Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Vít Zlámal

Sdílená kola ve Dvoře za 1,2 milionu, proboha proč?

Redakce / 28.01.2022, Dvůr Králové nad Labem
Na středečním jednání rady města se radní rozhodli schválit projekt sdílených kol, na základě kterého bude občanům města k dispozici 50 jízdních kol na 15 stanovištích, a to v období od března do prosince 2022. Tuhle službu možná někteří z vás znají z Prahy nebo dalších velkých měst, ale opravdu to má smysl ve městě jako je Dvůr Králové?
Ve městě, ve kterém kromě nábřeží jedete v podstatě pořád do kopce? Kde z jednoho konce na druhý dojdete pěšky do půlhodiny? Kde na rozdíl od velkých měst opravdu není problém skladovat doma kolo, protože většina bytovek má svoje sklepy a velká část obyvatel bydlí v rodinném domě?

O co půjde? 

Na 15 vybraných místech si budete moci půjčit kolo, a na jiném místě ho budete moci vrátit. Abyste si mohli kolo půjčit, budete muset mít v mobilu aplikaci, která vám kolo odemkne a poté bude počítat čas půjčení. Následně budete mít prvních 15 minut zdarma, avšak každá další započatá půlhodina bude stát 24 Kč. Tedy mimochodem přesně dvojnásobek toho, kolik by vás stála jízdenka na dvorské MHD. Musím se přiznat, že absolutně nerozumím tomu, pro koho by měla být tato služba určená? Pro důchodce to asi úplně nebude. Nedovedu si představit 70letou paní, jak jde od svého domova 50 metrů (přinejlepším) ke stojanu s koly, vytahuje svůj smartphone, zapíná aplikaci, skenuje QR kód, načež nasedá na kolo vstříc kopci směrem k nemocnici nebo hřbitovu. Děti do 10 let si kolo ve velikosti určené pro dospělé asi taky úplně neužijí. Takže je to asi pro pracující? No, chvíli jsem v JUTĚ na brigádě pracoval a ten kdo chce do práce jezdit na kole, už to dávno dělá a k dispozici má třeba i vlastní kolárnu. Opravdu netuším, kdo by na tom měl jezdit.

No a na závěr se dostáváme k ceně tohoto projektu. Celá služba, kterou nám poskytne společnost nextbike Czech Republic, s. r. o., (vybraná, jak jinak, než bez výběrového řízení) bude spočívat ve vybudování těch 15 stanovišť, PŮJČENÍ 50 jízdních kol a provozování celého online systému. Za tuto službu si po dobu projektu, tedy pouze za období od března až do prosince, bude účtovat celkem 1.149.500 Kč. Nevím jak vy, ale já už toho v listopadu a prosinci moc nenajezdím, takže celý projekt bude využitelný v podstatě pouze v období 8 měsíců, a to ještě musíme doufat, že nám v březnu sleze sníh a v říjnu bude ještě hezky. Za toto období nám to pak vychází na necelých 5.000 Kč, a to DENNĚ! No nekupte to. Co byste si za tuto částku mohli koupit? No třeba byste si každý den mohli koupit v Decathlonu kolo a darovat ho libovolnému občanovi města. Myslím, že do roka bychom takto mohli obdarovat všechny, kteří ještě kolo nemají.

A na závěr prosba: jestli chce někdo z vedení města nebo z úřadu jezdit do práce na kole, prosím, napište mi a já vám nějaké starší seženu. 
Opravdu není nutné na to dělat projet za více než milion korun na půl roku.

Vít Zlámal
Foto: Lukáš Baše (Praha)

Související články
Sdílená kola - jak se vede projektu v menších městech?
Sdílená kola vyrážejí do ulic Dvora Králové, prvních 15 minut jízdy platí město
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1225x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí