Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Bém

ČOV ve Dvoře Králové se postaví nebo koupí?

Redakce / 12.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
Začátkem července 2019 byla vypsána další vyzva na podání žádosti o financování výstavby nových čistíren odpadních vod (ČOV). Promarní opět naše město díky liknavosti vedení města tuto příležitost?
 

Stavební povolení na výstavbu ČOV je právoplatné, stavět tedy město může. Zastupitelstvo na svém březnovém jednání odsouhlasilo záměr vypsání veřejné zakázky na dodavatele stavebních prací a souhlasilo s postoupením investorství na městem vlastněnou společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, s. r. o.

Na červnovém jednání odsouhlasili zastupitelé zadávací dokumentaci a návrh smlouvy o dílo veřejné zakázky "Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem". 

Bohužel veřejná zakázka zatím nebyla k dnešnímu dni vypsána, a město tak ztrácí čas k zahájení realizace výstavby ČOV. Tento čas městu skončí v prosinci tohoto roku, dokdy má město uzavřenou budoucí kupní smlouvu s panem Antonínem na odkup potřebných pozemků na výstavbu ČOV (Hrubá luka). 

Vedení města nyní řeší, zda přijme jakousi nepodepsanou nabídku na odkup stávající ČOV od jejího vlastníka (EVORADO IMPORT a.s.). Dle některých zastupitelů včetně mě je to jen tah vlastníka ČOV na oddálení zahájení výstavby nové ČOV, aby město o tuto možnost přišlo (připomínám konec roku 2019). Zastupitelům zatím nebyly předloženy žádné konkrétní podmínky prodeje kromě požadované ceny - 120 mil. Kč. plus další peníze za čištění odpadních vod za roky, které neřešil krajský soud ve vzájemných soudních sporech. Faktem je, že stávající ČOV v podstatě odpadní vody nečistí, protože koncentrace na nátoku jsou extrémně nízké z důvodu velkého podílu balastních vod, pokud však dojde k realizaci plánovaných oprav kanalizace, nebude stávající ČOV schopna plnit limity platné legislativy. Investiční náklady vyznívají ve prospěch výstavby nové ČOV. Provozní náklady vyznívají také ve prospěch nové ČOV, jejich výše není ovlivněna udržováním provozu předimenzovaného zařízení a komplikovanými vlastnickými vztahy.


Náklady na ČOV

Porovnání v cenové úrovni 2013 v Kč (datum podání následně schválené žádosti):

Investiční náklady

Nová ČOV 

Rekonstrukce ČOV

Stavební objekty

92 102 185  

65 400 000

Provozní soubory

36 300 000

77 200 000

Pořizovací náklady – nákup staré ČOV


120 000 000

Celkem

128 402 185 

 262 600 000 


Koupě bez znalosti investic do staré ČOV a porovnání obou těchto variant (tedy nová ČOV vs. rekonstrukce ČOV) může odsouhlasit pouze velmi odvážný zastupitel.
Na závěr připomínám, že město v roce 2014 získalo dotaci na výstavbu nové městské ČOV včetně rekonstrukcí kanalizačních sběračů 156 mil. Kč. Tato dotace nebyla současným vedení přijata.

Jan Bém (zastupitel ODS) 


 

Související články
Zastupitelé Dvora Králové rozhodli na konci září o dalších zásadních investicích města
Zastupitelé budou schvalovat koupi místní ČOV

 
Vaše komentáře
17.08.2019 10:04, Reagovat
Proč bych Vám měl na něco odpovídat? Já se ptal jasně Vás, odpověď žádná. Až mi popíšete, jak chcete dosáhnout snížení podílu balastních vod o 60 % a jak jste dospěl k nákladům na rekonstrukci, tak odpovím zase já Vám a nebudu uhýbat. Dále byste měl předložit aktualizovanou částku pro výstavbu nové ČOV se vším všudy.. Až předložíte podklady potvrzující Vaše tvrzení, tak Vás nechám být. Vy jste zastupitel, který preferuje toto řešení a já se pouze ptám a očekávám od Vás jakožto zastupitele odpověď. A s tím nábytkem se omlouvám, to nebylo vhodné.
Počkám si radši na zastupitelstvo. Děkuji za diskuzi
nelze vkládat příspěvky15.08.2019 14:06, Reagovat
Pane Béme, zřejmě vůbec nechápete, co se Vám snažím naznačit. Pokud vím, předmětem znaleckých posudků je cena čištění odpadních vod a nikoliv rekonstrukce.Na rekonstrukci potřebujete projektovou dokumentaci od pokud možno renomované projekční kanceláře (mezi které PROVOD rozhodně nepatří), jejíž neodmyslitelnou součástí je položkový rozpočet, kde je vše podrobně rozepsáno (dle Vašich slov).V žádném případě netvrdím, že znalecké posudky jsou paskvil a akceptuji jejich znění. Plánované odstranění 60 % balastních vod? To abyste rozkopal celé město a náklady na tuto akci si nedokážu ani představit, doopravdy nevíte, o čem mluvíte a ano, máte pravdu, diskuze mezi námi nemá žádný význam. A bude čistírna bez výměny stávající technologie plnit platné legislativní limity? Na to Vám nemohu odpovědět, ovšem rekonstrukce biologického stupně čištění by zajisté ČOV pomohla
Reakce , 16.08.2019 22:41, Reagovat
Pod kolika projekty a stavbami čistíren jste podepsán? A kdyby jste si dal práci a podíval se na webové stránky vámi zmiňované firmy PROVOD s.r.o., tak byste neurážel její práci. A na to, že jsem měl zavedený obchod s nábytkem se stovkami spokojených zákazníků, jsem hrdý.
15.08.2019 10:26, Reagovat
Ano pane Béme, vím jaké dokumenty máte k dispozici. Jedná se o znalecké posudky o ceně čištění odpadních vod. Jsou v těchto posudcích vyčísleny náklady potřebné na rekonstrukci stávající ČOV? Nebo popište mi prosím, jak jste dospěl k celkové částce na rekonstrukci ČOV? Dále by bylo vhodné uvést aktualizovanou částku na výstavbu nové ČOV. Vámi uváděná čísla jsou nicneříkající paskvily. Podílel jsem se na projekci a výstavbě nejedné ČOV a moc dobře vím, kolik stojí stavební a technologická část nových ČOV. Závěrem bych rád dodal, že Vaše dlouholeté členství v zastupitelstvu z Vás určitě nečiní znalce v této problematice. Už jen tvrzení, že po opravě stokové sítě bude čistírna čistit hůře je nesmysl, koncentrovanější proudy odpadních vod se čistí vždy lépe, ale Vaší neznalost omlouvám, při prodeji nábytku není potřeba toto vědět. Přeji pěkný den, těším se na Vaši odpověď
Re:Jan Bem, 15.08.2019 12:02, Reagovat
Mýlíte se , Posudky se zabývají rekonstrukcí stávající ČOV. A když odborné posudky a názory jiného odborníka , než jste Vy máte za paskvil (což jste již v minulosti několikrát veřejně řekl) , tak s Vámi nemá cenu diskutovat. A tím že jsem dlouholetým zastupitelem jsem ze sebe nedělal odborníka , ale jak jsem napsal něco o celé problematice vím. A Vy jste přesvědčen , že technologie stávající ČOV bude schopna schopna plnit limity platné legislativy po plánovaném odstranění 60% balastních vod?
Dvorák, 12.08.2019 13:27, Reagovat
Pane Béme, pravda bude asi někde uprostřed že? Směl bych se zeptat, jakým způsobem jste dospěl k celkovým nákladům na rekonstrukci stávající ČOV? Předpokládám, že projektová dokumentace na rekonstrukci ČOV, položkový rozpočet a další důležité dokumenty, které by měly být podkladem pro toto tvrzení chybí....Váš přístup k této kauze mě poněkud zaráží, stejně jako Vaše neutuchající snaha o výstavbu nové ČOV. Kladu si jen otázku, co za Vaší snahou vlastně stojí....
reakceJan Bem, 12.08.2019 19:14, Reagovat
A víte , že mám od tří na sobě nezávislých odborných firem dokumenty , v kterých jsou vcelku podrobné částky. Nevím, proč Vás můj přístup zaráží? Jsem dlouholetý zastupitel a jsem přesvědčený, že o tom mám dost informací. Z předložených čísel si sám odpovězte, proč preferuji stavbu nové ČOV
 
 
Přečteno 2148x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
2.06.2020 19:00 - 2.06.2020 21:00
Afrikou na pionýru (Road movie od 12 let)
3.06.2020 19:00 - 3.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
4.06.2020 19:00 - 4.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)