Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Diskuze

Hasičská zbrojnice je k pronájmu! Budeme mít hasičské muzeum?

Redakce, J. H. / 9.12.2010
AKTUALIZACE 9.12.2010 - Tak je nejspíš hotovo. I přes velký počet návštěvníků nakonec písemný zájem projevil POUZE JEDEN JEDINÝ ZÁJEMCE! Pravděpodobně tedy bude dole vzorkovna dřevovýrobků a nahoře pronajímatelné kanceláře :-(

Hasiči dostali novou moderní budovu a nastal problém, co se starou budovou. Vůbec mne nenapadlo, že by to problém být mohl. Myslel jsem si, že se jedná o městskou budovu a že město má pro takto atraktivní budovu na ještě atraktivnějším místě dávno vykoumané jiné využití.

Budova ale patří přímo hasičům a ti právě řeší, co s ní. Prodat ji ale nechtějí. Jezdil jsem kolem asi 10 dní a stále mne napadaly další a další věci, co by se tam všechno dalo udělat a z některých nápadů mne ale také polévala hrůza. A tak jsem se objednal na prohlídku. Ujal se mne jednatel hasičů a všechno mi podrobně ukázal.

V podstatě jsou to velké propojené garáže a nad nimi velkorysé kanceláře s nádherným výhledem na Zvičinu. Zezadu v suterénu ještě něco jako menší tělocvična a několik malých skládků a kutlochů v přístavbách, krovu a pod schody.
Za pronájem nechtějí vůbec moc peněz, jde jim hlavně o to, aby budova nechátrala, aby vydělala na svoji vlastní údržbu. Zároveň jsou ale připraveni na to, že jakýkoliv záměr jistě vyprovokuje více, či méně rozsáhlou rekonstrukci a úpravy na kterých jsou ochotni se podílet (další úpravou, či úlevou na nájmu). Proto mají zájem na seriózním partnerovi a dlouhodobém pronájmu - aby rekonstrukce měla smysl a po roce to nekrachlo. Zároveň by také asi nepřipustili nějaké vyloženě hloupé řešení, které by místo degradovalo. Základ je ten, že se o to nechtějí sami starat.

No a nyní proč jsem to dal do rubriky DISKUSE?
Protože si myslím, že budova a místo je natolik atraktivní, že vydělávat prostě musí a to i při rozsáhlejší a kvalitní rekonstrukci a při stále proklamované chudobě našeho města. Jen je třeba najít opravdu kvalitní náplň a schopného nájemce. Proto bude dobré, když se o tom dozví co nejvíce lidí a bude co nejvíce nápadů.

Důležité také je, že hasiči budovu za prý ještě lepších podmínek nabídli přímo městu, ale to neprojevilo vůbec žádný zájem. Třeba se to ještě nyní po volbách změní. I když ani já si nemyslím, že by město mělo být podnikatelem, tak toto je budova, která by si nějaké společenské využití jistě zasloužila a město by se mělo alespoň zajímat, co se tam bude dít, nebo třeba nějakému bohulibému a méně komerčnímu záměru pomoci.

Charakteristka místa:
- v centru města
- luxusní výhled na všechny strany
- parkování bez problémů
- prostorově luxusní a variabilní
No uznejte - je ve Dvoře lepší adresa?

Co by tedy zde mohlo být?!
- velkoprodejna čínského oblečení
- prodejna koberců
- pneuservis, nebo autoklempíři
- zahradní centrum
- luxusní bordel v patře
Také vás mrazí, když to vidíte?

A co tedy:
- v patře hotel, penzion, či hostel
- dole restauace
- hudební klub
- v patře kanceláře firem
- mateřské centrum Žirafa

No a nakonec to nejlepší! Po dlouhém rozhovoru z jednatele vypadlo, že by si tam i uměli představit MUZEUM HASIČSKÉ TECHNIKY. Sami si na to ale netroufají i když vystavovat by rozhodně bylo co. Nemají ale jistotu, že by byly finance na personál, zajištění a ještě na údržbu budovy.

A tady se otevírá prostor pro spolupráci hasičů, města a nějakého šikovného podnikatele. Možná by se na takový projekt dala natrefit i nějaká ta evropská dotace (rekonstrukce historické budovy na muzeum). V každém případě si myslím, že MUZEUM HASIČSKÉ TECHNIKY v prostorech krásné staré hasičárny (a před ní?) je nápad nejlepší. Když se k tomu přidá ještě malá kavárna s dětským koutkem a v patře komerční pronájem kanceláří s dobrou adresou, tak by to mohlo fungovat!

Co vy na to? Souhlasíte? Máte nějaký další nápad?

 
Vaše komentáře
nesmyslJacob, 26.01.2011 00:02, Reagovat
Ano, hudební klub ve městě opravdu chybí.. Zálabí je katastrofa, nejen co se vzhledu a vybavení týče - tak i po hudební a obsahové (programové) stránce.

Ale v centru si nedokážu hudební klub představit ..byla by to jedna stížnost (na hluk) za druhou. A navíc - hudební klub vedle kostela?! = nesmysl

S hasičským muzeem je to vynikající nápad, ale zase to financování....
MuzeumJacob, 26.01.2011 00:00, Reagovat
Osobně si myslím, že je to velmi dobrý nápad, v této budobě vybudovat hasičské muzeum. Rozhodně by nebylo od věci, kdyby se také v muzeu nacházela kavárna/vinárna/hospůdka s čistě hasičským motivem a venku zahrádka, jelikož místa je zde dost.

Určitě by bylo možné tímto způsobem rozšířit funkčnost 'muzea' na místo, příjemné k posezení s přáteli..
to je dobrej nápad!Visitor, 13.12.2010 00:03, Reagovat
to je dobrej nápad!
souhlasVisitor, 10.12.2010 00:04, Reagovat
souhlas
Idealni prostor pro hudebniVisitor, 10.12.2010 00:01, Reagovat
Idealni prostor pro hudebni klub,ktery ve Dvore chybi,aby to konecne nebylo mesto jenom pro duchodce......
museumpamětník, 28.11.2010 00:05, Reagovat
Vážení,

navštívili jste někdy místní museum ? Není to trochu ostuda pro naše město ? K historii města jen drobná výstavka, přitom historie sahá i dále než k rukopisu. Pamětníci vzpomenou na pojmenování "český manchester". Také slavných rodáků a sportovců máme velkou řadu. To by bylo ve spojení i s exponáty hašičů či veteránů (jistě by bylo co k zapůjčení) vhodným kulturním centrem, kde by nebylo nutné brát si návleky při prohlídce dosti nudných, nápadu chybějících výstav v Kohoutově dvoře. Navíc by bylo možné vydělat i na parkovném návštěvníků, protože jinak by zde parkovali místní a turisté by jen jezdili po městě a hledali stání.

Pro naše "maloměsto" možná konečně místo kultury, zařazené pod městské museum pro vylepšení jeho činnosti.
Muzeum Josefa Vágnera sVisitor, 13.11.2010 00:06, Reagovat
Muzeum Josefa Vágnera s pěknou kavárničkou či čajovnou s možností pořádat drobné příležitostné výstavky s různou tématikou by bylo myslím vhodné využití. Umístění budovy je ideální a Ing. Vágnerovi by to bylo důstojné ocenění jeho přínosu pro známost města. Ale i penzion nebo malý hotýlek /pokud by to bylo rentabilní/ by nemusely být špatnou možností.
Hasičské muzeum je myslímVisitor, 12.11.2010 00:07, Reagovat
Hasičské muzeum je myslím dobrý nápad. A pokud by tam fungovala nějaká hezká předzahrádka, tak by to bylo příjemné místo. A zas by byla další věc,na kterou lze lákat turisty.

Je to sice mimo téma,ale je naprosto skandální,že od vlaku ani od autobusu nejezdí nic přímo k ZOO, to neexistuje v žádném městě,jen u nás,je to ostuda. Už jsem se setkala se spoustou lidí, kteří na nádraží hledají spoj k ZOO. Přitom by se krásně dala využít vlečka, kde by mohl jezdit vláček pomalovaný zoo motivy. Stačilo by udělat ještě jeden vchod u koupaliště,ale to asi není myslitelné,protože všichni víme,že vztahy ZOO versus město nejsou dobré. Přitom místo,aby město těžilo z takové atrakce,tak spousta lidí přijede k Zoo a ani neví,že tam dole je nějaké město. A když už sem zavítají,tak asi zírají - český šanghaj(nejsem rasista a nevadí mi) ale ta koncentrace je myslím příliš veliká.

Jana
Muzeum ing.Josefa VágneraRoman Komeda, 11.11.2010 00:11, Reagovat
Dovoluji si v této souvislosti navrhnout muzeum ing.Josefa Vágnera, čestného občana Dvora Králové n/L a nejznámějšího ředitele kdysi nejlepší ZOO ČR. Když jsme před 3 lety otvírali Expozici J.V. ve Starých Hradech,http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?article_id=1370&streamtype=WH všichni jsme věděli, že se jednou do svého města vrátí. Bylo by to vhodné propojení návštěvníků ZOO s centrem města. Také mě v této souvislosti napadl prostor nově rekonstruovaného muzea.Bohužel vše je to o penězích. Lidí, kteří by přiložili ruku k dílu je v našem o.s.SAFARI ARCHA 2007 dost. Více o Josefu Vágnerovi na www.zoo-safari.cz
Vážený pane Jiránku,Visitor, 11.11.2010 00:10, Reagovat
Vážený pane Jiránku, sdílím obdobný názor /v tomto případě i s panem Komedou/.

Dvůr Králové je však malé město a atmosféra zde je v poslední době dosti napjatá. Odhalí-li zde někdo svojí identitu, ve většině případů se to vůči němu obrátí velmi negativně a jistě si dokážete představit, jak špatně se vyvracejí i nepravdivé, lživé nebo jinak škodlivé informace. Chybí zde tolerance a je tu obrovská osobní zaujatost, která má velmi hluboké kořeny.

Děkuji za váš příspěvek a věřím, že postupně se díky podobným příspěvkům situace začne stávat příznivější a lidé se nebudou bát diskutovat veřejně. Naše město patří díky ZOO k nejnavštěvovanějším místům v republice. Je obrovská škoda, že toho zatím není jak využít i když potenciál by se jistě našel.

Nedávno zde např padl nápad na tzv. Singletrack. Že tato myšlenka není nerealistická ukázala celostátní soutěž "Kudy z nudy", kde se mj. dvorská ZOO se svým programem umístila na druhém místě a na devátém místě Singletrack v Novém Městě pod Smrkem /viz. http://mtbs.cz/clanek/singltrek-pod-smrkem-ocenen-agenturou-czech-touris...
MuzeumJiránek, 11.11.2010 00:09, Reagovat
Budova je to přímo ideální pro něco co souvisí s dějinami Dvora Králové. Vedle je kostel, kde našel Hanka rukopis. Turisti, kteří si prohlédnou ZOO, snad zavítají alespoň tam.

Nápad s muzeem je výborný. Námět hasičská technika či J.Wágner je určitě na místě. Je jen smutné, že instituce, která je páteří turistického ruchu v tomto městě nemůže udělat expozici ing. Wágnerovi.

Chtěl bych však připomenout největší tradici města a okolí a tou je textil. Pro nezájem města musela Tiba tehdy vyhozené sbírky (shromážděné p. Stadlerem) vystavené v ZOO instalovat do České Skalice, kde jsou velmi důstojně uloženy a vystaveny. Obešel jsem řadu institucí ve městě, zda by se nenašel jeden sál, místo pro stálou exposici připomínající textilní průmysl. Zatím bez úspěchu. Exponáty by se určitě sehnaly především ve spolupráci s Text. muzeem , které teď patří Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze.

Jak jsem četl, dvorské muzeum má dostat peníze, ale počítá tam se stálou expozicí vánočních ozdob, asi ne s textilem.

Jsem ochoten spolupracovat při přípravě tohoto záměru, určitě by se našli i další.

Město by určitě mělo s hasiči jednat a možná, že by se sehnaly i další evropské peníze.

Poznámka: Mrzí mě, že na těchto stránkách jsou komentáře převážně anonymní. Jiránek
Mateřské centurmVisitor, 11.11.2010 00:08, Reagovat
Dala bych přednost mateřskému centru nebo z toho udělat muezum. Nebo když se konají nějaké velké akce a je špatné počasí.
Dokážu si představitVisitor, 10.11.2010 00:18, Reagovat
Dokážu si představit tatínky jak velice ochotně chodí s dětmi do Mateřského Centra, dítě strčí za dveře a vyběhnou rychlostí blesku o patro výše. :-))
Ano Mateske Centrum vVisitor, 10.11.2010 00:17, Reagovat
Ano Mateske Centrum v Kombinaci s Bordelem ... Je Idealni ... :)))
Jen tak na okraj, budovaVisitor, 10.11.2010 00:16, Reagovat
Jen tak na okraj, budova nepatří "přímo hasičům", kteří "dostali novou moderní budovu". Vedle kostela objekt patří dobrovolným hasičům a vedle Korsiky Hasičskému záchrannému sboru České republiky. PS: Mateřské centrum je přímo geniální nápad :-)
místo mezi farou a kostelemVisitor, 10.11.2010 00:15, Reagovat
místo mezi farou a kostelem je přímo ideální :-)
čurbesVisitor, 10.11.2010 00:14, Reagovat
muzeum v přízemí je dobrý,ale nezavrhoval bych ten nápad s bordelem v patře.tato kratochvíle

v našem městě od dob schází.
Hmm tak koukám že BordelVisitor, 10.11.2010 00:13, Reagovat
Hmm tak koukám že Bordel by se tady asi chytnul. No je fakt že jezdit pořád do Trunova a do Hradce je vopruz. No asi fakt sqvelej nápad. A tím autoservisem by se to asi dobře maskovalo - měl by pořád plno i když auta rozbitý nejsou. Hlasuju pro Bordel
Já bych udělal doleVisitor, 10.11.2010 00:12, Reagovat
Já bych udělal dole servis, nahoře bordel. Chvíle čekání na opravu auta se dá příjemně strávit s ku.... A o nájem se můžou se servisem podělit. :-)

Přečteno 319x
 
Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
22.02.2024 15:45 - 22.02.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi
22.02.2024 13:00 - 22.02.2024 15:30
Workshop - praktická ukázka malování na sklo