')
Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Začarovaný kruh péče o děti v kroužcích a sportovních klubech

Redakce / 28.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
Nabídli jsme sportovním oddílům, aby nám zaslali informace o záříjovém náboru dětí na nový školní rok (a stále to platí!). Od několika z nich nám přišla smutná odpověď: nábor dělat nemohou, protože děti nemá kdo trénovat! Zkrátka, nejsou lidi.
 
Faktem je, že některé sporty už z našeho města zcela zmizely a další k tomu nemají daleko: chybí jim dětská základna. 
Proč? Vlastně zde ani nemáme odpovídající sportoviště, ale to je jiné téma. BHcybí trenéři, lidé, kteří by se dětem věnovali. Bohužel zde panuje zažitá představa, že práce s dětmi má být dobrovolná a má se dělat nejlépe zadarmo. Může být, ale dlouhodobě je to neudržitelné zejména pro ty trenéry, kteří živí rodinu a také by jí rádi věnovali svůj volný čas.

Na druhou stranu - já jako rodič - jsem vždycky chtěl, aby moje děti mohly už od mala trénovat spolu s dalšími dětmi cyklistiku. Nikdo z královédvorských cyklistů se malým cyklistům věnovat nechtěl, ani za úplatu. Přitom právě dětská základna je pevný základ v pokračování činnosti jakéhokoliv oddílu nebo klubu. Nakonec se u cyklistiky našel pan Voňka, který trénuje ovšem starší děti.
Podobná situace je ale například u basketbalistů.

Když jsem tedy chtěl kroužek pro malé děti, musel jsem si jej sám založit, byť na kole už dávno nejezdím uctivé vzdálenosti a terény, nad kterými by ostatní žasly. Již také nezávodím a rozhodně nevypadám jako Sagan nebo Kreuziger, ale mám dětem co předat. Dva roky jsem vedl neoficiální kroužek zdarma, v zimě, v létě, bez zázemí. Těší mě, že těch pár dětí baví jezdit na kole a dokonce zkusily jet i pár cyklozávodů. 
Jenže  protože ani já si nemohu dovolit a vlastně ani nechci pracovat zadarmo, přidal jsem se od nového školního roku k zavedenému systému Cyklokroužků, který trenérům zajistí nejen rozumnou finanční odměnu, ale hlavně zázemí v podobě pojištění, materiálů a další podpory včetně knowhow, které by pro mne bylo jinak velice pracné a časově náročné zajistit. 

Proč to vše píšu?
Aby si rodiče uvědomili, že pokud chtějí, aby jejich děti měly slušný výběr kroužků a kvalitní vedení ať už ve sportu, umění, či tanci, tak bude potřeba se smířit s tím, že i za kroužky bude potřeba platit. 
Cílem kroužků není umístit dítě, aby nesedělo doma samo a nudilo se, ale aby získalo nové znalosti a dovednosti v tom, co ho baví. Kroužky nezastupují hlídání. 

Výsledkem tak snad také bude, že do kroužků budou chodit jen ti, které to opravdu bude bavit, nebudou se nudit a o to lépe se všem bude pracovat, sportovat, malovat, tancovat... 

Jan Holan
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 319x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc