Vyhledej
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Diskuze

Opravy Mánesovy ulice a nová silnice od Hořic

Redakce, J. H. / 2.02.2010
Opakovaně se ke mne dostala informace o plánované opravě části ulice Mánesova (naposledy z Královédvorských Listů). Rozhodl jsem se reagovat raději ihned, i když jsem se řádně nepřipravil - tedy hlavně si neprostudoval územní plán a ani se neseznámil s plánem opravy komunikace. Proto akceptuji všechny případné výtky tímto směrem. Myslím ale, že rychlost reakce je v této chvíli důležitější, než přípravy, na které bohužel nemám čas.

FOTOGALERIE - Opravy Mánesovy ulice a nová silnice od Hořic

O co jde:
Již od malička slýchávám "pohádky", jak se právě zde měla již za Hitlera a pak ještě několikrát budovat nová hlavní silnice na Prahu. Nikdy k tomu nedošlo, ať už z nedostatku financí, či neschopností minulých vedení našeho města. Nějak se s tímto řešením ale stále "trochu" počítalo. Alespoň tak soudím ze současného stavu právě Mánesovy ulice - značná šířka, málo staveb v okolí, naprosto zanedbaná údržba. Myslím, že zde byla, či snad stále je, naprosto oprávněná stavební uzávěra. (kdo neví, co to je: http://www.stavebniklub.cz/4/6/uzemni-opatreni-o-stavebni-uzavere-cid219... )
A ať už tato komunikace v současném územním plánu je, nebo není, myslím si, že by vzniknout měla a to i přes to, že na Prahu se už většinou jezdí na hradeckou dálnici. Důvodů je stále několik. Doporučuji si prohlédnout mapu zde. Http://www.ladronka.cz/image.php?idx=4364 (menší mapka na konci článku)
- Hustota provozu v ulici 28. října a Smetanově je čím dál neúnosnější a bydlet zde musí být peklo.
- To samé v obci Lipnice.
- Celkově se hustý provoz dotýká několika stovek občanů našeho města a navíc přilehlé Základní školy 5. května!
- Přitom případná nová komunikace by se dotkla obyvatel pouhých cca 10 domů. Ty by jistě šlo rozumně kompenzovat a to i přesto, že jejich obyvatelé o této možnosti zcela jistě dávno vědí.
- Auta na stávající komunikaci musejí 2x překonat nechráněný přejezd železniční vlečky, což také není nejbezpečnější.
- Snáze by bylo dostupné městské koupaliště a případný nový autokemp, který je u koupaliště plánován (prodává se zde pozemek s tímto záměrem).
- Možná malé, ale přesto zrychlení dopravy do/z centra města.
- Návštěvníci ZOO by třeba nemuseli být od Hořic hloupě naváděni přes Bílou Třemešnou, ale mohli bychom je navézt přes naše krásné město a třeba by se zde i zastavili a utratili nějakou tu korunu, což město potřebuje jako sůl.

Při délce pouhých necelých 2,5 km by se udělalo velmi mnoho dobrého pro naše město, to mi přijde velmi rozumné. No, a pokud na to nemáme peníze nyní, chovejme se tak, abychom o tuto možnost neuváženým krokem nepřišli pro příští šikovnější generace. Třeba to nebude trvat dlouho a najde se někdo šikovný, kdo pomůže vymoci peníze z fondů Evropské unie.

K tomuto textu mám hned 3 závěry:

Vtipný:
Ještě před rokem (nevím jak nyní) navigace telefonů NOKIA naváděla řidiče aut právě touto nikdy neexistující silnicí. Myslím, že se mnozí nestačili divit, když skončili v poli u "JZD" :-)

Poučný:
Myslím, že o těchto věcech by měl vědět každý nelhostejný občan města. Nebude se pak stávat, že si v dobré víře koupí pozemek, na kterém ale není možné stavět - že ano Renato:-) a lidé budou moci na situaci reagovat a plánovat s dostatečným předstihem. Tzn. obecně: nekoupím si zde pozemek na rodinný domek, ale spíše na autodílnu, nebo restauraci. Když už zde domek mám, prodám jej někomu, kdo by autodílnu u hlavní silnice uvítal atp. Samozřejmě je těžké se rozhodovat, když se neví kdy a zda vůbec, čím více informací je ale veřejně dostupných, tím lépe pro každého.

Zavazující:
V našem městě je podobných míst daleko více a už dlouho plánuji, že se o nich budu na těchto stránkách zmiňovat. Tím, že to sem píšu, se snad donutím si územní plán prostudovat a napsat další, již kompetentnější texty.

PS: Při zákresu do mapy mne napadlo ještě alternativní řešení této konkrétní komunikace. A to využít části tělesa vlečky, případně pozemků některé z fabrik v místě. Nevím ale, jak na tom je Tiba Zálabí, či Vánoční ozdoby, jen vím, že teplo z teplárny už skoro nikdo nechce, tak by to snad nemusel být nápad úplně mimo mísu :-). Omezilo by to ještě méně lidí a silnici by to přivedlo blíže k hlavní kruhové křižovatce. No a to už ale není o Mánesově ulici.

 
Vaše komentáře
Vážený pane HolaneVisir, 25.04.2010 00:00, Reagovat
Váš článek není taková snůška polopravd a blábolů, jak si někteří visitoři myslí. Osobně jej považuji za zajímavé téma k přemýšlení.

Ona "dálnice" byla opravdu plánovaná už za Hitlera, terénní zářez a zpevnění podkladu to potvrzují. Zaujal mě Váš nápad vést komunikaci přes bývalou TIBU Zálabí.

Tím by odpadly případné problémy s počtem oněch stavbou ovlivněných domů i provozu okolo koupaliště. O územním plánu a stavu městské pokladny nevím celkem nic, přesto považuji Váš příspěvek za zajímavý a především realizovatelný.

Díky vi sir
Vazeny pane Vas clanek jeVisitor, 8.02.2010 00:01, Reagovat
Vazeny pane

Vas clanek je typicka snuska blabolu a polopravd, ostatne jak je tomu posledni dobou v Cechach zvykem. Napriklad tvrzeni, ze situace by se dotkla pouhych 10 domu, coz samozrejme neni pravda, situace by se nedotkla jen 10 domu ale bezprostredniho okoli, navic by vozidla do mesta prijizdela s prevysenim a uz vidim to nadseni vsech lidi jak pekne vecer budou slyset kamiony v celem okoli Labe. Navic by se tim zlikvidovala jedna z poslednich prirodnich cest do mesta. Zadna studie na to neni zpracovana, neni vyreseno napojeni, geologicky pruzkum, atd atd.. dalsi vasse perla je hloupe nevadeni navstevniku pres Bilou Tremesnou. Takze navstevnici kteri prijedou do mesta primo k ZOO, / protoze jedou do ZOO a ne nakupovat k vitnamcum na namesti / prijedou primo na parkoviste a nezatezuji dopravu mestem, kdezto ve vasem reseni je to presne naopak. Ve meste je spousta zdevastovanych ulic a misto jejich oprav radeji budeme utracet destiky milionu na vystavbu neceho jineho. A jeste k vasim vtipnym poznamkam k navigacim.. jestli Nokia vede nekoho jinam nez by mela, tak je chyba bud v softwaru, nebo mezi nokii a zidli. A vite, ze teplo z teplarny uz skoro nikdo nechce? Tak to jste opravdu genius, schalne jestli jste nekdy pocital treba vymenikove stanice pro vytapeni sidlist.. no nepocital ja vim..
A rovnou by se mohla uVisitor, 5.02.2010 00:02, Reagovat
A rovnou by se mohla u Lipnického hřbiotva udělat odbočka přímo k ZOO.

Zní to hezky, ale mě by se tedy nelíbilo mít vedle koupaliště hlavní tah na Prahu.

Přečteno 109x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí