Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Názory/komentáře > Bašovi

Nechtěné květináče, žádaná zeleň na náměstí TGM

Redakce / 16.09.2021, Dvůr Králové nad Labem
Na jaře přišla s nápadem adopce betonového květináče v rámci vyhlášené adopce zeleně, kdy cílem nebylo umístit do veřejného prostoru další betonovou příšeru, ale ukázat skutečnou funkci květináčů: vysázet zeleň tam, kde nám chybí - tedy na náměstí TGM. A to se podařilo!

FOTOGALERIE - Adoptované květináče na náměstí

Můj nápad v tu chvíli podpořily Dana Bohutínská a Líba Voňková a s výběrem výsadby poradila Linda Harwot. 
Tři očištěné přeštické vrchlíky, jak se tradičním betonovým květináčům říká, jsme si nechaly od technických služeb umístit přímo na náměstí tak, aby kolemjdoucí, ale i samotné vedení města vidělo, jak významnou roli hraje zeleň ve veřejném prostoru. Na šedivém náměstí tak díky tomuto nápadu a každodenní péči vznikl v létě rozkvetlý kout, kam si lidé skutečně rádi sednou. 
Umístit do rohu náměstí šachový stolek byl kdysi dobrý nápad, ale až zelená zeď složená z rozkvetlých jiřin, kany, listů batátů a dalších květin zpříjemnila tuto část náměstí tak, že lidé jej skutečně začali využívat. K šachovému stolku jsme později dodaly ještě figurky, aby zájemci mohli využívat stolek naplno. 

Nestačí však zeleň zasadit: každý den o květináče pečuje jedna z nás: denně “naše květináče” spolykají 50 litrů vody! Naštěstí je zdroj vody - kašna - nedaleko. Hlavně se tu pokaždé setkáváme s lidmi, kteří nám fandí! Je tak milé slyšet, že můj nápad se stal nejen přínosem pro návštěvníky náměstí, ale také rezidenty. Nápad nakonec převzali i podnikatelé na náměstí a další dobrovolníci, díky kterým tak rozkvetla pěší zóna i podloubí. 

Tuto úspěšnou iniciativu jsme proto oslavily na Rozkvetlé párty poslední srpnový den právě u „našich květináčů“. Přišly desítky lidí, kteří nám přišly nejen poděkovat, ale seznámit se s rolí zeleně ve městě. Bohužel nedostavil se nikdo z pozvaných členů vedení města. 

Chtěla bych tímto připomenout hlavní význam mého nápadu: mohlo by vedení města pořídit takové květináče, které by nebyly jen přínosem pro bezpečnou dopravu a pohyb po městě, ale zároveň zkrášlujícím prvkem veřejného prostoru? Mohlo by vedení města navázat na naši iniciativu a na vybraných místech města osázet a starat se o zeleň tak, aby nám všem přinášela radost
Bohužel již v létě jsme mohli vidět, že i vybrané krásné luční záhony podél dvorských silnic na vybraných místech nejen uschly, ale postupně zcela zarostly plevelem. 

Poslěchněte si ve videu, jaké květiny Linda Harwot pro naše květináče vybrala.

Romana Bašová

Související články
O šachových figurkách a dobrých lidech
Vaše komentáře

Přečteno 899x
 
Hodnocení článku:
25.11.2021 - Starosta města Trutnov Ivan Adamec odstupuje z pozice starosty. Bude se naplno věnovat funkci poslance a nově i roli předsedy hospodářského výboru PSP ČR.
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí