Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa

Výzva SOS k hledání prostor pro kočičí útulek (únor 2023)

Redakce, / 27.02.2023, Dvůr Králové nad Labem
Rádi bychom širokou veřejnost informovali ve věci hledání nových prostor pro útulkové kočky.

FOTOGALERIE - SOS HLEDÁNÍ PROSTOR PRO ÚTULEKPro objasnění situace nedokážeme být struční. Vše proto níže vysvětlíme.

Hledání nových prostor
Všem, kteří se na nás obracejí s dotazem, kde najdou kočky z katastru obce Dvůr Králové n. L. nový azyl, bychom touto cestou rádi oznámili, že jsme společně s městem stále ve fázi hledání. Velice nás překvapilo, jak moc se občané o tuto o problematiku zajímají. Vážíme si vaší iniciativy i zájmu vedení města, kterému tuto službu dlouhodobě poskytujeme a věříme, že nám bude v tomto ohledu oporou a řešení nakonec najdeme, pokud ne v městských prostorách, tak snad s přispěním veřejnosti.

Všichni, kteří víte o nějaké možnosti, kam kočky přemístit, se nám ozvěte na telefon 605 751 717. Možná někdo vlastníte nevyužité prostory k tomuto účelu vhodné.

Určitě tu nejde jen plnění zákonné povinnosti, ale zároveň i o lidské hledisko a fakt, že je v našem městě je přístup lidí - dobrovolníků - nezvykle vstřícný. 

Činnost dobrovolníků
Rádi bychom opakovaně zmínili skutečnost, že v našem městě pracuje ve svém volném čase zcela zdarma 8 lidí. Sice prioritně pomáhají zvířatům-opuštěným kočkám v našem městě, ale zároveň tak činí s vědomím, že město o jejich práci ví, váží si jí a bude společně s námi hledat takové řešení, aby opuštěné kočky z útulku obce nezůstaly na ulici. 

V současné době se nám podařilo stav snížit o 25 %. I tak je v prostorách 53 koček odchycených výhradně na území Dvora Králové n. L. od roku 2016. 

Proč některé kočky máme tak dlouho?
V tu dobu žádný kastrační program nerealizoval a nebyla k dispozici žádná vypouštěcí lokalita s potřebným zázemím. Dožívají u nás kočky plaché, doživotně neumístitelné. 
Kočky, které byly výjimečně přijaty z jiné přilehlé lokality, jsou v dočasných péčích, kde zřejmě zůstanou. 

Reakce a kroky města
Vedení města nás ujistilo, že se problémem společně s námi intenzivně zabývá. Zatím snad není důvod o tom pochybovat. Občané si zvolili své zástupce nejen jako schopné úředníky, ale také jako lidi s určitým morálním kreditem. Určitě není v zájmu města měnit to, co dlouhou dobu dobře funguje. Bylo by to nelogické a také neekonomické. Vedením města jsme byli ujištěni, že o naši spolupráci stojí a my věříme, že svá slova mysleli vážně. Víme, že není jednoduché najít během krátké doby funkční prostory. Při jejich hledání je nám nápomocen místostarosta p. Ing. Vítězslav Šturma. Snad právě to je zárukou nalezení alternativního řešení. 
Protože již druhým rokem máme snahu situaci řešit, plánovali jsme v červnu 2022 kočky přemístit do jedné z menších přilehlých obcí mimo katastr Dvora Králové n. L. V tuto dobu nám byla zároveň předložena nabídka města k přemístění do trvalého azylu přímo v městských prostorách. Objekt, který nám byl městem v červnu 2022 nabídnut, bude nakonec pravděpodobně využit jinak .To jsme se dozvěděli bohužel až po půl roce v prosinci 2022, kdy jsme obdrželi výpověď z pronajatých prostor. Díky časovému prodlení zároveň padl i náš původní záměr k přemístění depozita mimo území města. To neznamená, že stále společně nehledáme. V tomto ohledu má město přece jen více možností než my a bylo by do budoucna pro obě spolupracující strany smysluplné, kdyby město našlo své vlastní prostory s možností pronájmu tak, aby se podobná situace neopakovala. V tom nás utvrdila zkušenost z ledna 2023, kdy naše jednání s majitelem soukromého objektu, který nám v lednu 2023 objekt sám nabídl, selhalo na tom, že majitel nakonec upřednostnil svůj podnikatelský záměr. 
PROTO SE OPAKOVANĚ OBRACÍME NA ŠIROKOU VEŘEJNOST. 
MOŽNÁ NĚKDO VÍTE O PROSTORÁCH, KTERÉ BY SE DALY UPRAVIT. KOČKY JSOU NYNÍ V OHROŽENÍ ŽIVOTA TÍM, ŽE PŘJDOU O DOMOV, NA KTERÝ JSOU NĚKOLIK LET ZVYKLÉ. 
To, že některá města tvrdí, že s vyšším stavem neumístitelných koček nemají problém , souvisí většinou s jejich protizákonnou selekcí, obcházením zákona, vyvážením do jiných katastrů nebo s alternativou vypouštěcí lokality, která ve skutečnosti neexistuje (obvyklé praktiky převážně městských útulků ve snaze ušetřit). To v našem městě nikdy nebylo, proto doufáme, že se podobné praktiky nezavedou i u nás.

Zástupci sdružení 
Další šance, z.s., - útulek pro kočky ve Dvoře Králové 

Související články
Iva Pelíšková navržena na Cenu města
Vaše komentáře
, 28.02.2023 19:37, Reagovat
No tak doufam, ze se zastupci mesta proberou a konecne udelaji neco pro dobro zvirat.

Přečteno 502x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty