Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Voda z vodovodu v restauraci

Redakce / 28.10.2009, Dvůr Králové nad Labem
Toto téma je v poslední době celkem populární a na internetu o něm každý najde spoustu povídání. Třeba zde: http://www.google.cz/search?q=voda+v+restauraci&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&r... . Tedy jen stručně pro potřeby MÉHO hodnocení: Nejsem žádný zelený aktivista, ale nejvíce mne na celém bussinesu s vodou vadí to, že se naprosto zbytečně převážejí kamiony s tunami skla napříč Evropou. Celý problém je jen v tom, že hospodští prostě potřebují na hospodu nějak vydělat (což je správně, proč by to taky jinak dělali). Myslí si ale, že vyhrají tím, že na lístek napíšou hotovku za padesát a marži doženou vodou za třicet (nákupní cena cca 3 Kč). Vždyť si tak neváží své práce - vaření - a degradují ji na ubohý doplněk k pití. Donuťme je to narovnat!
 

Vodu z vodovodu tedy striktně vyžaduji (obvykle si ale ke stolu objednáváme i džusy, víno, kávu a další nápoje, takže nikoliv jen tu vodu). S personálem jsem ochotný se pohádat. Je smutné pozorovat nervózní servírku, která ačkoliv je jí trapně, musí dodržovat nařízení šéfa a vysvětlovat, že z "hygienických" důvodů…. Vždy se zeptám, zda tedy v kuchyni nemají pitnou vodu, zda i nádobí mijí v Aquile atp.

Pozor ale! Je třeba rozlišovat minerální vodu a obyčejnou vodu! Spolehlivě mne vytočí, když si objednám minerálku a číšník bez mrknutí oka donese obyčejné perlivé H2O ve skle. To nekompromisně vracím.

A na závěr konkrétně. Trapná scénka s vodou se mi přihodila v jinak dobré restauraci U Slunce. Na přímou žádost o vodu z vodovodu servírka vůbec nereagovala a rovnou přinesla láhev. Následovala klasická diskuse, že to nejde a že šéf atp. Vodu si ale odnesla a džus doplnila vodou z vodovodu s tím, že mi bude účtovat 15 Kč. Ty ale nakonec neúčtovala. Nevím ale, zda zapomněla, nebo jí to bylo trapné.

A kde je to dobré?
U Pastvů, Za Vodou a v Centrále (nahoře) donesou vodu bez mrknutí oka a v prvních dvou i s úsměvem. Ostatní podniky tu zatím nejsou, protože jsem tam dlouho nebyl a prostě nevím. Napíšete to do diskuse?

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 9x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět