myslivosti, jejichž součástí jsou jednak znalosti z oboru, ale i podrobnosti způsobů zacházení s volně žijící zvěří a způsobů jejího usmrcování. Odpovědné postavení v rámci mysliveckého spolku má myslivecký hospodář, který je povinen absolvovat ještě další speciální školení podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 853/2004. Takto odborně způsobilý myslivecký hospodář by měl být schopen na základě své odborné způsobilosti posoudit nejvhodnější zacházení se zvěří zraněnou při nehodě. Vámi popisovanou situaci tedy musí na místě zhodnotit právě myslivecký hospodář, který je zodpovědný za to, aby nedocházelo k utrpení nebo týrání zvířete a tím porušení zákona 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, v platném
znění.

Odpovězte si sami, zda byl takovým jednáním zákon na ochranu zvířat proti týrání porušen.
 
Kateřina Pešková

 
Vaše komentáře

Přečteno 407x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí