Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Názory/komentáře > Ludmila Burdová

Vemte si je všechny, my budeme jenom rádi!

Redakce / 24.09.2018, Dvůr Králové nad Labem
... řekl mi s pohrdavým tónem majitel soukromého psího útulku p. Martin Antonín s družkou, ošetřovatelkou a dobrovolnicí v jednom - paní Danielou Hoblovou, když jsem jim řekla, že bych si vzala okamžitě psa Bambína, který má na kyčli za roky „péče“ v útulku rakovinu velikostí pomeranče. Bohužel já nemám podmínky pro jeho chov. Dvorskému útulku se v širokém okolí neřekne jinak než koncentrák, s čímž plně souhlasím po více než roce každodenního dobrovolnického venčení.
 

Obrovské zhoršení stavu psů nastalo v listopadu 2017, kdy byla propuštěna zaměstnankyně, která se o psy starala. První výrazná změna nastala v otevírací době. Původně byl útulek otevřen každý den min. 6 hodin a každou druhou sobotu dopoledne. V současné době se po velkém množství změn ustálila otevírací doba na ÚT a ČT po 2 hodinách a v neděli 1,5 h., což se při množství cca 20 psů nedá stihnout. A to nás venčitelů bylo o hodně více. Na svých stránkách píšou, že uvítají nové venčitele a přitom se těch, kteří si všímají zdravotního stavu psů, stravy (hlavně těstoviny), rozbitých a nebezpečných kotců, postupně zbavují. Nově není povolen přístup ke kotcům, pejsci se vydávají až u brány. Proč asi?

Pouze při návštěvě cizích lidí hrála paní Hoblová divadlo: s pamlskami, které rozdávala jejich velmi malá dcerka a pak je zametala; miska s vodou při vchodu, běžně však v miskách led místo vody… Bohužel paní Hoblová na mé dotazy a připomínky ohledně stavu psů neodpovídala, a když už odpověděla, tak jedním slovem, aby mě odbyla. Po měsíci jsem se konečně dozvěděla, že pes jménem Tom má cystu. Jsem přesvědčena, že dodnes není operován. Štěstí měl pes Ivan, kterému byl pod nátlakem nelhostejných lidí odoperován hnisající vřed. Lidé nevědí, že veterinární ambulance Daktari na soukromém pozemku pana Antonína není smluvní s útulkem, a tudíž neprovádí pravidelné kontroly zdravotního stavu útuláčků.

Podobnou zkušenost má paní Kristýna Dvořáková, která pravidelně chodila psy venčit a ještě přispívala finančně na jednoho z nich: Bambina.

"Do dvorského útulku chodím roky venčit, dobrovolně jsem finančně podporovala psa Bambina, měl nadstandartní péči včetně nově zateplené boudy, placení holčiny, která ho 2x do týdně venčila, zdravotní péči, atd. Před pár dny jsem ho šla opět vyvenčit, ale manželka majitele útulku mi řekla, že mi ho na procházku prostě nedají a dokonce mi bylo naznačeno, že tam nemám co dělat. Musím říct, že mi to bylo velmi líto  a nepovažuji to za normální. Působí to na mě, jako by majitele útulku vlastně nebavilo, to co dělají. Psi v zimě nemají ani zateplené boudy, coz v -15 stupních je velký problém. Divím se, že ochránci zvířat ohledně tohohle už nezasáhli. Další věc, proč již zmíněny pes Bambino má na noze roky neléčený nádor? Sama jsem nabízela, že zaplatím operaci, ale majitel útulku to odmítl. 
Bylo by fajn, když by někdo vybudoval nový útulek, kdo ma citlivější vztah ke zvířatům, já to prozatím být nemohu." 

Pro Bambína jsme měly dokonce i nový domov, ale útulek ho odmítl dát do adopce. Pár dní na to se na FB objevil výše zveřejněný příspěvek. 
Městský úřad v současné době přispívá panu Antonínovi 121 Kč na jednoho psa na den z našich daní. Jenom krmení, oblečky, vodítka má však z pravidelných sbírek (Vánoční sbírka, běhy) od dobromyslných lidí, supermarketů a organizací. Neohlášené kontroly jsou dopředu bohužel ohlášené a jsou prováděny zástupcem ze životního prostředí a stejným odborníkem z okresní veterinární správy, který má na svědomí nedávný incident z Vlčkovic.

Kdo má zájem, ať se podívá do útulku v Trutnově, který dostává stejnou částku na psy. Nedá se to vůbec porovnat. Máme i dobrou zprávu, že pes Viky z Vrchlabí, který strávil v útulku Antonína 4 roky s nepravdivou popiskou, byl převezen na pokyn města Vrchlabí do útulku Jičín, kde běhá bez vodítka, přibral na váze a je za tak krátkou dobu socializovaný. Hned se pozná skutečně odborný přístup. Doslechla jsem se zároveň, že město Vrchlabí ukončilo spolupráci s útulkem pana Antonína. 

Kdo si asi tak vezme psy v tomto neutěšeném stavu, nikdo, a to zřejmě provozovatelům útulku jistě vyhovuje. Psy si nevezme nikdo a městský úřad na jiné nemocné psy, kterým není poskytnuta veterinární péče, bude dlouhodobě panu Antonínovi platit z peněz daňových poplatníků. Zřejmě proto má pan Antonín zájem na zaplnění útulku, nejlépe starými a nemocnými, které nikdo nechce.

Jine útulky jsou rádi, když jim veřejnost nabídne třeba finance na akutní operace, tady ne, když se o to občané pokusili, a nabídli finance na operaci psa, tak se se zlou potázali.

Podle mě není důležitý papír, ale srdce na pravém místě. Problémů ve dvorském útulku je tolik, že je nelze všechny popsat v tomto článku.

Přidávám však k článku jedne případ za všechny - pejsek Sendy, který byl adoptován a těsně před propuštěním z útulku byl naočkován, ačkoliv jeho zdravotní stav napovídal, že mu jen ublíží. Veterinární zprávu si můžete přečíst zde.

Chtěla bych zahájit debatu o vytvoření nového psího útulku pod správou města a ne v soukromých rukou, kde majitel může zakázat přístup nejen do útulku, ale i na veterinu, což se v současnosti děje a tím pádem není možná kontrola ze strany občanů a vše se tak děje za zavřenými dveřmi. 

Městský úřad ve Dvoře Králové dostal během několika let řadu opakujících se stížností na útulek pana Antonína, které se zametaly pod koberec. Naštěstí se časy mění. Společnými silami se nám snad podaří zachránit další psy a vyvarovat se osudu nemocného a psychicky zničeného Bambína.

Ludmila Burdová

 

 

 
Vaše komentáře
Ludmila Burdová, 27.11.2018 21:22, Reagovat
Další skvělá zpráva:
usměvavý Viki, který strávil dlouhé 4 roky svého života v útulku DKnL (majitel Martin Antonín a "ošetřovatelka" Daniela Hoblová) za par měsíců dobré a profesionální péče v útulku Jičín našel svůj domov!!!
Ludmila Burdová, 9.11.2018 20:26, Reagovat
I DAKTARI (MVDr. Taslerová, MVDr. Kajerová, MVDr. Krtičková) se rozhodly odejít od Martina Antonína (majitel útulku DKnL) !!!
Vyjádření města, 2.10.2018 11:06, Reagovat
Vyjádření města Dvůr Králové nad Labem k příspěvku paní Ludmily Burdové, zveřejněného dne 24.09.2018 na stránkách Královédvorsko.cz


Psí útulek Dvůr Králové nad Labem není v majetku města Dvůr Králové nad Labem, ani jej město neprovozuje. Za péči o umístěné psy město platí částku 121 Kč vč. DPH za krmný den pro každého psa (121 Kč/den/pes). K datu 30. září 2018 mělo město Dvůr Králové nad Labem v útulku umístěno celkem 9 psů (z toho 1 pes byl umístěn v srpnu a 1 pes v září 2018), za jejichž umístění platí město výše zmíněnou částku.

Tvrzení, že Městský úřad Dvůr Králové nad Labem, odbor životního prostředí, „zametá“ podané stížnosti pod koberec, se nezakládá na pravdě. Každou stížnost kompetentní pracovníci odboru v součinnosti se Státní veterinární správou řádně prověřili a odpověděli na ni. Kontroly byly v těchto případech neohlášené a provozovatel útulku se o nich dozvěděl bezprostředně před jejich zahájením. Během těchto kontrol nebylo zjištěno porušení zákona o ochraně zvířat, což potvrdila také odborná vyjádření od Státní veterinární správy. Také mimo tyto kontroly je nepravidelně kontrolována úroveň péče o psy umístěné v útulku.


Miroslava Kameníková, tisková mluvčí
Prohlaseni majitelu utulku, 29.09.2018 18:44, Reagovat
http://www.utulek-dknl.estranky.cz
Návštěva v útulku , 27.09.2018 15:16, Reagovat
Dobrý den,
s přítelem a s mamkou jsme jeli navštívit útulek asi před měsícem. S tím, ze jsme koupili nějaké pamlsky a kosti na zabavení. Dříve jsme tam chodili dost často. Byla tam slečna, které na nich opravdu záleželo. Teď nás ,,uvítala” paní, která nás nechtěla pustit dovnitř. S tím, že nám vybere psa a ať si sním jdeme na procházku. Na procházku jsme tedy šli. Po návratu si vzala jen psa a nashledanou. Byli jsme zaskočeni, protože jak si někdo muže vybrat psa když paní je tam nepustí??? Nechápala jsem a zároveň jsem byla zklamaná... Teď tedy už vím proč paní nás tam nechtěla. Je to dost velká škoda a fakt mě to dost mrzí...
, 26.09.2018 01:42, Reagovat
Jsem si jistá, že toto není názor několika málo lidí. Já osobně jsem se dříve také domnívala, že je zde vše v pořádku. Když jsem po dlouhé době-několika let navštívila veterinu, nestačila jsem žasnout nad bídou psů a zároveň nad zázemím okolo. Že pan Antonín ukazuje návštěvníkům své nové kotce, které využívá pro své psy a jako hotel, už nikomu neřekne. Za normálních okolností by byl nadšen každý, ale realita je jiná. Hnusné chatrné boudy, socializace psů žádná. Každý , kdo o psech něco ví, musí dát za opravdu těm, kteří tvrdí, že kontakt se psem je to nejdůležitější. Jak ale mohou socializovat pejska,ke kterému ani člověka nepustí?
Ludmila Burdová, 25.09.2018 23:39, Reagovat
Původně tento článek jsem odeslala do redakce Novin Královédvorské Radnice, ale byl odmítnout Redakční radou: J. Jarolím, A.Jiříčková, J.Skalický,M.Staníková, P.Zivrová, M.Rejlová, M.Kameníková. Naštěstí ještě máme svobodu slova a proto chci osobně poděkovat p. K.Sekyrkové za inteligenci, profesionální přístup a že je prostě fajn člověk! Poznámka pro anonymy: redakční rada NKR neodmítla jenom můj článek!!!
25.09.2018 16:16, Reagovat
Zajímalo by mě, který pejsek měl přijít při socializaci o život? A vy nevíte, že v útulku přišli o život nejméně dva psi, které roztrhal nesprávně zajištěný bandog v péči Antonína?
A dále - kdyby se sem vložily všechny veterinární zprávy těch chudáků, kterým jsme našli domovy a dočasky, asi by se lidé divili ještě víc nad jejich zdravotním stavem. Ano, byl záměr dostat pryč ty největší chudáky, kteří potřebovali pomoc doktorů.
Kateřina Pešková (zkuste se podepisovat i vy ostatní, co kopete za útulek)
25.09.2018 15:25, Reagovat
Za chvíli bude zima, měli bychom tuto situaci začít co nejdříve řešit, aby chudáci pejsci v útulku tolik nestrádaly.
Ludmila Burdová, 25.09.2018 12:01, Reagovat
Místo slov, "teoretiky", pojeďte prosím do útulku TU (120 Kč/za pejska na den) nebo Jičín (60 Kč/za pejska na den) a porovnejte sami, je to OPRAVDU obrovský rozdíl ve všem!!! Použiji výraz známe, která řekla, že Martinu Antonínu a Daniele Hoblové bych nesvěřila ani plyšové zvíře!!! Skoro zima, přemýšlejte prosím rozumně v zájmu útulačku v DKnL!!!
Smutné čteníNikča, 24.09.2018 23:46, Reagovat
Každého pejska je mi velmi líto. Jestli ten útulek funguje opravdu jak psí koncentrák, tak se to nesmí nechat jen tak ležet! Chudáčci pejsci, co tam musí žít :-(
Jarda P., 24.09.2018 23:17, Reagovat
Z osobní zkušenosti a z reakcí ostatních lidí mám také pocit, že útulek ve Dvore je spíše než dočasné umístení psú, továrna na peníze. V tom prípade asi tedy chápu majitele, když se z toho snaží vytrískat, co nejvíc, že pejsky nepujčuje na procházku, omezil otevírací dobu a snaží se je tam udržet, co nejdéle. Ta dotace 121 Kč v prípade umístení nekolika desítek psú už dává zajívavou částku. Bohužel se mesto patricne nezabyvá tím, co se zde deje a neproveri. Pokud se vytvori nejaká PETICE nebo OTEVRENY DOPIS zastupitelum mesta, tak to samozrejme budu plne podporovat a rozesílat dál. Jaroslav P.
venčitelka, 24.09.2018 20:54, Reagovat
My tedy chodíme venčit i dopoledne...je to jen o domluvě s vedením. Psi se mění - odcházejí do nových domovů...třeba Vám jen nechtějí pejska svěřit, protože vědí, že jej maximálně převezete do jiného útulku, nebo jako říkáte do "dočasky" a tím to zhasne. Stačí podrobněji sledovat příběhy vámi "zachráněných" psů z dvorského útulku...není to tak dávno, co při vaší socializaci přišel pejsek o život! Vám bych nesvěřila nic živého. Pejsci se dopoledne i odpoledne střídají ve výbězích, takže by venčení bylo nedostatečné se jistě říct nedá. Zveřejnění takovéhoto lživého článku zde mne tedy také udivilo.
24.09.2018 19:02, Reagovat
Bohužel to pravda je a už by město mělo začít jednat. P. Antonín by se konečně měl zamyslet nad svým arogantním chováním. Spousta venčitelů má zákaz vstupu do útulku a proč? Jenom že třeba mají svůj názor na vedení útulku. Útulek má být pro dobro psů a je placen z peněz daňových poplatníků ( občanů Dvora Králové nad Labem ) a on nemá právo někomu zakazovat vstup do útulku. A proč nově vybudovaný Psí hotel prezentuje před kontrolou z KVS jako útulek. Nikdy žádný útulkový pes tam nebyl umístěn a nikdy nebude. Ať se věnuje cvičení psů a útulek ukončí nikdy k tomu neměl vztah a nikdy mít nebude.
24.09.2018 18:01, Reagovat
Královedvorsko a tedy jeho redaktoři mně zveřejněním tohoto článku tedy opravdu velmi zklamali. Jistě, je to názor paní Burdové, ale i tak by to chtělo trochu soudnosti a třeba i ověření informací. Tento článek je již známý z FCB, kde jsou jakékoli nesouhlasné komentáře mazány, takže možná zde ty, které útulek nebudou kamenovat zůstanou...snahy těchto vyhlášených dvorských "zachraňovatelek" jsou lidem okolo útulku dávno dobře známy a kdo má rozum toto vážně brát nebude.
 
 
Přečteno 9568x
 
 
 
Zpět
30.11.2018 - Od 22. prosince 2018 do 1. ledna 2019 budou uzavřeny odběrové místnosti na nové poliklinice ve Dvoře Králové. Odběr budou možné v nemocnici vždy do 10 hod.
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
14.11.2018 - Od 14.11. do 31.12. 2018 dojde k omezení parkování na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové kvůli nakládce dřevní hmoty na železniční dopravu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí