Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Na co si dát pozor při výběru plastových oken? Odpovídal nám Robin Torák

Plastová okna Salamander ve Dvoře Králové

Redakce, Komenční prezentace / 11.09.2019, Dvůr Králové nad Labem
Už necelý půlrok se můžete v Havlíčkově ulici ve Dvoře Králové, jen kousek od náměstí, zastavit ve vzorkovně oken Salamander pana Robina Toráka. Zeptali jsme se jej nejen na co si dát při výběru plastových oken pozor, ale také jak se k tomuto podnikání dostal.
 

FOTOGALERIE - Na co si dát pozor při výběru plastových oken? Odpovídal nám Robin Torák

Pane Toráku, jaké máte s prodejem a instalací oken zkušenosti?

Instalací oken v nejrůznějších prostorech jsem se zde v regionu věnoval již 15 let jako zaměstnanec jiné firmy. Mám tak opravdu velké množství zkušeností jak s výběrem oken, tak s jejich montáží. A tak také vím, že řada lidí, kteří si objednávali to nejlevnější, bude brzy potřebovat výměnu :-)

Robin Torák - SALAMANDERHavlíčkova 25
54401 Dvůr Králové nad Labem

Mobil:   773 749 153
E-mail: rrobintorak@seznam.cz

Sledujte nás na sociálních sítích
Facebook:
https://www.facebook.com/SalamanderDK
Instagram:
https://www.instagram.com/robin_torak_okna_salamander/

Proč jste si pro vlastní podnikání vybral právě značku Salamander?

Salamander je tradiční německá značka, nyní skupina firem, s řadou let zkušeností. Značka, která ve výrobě používá ty nejmodernější technologie. V nabídce je široká řada špičkových výrobků s optimálním poměrem ceny a kvality.

Dají se na první pohled odlišit ty nejlevnější okna od těch kvalitních?

Už od pohledu jsou jasně vidět rozdíly v konstrukci, lícování svárů a pevnosti okna. V současné době se každý nejdříve ptá na cenu. Proto zde ve vzorkovně mám na ukázku i to nejobyčejnější, co se do České republiky dováží. A k tomu každému ukážu na místě i vzorky již kvalitních oken. Každému také spočítám cenový rozdíl. Když lidé zjistí, kolik si za kvalitu připlatí, tak je obvykle rozhodnuto :-)

Když se rozhodnu pro plastová okna, jak si mám vybrat?

V první řadě je třeba si ohlídat sílu materiálu. Plastové profily se vyrábějí nejvíce v tloušťce materiálu 3mm - třída A, objevují se ale i tenčí profily 2,7mm- třída B a dokonce 2,5mm - třída C. Jednoznačně doporučuji profily třídy A, které jsou pevnější, trvanlivější i lépe izolují.

Dále lze vybrat okna z takzvané prvovýroby, kdy plast použitý k výrobě je zcela nový. Nebo tzv. druhovýroby, kdy jsou pro výrobu použity recykláty. Tepelné kvalitě oken by to ubrat nijak nemělo, ale je potřeba počítat s tím, že časem se okna začnou lehce zabarvovat směrem k barvě původního recyklátu. Na některých panelácích tak vedle sebe můžete najít okna do růžova, do zelena a tak podobně. U oken je vždy udáván poměr použitého recyklátu ve výrobě. Může to být cca 50 až 90 %.

Jak je to s teplotní odolností?

Zde záleží na velikosti/hloubce profilu, počtu vzduchových komor - nejlevnější polské profily jsou 70mm (4 komory), následuje 73mm (5 komor), 76 mm (také 5 komor, ale větší), 82mm (6 komor) a 92 mm (6komora s výstuhami).

SALAMANDER Industrie Produkte GmbH je mezinárodní skupina firem s tradicí od roku 1885. Výrobě okenních a dveřních profilů se věnuje od 70. let 20. století. 
Plastové profily SALAMANDER se vyznačují moderním vzhledem, precizní funkčností, velmi dlouhou životností a skvělými tepelně izolačními vlastnostmi a špičkovou kvalitou.

Liší se nějak těsnění?

Nejlepší je trojité řadové těsnění, dále se dělá středové těsnění - to ale nedoporučuji, protože jak si okno sedne, tak těsnění začne drhnout. A za 2-3 dny po seřízení se to opakuje.

Důležité je na oknech kování - jak to se vybírá?

Nabízíme kování - tedy panty, kliky, zámky - značek Winkhouse , Maco multi-matic, Siegenia aubi. Všechny 3 značky fungují dobře, ale nejvíce doporučuji a montuji střední třídu Maco multi-matic, kde už nejdou detaily kov na kov, ale je zde u styku "ložisko/rolnička", což dělá chod okna lehčí a pohodlnější. Zvládnou to i děti.

Asi nejdůležitější věcí u okna je sklo. I to lze vybrat?

Nejobyčejnější je nyní izolační dvojsklo 24mm, kdy tabule skla jsou 4mm a mezera je a plněna argonem. Lepší pak je isolační trojsklo – ta mají 38 mm, nebo 48 mm. Je však třeba dát pozor aby se do levného tenkého rámu o velké ploše nedalo těžké trojsklo. To by životnost byla krátká. Liší se i rámečky, kterými jsou skla spojena – levné nerezové a až po extra měkký polymer, který velmi dobře izoluje a lze jej vyrobit v barvě okna, takže rámeček není vůbec vidět

Dejme tomu, že stavím rodinný dům a potřebuji okna v celém domě. Co mi doporučíte?

Jednoznačně řadu Salamander system BluEvoluion 92, která je navržena pro pasivní a nízkoenergetické rodinné domy. Je to to nejlepší, co se nabízí. Vyhovuje to těm nejnáročnějším normám, certifikátům a energetickým štítkům. Náklady na provoz domu jsou pak dlouhá léta naprosto minimální.

Když vybavuji dům okny, tak s tím souvisí ještě vchodové dveře. Liší se jejich výběr od výběru oken?

Dveře se samozřejmě dodávají spolu s okny ve stejném designu. Doporučuji však masivnější profily. Do veřejných budov se dává takzvané "panikové" kování, které se při požáru samo odemkne. Dává se také třeba BRANO, hliníkový práh. Je třeba zvážit, zda je nutné použít skleněnou výplň či stačí neprůhledná, která ale lépe izoluje,

Co vy zde ve vzorkovně můžete oproti jiným firmám navíc nabídnout? Kde lze ušetřit? A kde naopak šetřit nelze?

U značky Salamander je dobré, že si můžete nakombinovat okna a dveře dle vlastních požadavků a rozpočtu. Víte třeba, že máte větší plochy, ale ne moc peněz. Koupíte tedy lepší, masivnější rám a dražší kování, aby opravdu okna dlouho vydržela a k tomu ale levnější skla. A za těch 10 - 15 let, kdy skončí životnost skel, si necháte osadit skla kvalitnější.

Kdy se investice vrátí?Je spočteno, že výměna oken se zaplatí za cca 7 let bez ohledu na pořizovací cenu.
Čím dražší a kvalitnější, tím více ušetříte na nákladech za vytápění. Poté již jen měníte skla, která mají životnost cca 10 - 15 let. Kvalitnější a dražší okna vám i déle vydrží. U levných se může stát, že je budete muset vyměnit celá. 

Za jak dlouho okna dodáte a jak dlouho trvá montáž?

Od objednávky zde na vzorkovně trvá výroba 2 až 3 týdny. Montáž potom se liší – v běžném panelákovém bytě je hotovo za 2 odpoledne. Rodinný domek je tak na 3 dny až týden dle velikosti. Do ceny za výměnu oken je třeba započíst ještě malování, protože se nikdy nepodaří osadit nová okna přesně jako stará. Vždy se provádí i drobné zednické začišťovací práce.

Děkuji za rozhovor

Jan Holan

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 853x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online