Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Osadní výbor Žireč

Kouzla se dějí - i v Žirči

Redakce / 26.12.2019, Dvůr Králové nad Labem
V pozdním odpoledním čase, v prosincovou sobotu před první adventní nedělí, náměstíčko v Žirči čile ožilo.
 

Prostorem se linuly příjemné sváteční melodie, byla instalována bezpečnostní páska vymezující provizorní pódium, své pultíky chystali stánkaři s občerstvením, zvukaři montovali mikrofony, zprovozňovali a zkoušeli techniku, všude se natahovaly prodlužovací kabely, v koutě prostranství se dalo zahlédnout i jakési tajemné postavy ... Všudypřítomné hasičské mundúry nenechaly nikoho na pochybách, že nad naším konáním někdo pečlivě bdí. Ale začínali se trousit i diváci, kteří snad nechtěli zmeškat ani tohle netrpělivé hemžení.  

Sem tam bylo možné někde zpovzdálí zahlédnout děti s blikajícími světélky. Všechny spěchaly k bytovkám za naším úctyhodným panem ponocným a už se těšily na lucerničkovou procházku. Pod pečlivým dozorem našich dobrovolných hasičů ponocný bezpečně průvod dětí s rodiči přivedl na již diváky zaplněné Náměstíčko a už to začalo. 

Program zahájilo velmi milé, nápadité, pečlivě připravené a precizně provedené vystoupení našich dětí. Paní učitelka ze ZŠ zajistila hudební doprovod hrou na kytaru. V úvodu se zapojily dokonce i ty nejmenší z MŠ. Všechny paní učitelky celé vystoupení nejen trpělivě nacvičily, ale po celou dobu produkce děti podporovaly. Ale intenzivní fandění a mohutná podpora vyzařovala i z davu přihlížejících. 

Dalším velmi příjemným překvapením byl romantický zážitek v profesionálním podání flétnistek paní Martiny Zemkové s dcerou Veronikou. Jejich parádní vystoupení na Náměstíčku v Žirči bylo prostě kouzelné. Snad jsme se jenom neměli tak zdrženlivě ostýchat a spontánně si s nimi zanotovat. Pravda, taky jsem se bála, že bych jim to kazila. 

Ale, program ještě gradoval. Ze země vyšlehly plameny, zpoza kterých se vynořily tajemné postavy a v mžiku rozehrály fantastickou ohňovou šarádu. Vzduchem se míhaly ohnivé tyče, koule i vějíře, v tanečním víru aktérů plameny šlehaly často těsně kolem jejich těl, hlav i obličejů.  Při jejich vystoupení se tajil dech, bedlivě sledovali všichni, dokonce i děti přestaly pobíhat a napjatě pozorovaly bravurní výkony. Tu parádní podívanou pro nás připravila skupina historického šermu Truvéři. 

A ještě před tím, než celý program uzavřel kratičký ohňostroj, zrodilo se něco kouzelného … Náš ponocný svou nefalšovanou halapartnou pozvedl kouzelnou lucernu a zažehl jemná světélka na našem svátečně ozdobeném stromu. Ve chvíli, kdy strom zazářil v celé své něžné kráse, věřte, nevěřte, začal se z jediného malého mráčku nad ním snášet sníh. A s těmi drobnými vločkami přišlo kouzlo, které navodilo tu pravou, zářící, sváteční atmosféru očekávání, tajných přání, jiskřících dětských očí, rodinných setkávání, přátelských rozjímaní … Kdo nevěří, ať tam běží. Určitě tam ta zářící sváteční atmosféra stále přetrvává. Kdo bude opravdu hodně chtít, jistě ji  ještě zachytí.  A můžete si ji odnést domů, je jí tam dost pro všechny.


Božena Saifrtová

Osadní výbor Žireč


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 906x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí