Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Osadní výbor Žireč

Kouzla se dějí - i v Žirči

Redakce / 26.12.2019, Dvůr Králové nad Labem
V pozdním odpoledním čase, v prosincovou sobotu před první adventní nedělí, náměstíčko v Žirči čile ožilo.
 

Prostorem se linuly příjemné sváteční melodie, byla instalována bezpečnostní páska vymezující provizorní pódium, své pultíky chystali stánkaři s občerstvením, zvukaři montovali mikrofony, zprovozňovali a zkoušeli techniku, všude se natahovaly prodlužovací kabely, v koutě prostranství se dalo zahlédnout i jakési tajemné postavy ... Všudypřítomné hasičské mundúry nenechaly nikoho na pochybách, že nad naším konáním někdo pečlivě bdí. Ale začínali se trousit i diváci, kteří snad nechtěli zmeškat ani tohle netrpělivé hemžení.  

Sem tam bylo možné někde zpovzdálí zahlédnout děti s blikajícími světélky. Všechny spěchaly k bytovkám za naším úctyhodným panem ponocným a už se těšily na lucerničkovou procházku. Pod pečlivým dozorem našich dobrovolných hasičů ponocný bezpečně průvod dětí s rodiči přivedl na již diváky zaplněné Náměstíčko a už to začalo. 

Program zahájilo velmi milé, nápadité, pečlivě připravené a precizně provedené vystoupení našich dětí. Paní učitelka ze ZŠ zajistila hudební doprovod hrou na kytaru. V úvodu se zapojily dokonce i ty nejmenší z MŠ. Všechny paní učitelky celé vystoupení nejen trpělivě nacvičily, ale po celou dobu produkce děti podporovaly. Ale intenzivní fandění a mohutná podpora vyzařovala i z davu přihlížejících. 

Dalším velmi příjemným překvapením byl romantický zážitek v profesionálním podání flétnistek paní Martiny Zemkové s dcerou Veronikou. Jejich parádní vystoupení na Náměstíčku v Žirči bylo prostě kouzelné. Snad jsme se jenom neměli tak zdrženlivě ostýchat a spontánně si s nimi zanotovat. Pravda, taky jsem se bála, že bych jim to kazila. 

Ale, program ještě gradoval. Ze země vyšlehly plameny, zpoza kterých se vynořily tajemné postavy a v mžiku rozehrály fantastickou ohňovou šarádu. Vzduchem se míhaly ohnivé tyče, koule i vějíře, v tanečním víru aktérů plameny šlehaly často těsně kolem jejich těl, hlav i obličejů.  Při jejich vystoupení se tajil dech, bedlivě sledovali všichni, dokonce i děti přestaly pobíhat a napjatě pozorovaly bravurní výkony. Tu parádní podívanou pro nás připravila skupina historického šermu Truvéři. 

A ještě před tím, než celý program uzavřel kratičký ohňostroj, zrodilo se něco kouzelného … Náš ponocný svou nefalšovanou halapartnou pozvedl kouzelnou lucernu a zažehl jemná světélka na našem svátečně ozdobeném stromu. Ve chvíli, kdy strom zazářil v celé své něžné kráse, věřte, nevěřte, začal se z jediného malého mráčku nad ním snášet sníh. A s těmi drobnými vločkami přišlo kouzlo, které navodilo tu pravou, zářící, sváteční atmosféru očekávání, tajných přání, jiskřících dětských očí, rodinných setkávání, přátelských rozjímaní … Kdo nevěří, ať tam běží. Určitě tam ta zářící sváteční atmosféra stále přetrvává. Kdo bude opravdu hodně chtít, jistě ji  ještě zachytí.  A můžete si ji odnést domů, je jí tam dost pro všechny.


Božena Saifrtová

Osadní výbor Žireč


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1079x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
1.07.2020 - 30.09.2020
Božena Němcová (výstava)