Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Podnikání

Kadeřnické a kosmetické salony se otevírají, ale mají omezení - i pro zákazníky

Redakce / 11.05.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Téměř dvouměsíční uzavření kosmetických i kadeřnických salonů je doslova vidět na každém z nás. Všichni tak vítáme jejich znovuotevření, které je možné od 11. května. Ovšem ne všechny salony otevírají. Někteří provozovatelé salonů tvrdí, že daná nařízení je natolik omezují v kvalitní péči, že počkají na další uvolnění nastavených opatření.

Otevření je podmíněno řadou nových nařízení, která musejí v rámci nastavených vládních opatření dodržovat a která se dozvěděli až týden před otevřením.

Zápis pro salony zdarmaProvozujete kosmetický nebo kadeřnický salon či barber shop v regionu? Zápis do katalogu firem je do konce června 2020 na našem portálu pro vás zdarma. Stačí se registrovat a zaslat vaši prezentaci (název salonu, popis činnosti/služeb, kontakt, fotky, logo) přes toto webové rozhraní. V případě zájmu o větší reklamu či pomoc s propagací volejte na 602 308 878.

Holiči a kadeřníci si musejí před začátkem poskytování služby a po jejím ukončení dezinfikovat ruce, rukavice však povinně používat nemusejí. Ty však musí při výkonu péče kromě masáží používat nově i kosmetičky. 

Pro všechny je povinná dvojitá ochrana: rouška i štít. Právě štít však díky zakřivení i zvolenému materiálu značně zkresluje a v případě vybraných úkonů kosmetické péče (např. úprava obočí) tak někteří provozovatelé počkají až na 25. květen, kdy doufají, že už budou moci zákazníkovi poskytnout kvalitní služby bez omezení. Dle kadeřníků může odlesk štítu například také měnit vnímání správného tonu barvených vlasů.

Povinnost nošení roušky platí i pro zákazníky v kadeřnickém křesle, což může být problém při barevní vlasů či střihání vlasů za ušima. Příjemné pro zákazníka i kadeřnici v rouškách však nebudou ani tepelné úpravy vlasů.

Zákazníci by měli dodržovat dvoumetrové rozestupy i v čekacích zónách. Zde se může vyskytnout problém pro ty kadeřnictví a holičství, která fungují pro příchozí bez objednání.

Kritiku sklízí i množství nutných dezinfekčních úkonů. Časově náročné je například nutnost dezinfikovat po každém zákazníkovi dané místo, včetně všech použitých pomůcek, což je v kadeřnictví novinka a je nutné tomu přizpůsobit časový harmonogram při objednávání zákazníků. Pravidelně by se měly dezinfikovat a čistit i další povrchy: na to jsou ale v salonech zvyklí a dodržují to již déle na základě starších nařízení. 

Jaká pravidla je třeba dodržovat (dle MZČR)

 • Osoba poskytující tuto službu při výkonu své práce používá zdvojenou ochranu dýchacích cest, vedle roušky apod. také ochranný štít;
 • mezi zákazníky jsou dodrženy odstupy alespoň 2 m, stejně jako mezi osobou poskytující tuto službu a jejím zákazníkem jsou od ostatních osob poskytujících tuto službu a jejich zákazníků dodrženy odstupy alespoň 2 m;
 • v případě, že osoba poskytující tuto službu nebo zákazník má tělesnou teplotu 37 °C a vyšší nebo jiné příznaky onemocnění COVID-19, je zamezeno jeho přístupu do provozovny;
 • v provozovně jsou dostupné dezinfekční prostředky pro dezinfekci rukou;
 • na záchodech jsou dostupná antibakteriální mýdla, dezinfekční prostředky pro dezinfekci rukou a jednorázové ručníky;
 • povrchová dezinfekce se provádí po poskytnutí služby každému zákazníkovi, včetně všech použitých pomůcek;
 • podlaha je dezinfikována alespoň jednou denně;
 • osoba poskytující tuto službu používá při výkonu práce jednorázové rukavice (s výjimkou
 • masáží), které vymění u každého zákazníka a mezitím provede dezinfekci rukou prostředkem s virucidním účinkem;
 • před a po masáži osoba poskytující tuto službu provede dezinfekce rukou;
 • před poskytnutím služby se provede povinná dezinfekce ošetřované plochy u zákazníka.

Další doporučující opatření:

 • Bude preferována bezkontaktní platba.
 • Doporučuje se zavést objednávkový systém na přesný čas.
 • Provozovna zajistí, aby byly v čekací zóně mezi klienty odstupy minimálně 2 metry.
Vaše zkušenosti se současnými podmínkami v salonech nám případěn zašlete na info@kralovedvorsko.cz.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ilustrační foto: koláž Facebook

Související články
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Podnikatelé, knihovny i sportovní centra s otevíráním váhají: nařízené podmínky jsou někdy těžko splnitelné
Koronavirové opatření podražilo kadeřnictví i holičství
Vaše komentáře
Salony, 24.01.2021 16:57, Reagovat
Zdravím docela by mě zajímalo jak to mají takové Kateřinice a salóny s financni náhradou za to že nemůžou mít otevřeno přeci taky musejí platit nájem za provozovny a salóny koukala jsem že někteří pořádají aspoň kurzy, aby měli aspoň nějakou činnost a visely aspoň nějaké peníze.

Přečteno 11737x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí