Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Holan

ČSSD by stále sportovala

Redakce / 11.10.2010, Dvůr Králové nad Labem
Udělat "recenzi" volebního programu ČSSD pro mne vůbec nebylo snadné. Program je totiž připravený poměrně kvalitně a i celkem konkrétně. Hlavně prvních několik bodů bude relativně snadné při "vyúčtování" za 4 roky odfajfkovat a být se v prsa, jak jsme splnili, co jsme slíbili. Jsou to ale projekty, které již běží a mé prudivé já má tendenci se zeptat, zda už to nemělo být hotové nyní PŘED volbami. Nebudu ale potvora a přiznám, že je fajn, že se konečně opravuje náměstí a objekt pro ZUŠ, že se bude zateplovat většina školek, opravovat ZŠ Schulzovy sady atd.
 
Program je zde: http://www.cssd-dknl.cz/default.php?id=7&ai=7&lang=cz

Zastavím se ale u tohoto bodu:
• Podporovat kulturu, sport a další volnočasové aktivity (především pro děti a mládež) mimo velmi rozumné – širší využití zimního stadionu – koncerty, výstavy, burzy atd. jsou to samé opravy a rekonstrukce hřišť a sportovišť. Celkem by mne zajímal odhad ceny všech těchto slibovaných oprav. Kdyby zde byly vybrané třeba jedno sportoviště a jedno dětské hřiště, tak mi to přijde realizovatelné. Takto mi spíš přijde jako slibování nesplnitelného, zvláště v kontextu s ostatními nutnými věcmi, které se však tolik nevyjímají ve volebním programu :-(

Nejsmutnější ze sportovních bodů je pro mne, jako pro in-line bruslaře, pohled na bod:
– otevřít dopravní hřiště a vybudovat tam in-line okruh
In-line dráha na dopraváku sice vypadá napsaná krásně, ale spíše to značí, že ten, kdo program sepisoval se neporadil s nikým, kdo tomu alespoň trochu rozumí. Hrozí zde totiž, že se do parku vyleje spousta asfaltu a za 4 roky se budeme ptát. Pročpak že tam nikdo nebruslí? Když jsme to přeci tak dobře mysleli!

In-line dráha/trasa (nejen) v našem městě má smysl ve 2 variantách.
1. jako součást cyklostezky, která ale bude mít několik funkcí,
čímž ji lze snáze obhájit i před nebruslícími lidmi, zvláště v našem městě.
- musí sloužit pro dopravu místních obyvatel a tedy omezení aut (Žireč, Verdek, Zboží)
- podpora cestovního ruchu - vedení k atraktivním místům (Přehrada, Kuks, Betlém)
- třeba i zpevnění protipovodňových hrází
Konkrétně se tedy přimlouvám spíše za budování širších cyklo/in-line stezek, na kterých bude použit opravdu kvalitní asfalt (dá se bruslit i na vlhku - viz třeba zde http://www.ladronka.cz/flaeming_skate.html) a kde budou i kvalitně vyřešena křížení se silnicemi. Pokud bychom u nás rovnou budovali takto kvalití stezky (a nikoliv jen štěrkové cesty), přitáhne nám to bruslící turisty z celé republiky. A společný cíl in-line brusle, či kolo plus ZOO se dohromady velmi dobře doplňuje. Viz pohádka zde: http://www.kralovedvorsko.cz/cs/diskuze/pozdrav-z-prazdnin-ve-dvore-kral...

2. kvalitní samostatná stavba - ta by ale měla splňovat náročnější parametry pro pořádání i mezinárodních akcí a závodů a to nejen pro bruslaře, ale i třeba pro juniorskou a dětskou závodní cyklistiku.
K tomuto účelu by se daleko lépe hodil Podharťský stadion, který je rozlehlý a kam by se podobná trať krásně vešla i při zachování nynějších sportovišť a s potřebným zázemím. Mohly by se zde pořádat velké závody i třeba série několikatýdenních tréninkových kempů sportovních oddílů z celé republiky i ze světa. Pomohlo by to v naplnění dvorských ubytovacích kapacit atd atd. Samozřejmostí by bylo i otevření pro veřejnost.

Vím, že stadion v Podharti je nyní zatím pro cokoliv nedostupný, protože je součástí nevyjasněného bordelu po TIBĚ, ale stejně dříve, či později padne do správy města, tedy pokud někoho nenapadne změnit územní plán a udělat zde místo sportoviště panelové sídliště! To snad ale nikoho rozumného nenapadne.

Je nabíledni, že dopravní hřiště se nehodí ani k jedné ze zmíněných variant. Turista tam jistě nepřijde, sportovní bruslař se raději pojede projet do Žirče (ani při velké snaze zde nebude ovál větší, než cca 400 m) a mezi vzrostlými stromy se vybudovat závodní dráhu se solidními parametry a hlavně zázemím nedá! Navíc dopravák stále dobře plní svoji funkci a snad by jen stačilo sem dát pár laviček, aby si měly kam sednout maminky (tatínkové), kteří sem chodí se svými dětmi. No a ještě mezi asfaltové silnice přidat pár terénních nerovností pro řádění starších dětí na horských kolech. A to nemusí stát skoro nic!

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 57x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí