Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Diskuze

Jak fungují autobusy ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce, J. H. / 31.03.2011
Když už jsme spustili soutěž na podporu používání MHD, tak jsem se také naplno zapojil do jejího aktivního využívání a tedy "testování". Nyní přináším prvních pár postřehů o provozu autobusů ve Dvoře Králové nad Labem. (článek doplněn o odkaz na mapu linek MHD)

NAPOJENÍ NA REGIONÁLNÍ DOPRAVU
Jsem velmi příjemně překvapen, jak jsou autobusy napojeny na všechny důležité vlaky! V podstatě u každého rychlíku jsou nyní přistaveny 3 autobusy. Kromě MHD také linky autobusů z Hostinného a z Trutnova. Je tak naprosto zbytečné se nechávat vozit na nádraží autem, protože od vlaku se do 10 - 15 minut dostanete nejen do centra, ale i na druhou stranu města. Dá se říct, že zde je MHD i vlastně trochu navíc.

AUTOBUSOVÉ NÁDRAŽÍ
Trochu nepochopitelně autobus z Hostinného (a možná i jiné) nezajíždí na autobusové nádraží. Prý kvůli vysokým poplatkům za vjezd - to mne pobavilo - Autobus OSNADO nejede na autobusák, protože by musel platit poplatek firmě OSNADO, které autobusák patří - malounko Kocourkov. Vím, že takhle jednoduché to není, ale rýpnout jsem si musel :-). Mě osobně se to sice líbí - autobusák nemusím a je to rychlejší, ale případné přestupy a návaznosti na další autobusy se asi lidem neřeší snadno.

JÍZDNÍ (NE)ŘÁDY
Největší malér pro všechny cestující. Chcete-li se někam dostat autobusem, tak než se vám podaří na http://jizdnirady.idnes.cz/dvurkralove/spojeni/ zjistit co, kdy a odkud to jede, tak jste tam 3x pěšky. Což mnoho lidí odradí i jen od pokusu něco zjišťovat (sám jsem toho letitým příkladem). Prostě MUSÍTE znát PŘESNÉ názvy autobusových zastávek, jinak jste nahraní. A intuice vám fakt nepomůže, na první dobrou netrefíte ani autoubusové nádraží, které je v jízdních řádech jako "aut.st.", či nádraží "žel.st.". Než jsem na to přišel, tak jsem vyzkoušel 6 jiných variant a to systém lehce "nahazuje" nápovědu!
Když už se tam probojuji a hledám v MHD, tak zjistím, že linek jezdí málo a ne v době, kdy potřebuji. Mohu si sice stáhnout kompletní PDF jízdních řádů MHD Dvůr Králové (ke stažení dole v příloze a k zakoupení v Copycentru u Šindelky), ale nikde zde není ani zmínka o tom, že mimo tyto linky se dá využít i příměstská doprava! Bylo by dobré mít k dispozici seznam všech odjezdů z dané zastávky s cílovími stanicemi a to si strčit do peněženky. Při nynější technice a databázích by to měl mít jeden člověk za den v exelu hotové za pár hodin. O jednoduché aplikaci pro PC a mobily nemluvě. Na www.idos.cz v sekci "odjezdy" to sice trochu je, ale ne zcela - buď máte MHD, nebo příměstskou dopravu. Dohromady to nejde.
Chtěl jsem vám zde dát ke stažení alespoň mapu zastávek a linek, ale od města jsem dostal pouze nepublikovatelné zákresy fixkami do oxeroxované náhledové mapy - Tak nakonec mapu dáváme sem: http://www.kralovedvorsko.cz/files/mapa_tras_MHD_dvur_kralove_0.pdf . Barvy: 1-zelená (Nádraží, Strž), 2-oranžová (Nemocnice), 3-fialová (Strž, Lipnice), 4-žlutá (Žireč). Jízdní řády jednotlivých linek najdete dole pod tímto článkem: http://www.kralovedvorsko.cz/cs/diskuze/vyhrajte-autobusovou-zastavku
Prý se toho nyní nově ujal pan Kudrnovský ze zastupitelstva a snad řeší zákres zastávek a tras do městského mapového systému. Tak uvidíme, jak se to podaří a co všechno to bude umět. Bohužel jsme malé město, aby to vyřešil trh sám. Viz třeba pražská MHD na seznamáckých mapách, kde se po najetí na ikonu zastávky MHD zobrazí její jméno a čísla linek a z toho již lze zjistit i kam a kdy to jede.

NASCHVÁLNÍČCI ZA VOLANTEM
Není to pravidlem, spíše naopak, ale přesto musí cestující občas vytrpět drobná příkoří, která jim řidiči autobusů páchají. Asi to prostě mají v sobě. Musejí dát lidem sežrat, že oni jsou ti šoféři a páni korábů silnic. Myslím, že by nebylo od věci zavést pro všechny řidiče povinnou praxi u Jančurovi Student Agency :-)
Příklad 1:
- Dojedou oba rychlíky, všichni cestující vystoupí, mnohdy si i nechají bundu v ruce - vždyť přeci jen přeskočím do autobusu. Ale kdepak - řidič sedí za volantem, čte si v Blesku a neotevře, neotevře a neotevře! MUSÍ SI TO DOČÍST! Déšť nedéšť, já jedu až za 2 minuty! To fakt nasere (pardon) - zvláště, když rychlík z Pardubic už 15 minut před odjezdem stál připravený na nástupišti! Chlape, víš, jak jsou ty 2 minuty pro z vlaku rozespalého člověka dlouhé?! Občas se fikaný řidič dokonce i s celým autobusem schová dozadu za nádraží a přijede až když si je jistý, že zbyly jen ti nejotrlejší, kteří se nedají zmást hrou na schovku :-)
Příklad 2:
- Poloprázdný autobus - cca 10 lidí rovnoměrně od předu do zadu. Autobus zastaví a otevře - jen zadní dveře. Nikdo nenastupuje, ale i když sedíte za řidičem, tak kuš babčo a plácej se hezky mezi sedačkami až dozadu, protože předníma dveřmi se nevystupuje! Ještě by mi uteklo teplíčko.

- Dále trvale puštěná chrchlající rádia, smrad z honem honem nataženého posledního šluka, chybějící pozdrav (natož úsměv) - to už jsou jen drobnosti pro prudivce :-)

Jaké máte s autobusy zkušenosti vy? Linky, zastávky, řidiči, časy - napište nám to do diskuse pod článkem. Na městě vznikla „Pracovní skupina pro optimalizaci městské autobusové dopravy (MAD)“. Vaše připomínky tedy nezapadnou pod stůl a skutečně se jimi skupina bude vážně zabývat!

Jízdní řády jednotlivých linek MHD najdete pod článkem: http://www.kralovedvorsko.cz/cs/diskuze/vyhrajte-autobusovou-zastavku
Pravidla soutže an podporu využívání autobusové dopravy zde: http://www.kralovedvorsko.cz/cs/diskuze/jezdete-po-meste-autobusem-nyni-...

PřílohaVelikost
Mapka MHD DK.pdf636.82 KB

 
Vaše komentáře
ZastávkyJaroslav, 11.09.2011 00:00, Reagovat
Dobrý den,

s idosem řeším podobný problém. Byl by jste tak laskav a uveřejnil seznam všech zastávek MHD Dvůr Králové a jejich názvy na idosu? Předem díky!
Zajimave je, ze i dalkoveVisitor, 23.04.2011 00:05, Reagovat
Zajimave je, ze i dalkove spoje z prahy do DK dovoluji vystupovat ve predu, kdyz je ridic rozumny, tak jde vse. Ovsem my jsme se bavili o MHD, a tu beru v Praze jako celek. A pokud se zde ohanite prepravnim radem, tak rovnou kopirujte state z tohoto radu, at to nemusi lide bytecne hledat. Cili v Praze v MHD ...mestska hromadna doprava, nikoliv primestska, tak tam se vystupuje vsemi vchody/vychody...konec, tecka.
NesouhlasímCestující, 19.04.2011 00:01, Reagovat
Nezlobte se ale ve všem s váma rozhodně nemohu souhlasit, ano máte pravdu že aby autobus nezajížděl na hlavní autobusové nádraží je blbost, ale k řidičům, jezdím skoro každý den MHD a rozhodně s vámi nesouhlasím, ano občas tu jede nějaký řidič který je nepříjemný ale většinou tu jezdí řidiči příjemní a když si jim řeknu o radu nebo něco potřebuji tak většina z nich ochotně pomůže, nemůžeme soudit všechny řidiče podle jedné zkušenosti, nebo jednoho z nich!!!!! Zrušit MHD????? K osobním vlakům jezdí právě jenom MHD dále tak ke Hřbitovu, k Nemocnici a tak dále takže jestli vám se to nelíbí tak můžete chodit pěšky nebo jezdit jinou dopravou ale neberte nám jediný způsob jak se na tato místa dostat!

Marek Cejnar
Nejsem akurátní autobusákHák, 9.04.2011 00:08, Reagovat
Nejsem akurátní autobusák jezdím s autobusem jako OSVČ a když vidím jak se někteří lidé v autobuse chovají (žvýkačky v kobercích, pivo a jiné další pochutiny na sedadlech a všude na možných i nemožných místech nastrkané odpadky) tak se někdy lidem kteří ty autobusy řídí,že mají lidí plné zuby.Umíte si představit, že by se takhle někdo choval ve Vašem autě?
přečtěte si přepravníVisitor, 9.04.2011 00:04, Reagovat
přečtěte si přepravní řád MHD Praha, pokud pojedete příměstskou linkou do Prahy což je stejné jako když jedete do Dvora tak se vystupuje vzadu.A tak to funguje všude kde řidič prodává jízdenky.
Ziji jiz nejaky ten rok vVisitor, 3.04.2011 00:03, Reagovat
Ziji jiz nejaky ten rok v Praze jako student a musim rici, ze vystupovani prednimi dvermi u MHD je naprosto normalni a bezny jev. Jelikoz tam slouzi vsechny dvere jako vstupne-vystupni zarizeni. Takze tu prosim netvrdte, ze se v Praze vystupuje jen zadem.
Jak je vidět, tak vy jsteVisitor A, 1.04.2011 00:07, Reagovat
Jak je vidět, tak vy jste byl zřejmě jeden z těch "akorátních" autobusáků, co mají k vlídnosti daleko. Předpis je předpis a basta.
V Praze je k viděníkuba, 1.04.2011 00:06, Reagovat
V Praze je k vidění cokoliv. Vystupování předními dveřmi je to nejmenší...
Skvělý článek...Pavel, 31.03.2011 00:11, Reagovat
Skvělý článek...
Prave mi přišla lepšíHolan, 31.03.2011 00:10, Reagovat
Prave mi přišla lepší mapka z firmy Osnado. Večer ji k článku nahraji.
Moc pěkný článek,Rat, 31.03.2011 00:09, Reagovat
Moc pěkný článek, souhlasím prakticky se vším, jen na mapce bych prosil doplnit směr Verdek, linky 690460, 690830, 690410, 690403 :-)
NASCHVÁLNÍČCI ZA VOLANTEMHák, 31.03.2011 00:02, Reagovat
Nevím co je nepochopitelné na tom, že musíte vystupovat zadními dveřmi když je to běžná praxe na všech linkách MHD nebo jste v Praze viděl že by lidé vystupovali předem?Co se týče otvírání autobusu třeba 10minut před odjezdem zní to sice blbě ale řidič má zaplacenou jízdu a určenou dobu manipulace před odjezdem.Podle současných předpisů dokonce nesmí překročit ani na lince přesně stanovený počet hodin a do toho se započítává i odbavování cestujících.Co se týká školení u Student Agency nevíte o autobusové dopravě nic, to že má někdo v autobuse stewardku která v 90 km nosí v autobuse kávu což se při nehodě rovná sebevraždě a za volant autobusu tam lezou lidi kteří nemají žádnou praxi se v reklamě nepíše.Jinak za organizaci dopravy je odpovědný kraj a firma kterou si za to platí.To že za státní peníze jezdí autobusy poloprázdné na nádraží a zpět a ruší se spoje do vesnic protože jsou nerentabilní je důsledek toho,že jízdní řády vytvářejí lidé kteří tomu nerozumějí a je jim to jedno.P.S.nejsem zaměstnanec žádné firmy která provozuje linkovou dopravu.

Přečteno 915x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
20.06.2024 13:00 - 20.06.2024 15:00
Workshop - praktická ukázka malování na sklo
20.06.2024 19:00 - 20.06.2024 20:30
Manželé Stodolovi (drama, od 15 let)
20.06.2024 15:45 - 20.06.2024 16:45
Chůze s trekovými holemi