Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Firmy a podnikatelé

Víkendový relax i škola - kurz kreslení pravou hemisférou Jaroslavy Vopálkové

Redakce / 8.12.2015
Do Choustníkova Hradiště se každý měsíc sjíždí zájemci, kteří se nebojí objevovat svoje nové schopnosti. V tomto případě se jedná o schopnost nakreslit portrét na základě předlohy. Nejedná se o kreslení, jaké známe ze školy. Obecně je známo pod termínem „kreslení pravou hemisférou” a dle výsledků skutečně funguje. Dobrá zpráva je, že světlo do jiného vzdělávání dětí i dospělých v tomto případě vnesla opět duše z Královédvorska - Jaroslava Vopálková.

Jarko, jak tě napadlo pořádat kurzy kreslení pravou hemisférou?

Vždy jsem ráda kreslila, a ne špatně. Především zvířata, nejvíc koně. Často po mně lidé chtěli portréty, ale nedařilo se mi zachytit jejich pravou podobu. Hledala jsem, kde se portrétování naučit a zjistila, že existují tyto kurzy a přihlásila se. V této možnosti kreslení jsem se našla, zapadlo mi do sebe spousta věcí a dostala jsem velkou chuť udělat kurz, do kterého budu moci vložit i něco svého, co mi na jiných kurzech chybělo.

Co si máme představit pod termínem kreslení pravou hemisférou - jaký je rozdíl oproti klasickým metodám ve školách?

Nejsem ve školství kovaná, takže si nedovolím soudit způsob vedení hodin výtvarné výchovy. Můžu jen po více než roční zkušenosti konstatovat, že ani absolventi základních uměleckých škol neznají některé důležité kreslící pomůcky a postupy, ale především většinou nevědí, jak se na předlohu "správně" dívat.

Žákům ve školách bývají poskytnuty pomůcky, ale už jim není vysvětleno, co se s nimi dá všechno dělat - je tolik možností, jak použít nejen tužku, ale i křídy, tempery ad. Proto se chystám organizovat i kurzy, kde bych ráda ráda ukazovala možnosti jednotlivých technik.

Pro koho jsou tvé kurzy určeny?

Předpokladem účasti na těchto kurzech rozhodně není výtvarné nadání - naopak. Ti, kdo mají na počátku kresbičky "jako ze školky”, udělají největší pokrok. Kurzy tohoto typu jsou i používány jako terapeutické, protože velmi zvedají sebevědomí...

Obecně nejsou žádná omezení - kurz je vhodný pro všechny, kdo si chtějí odpočinout u kreslení a naučit se dívat na svět "jinýma" očima. Víkendový kurz jsem zatím pořádala spíše pro dospělé (od 12 let), ve škole jsem měla projekt i pro menší než 12leté děti.

Jsou nějaké nástroje či speciální papír, který si musí účastníci přinést na kurz?

Vše potřebné dostanou přímo na kurzu a vše si odvezou domů.

Víkendové kurzy pro dospělé jsou dvoudenní. Jedná se očima učitele spíš o školu nebo odpočinek?

Dopoledne první den je to spíš škola, ale hravá - učím, jak používat jednotlivé pomůcky, jak tvořit různé textury, jak se dívat. Odpoledne a druhý den spíš odpočinek pro duši. Tělo dostane dvoudenním sezením a hleděním do papíru trošku zabrat. Na základě dotazů by součástí těchto víkendových kurzů měly být i pokračovací kurzy, neboť absolventi prvníh kurzu touží po klidném zázemí, kde by naučené techniky mohli nadále trénovat a rozvíjet.

Zázemí pro své kurzy jsi našla v Choustníkově Hradišti, kde v současné době bydlíš. Jakou mají tvé kurzy odezvu u místních lidí?

Myslím, že konkrétně lidé z Hradiště, kteří na můj kurzík chtěli, už u mě byli. Nyní spíš jezdí lidé z okolí. Nebo já za nimi. Opakovaně jsem byla takto zvána do Police n. Metují, čerstvá je i moje zkušenost ze školy v Úpici. 

Pokud by někdo měl zájem o tvé kurzy mimo Choustníkovo Hradiště, jaké máš požadavky na zázemí?

Základním požadavkem je místnost pro 10 samostatně sedících lidí s dobrým osvětlením, se zázemím pro celodenní pobyt. Dobré je, pokud je k dispozici velká obrazovka nebo projektor, ale jde to i bez nich.

Kurzy organizuješ prvním rokem - jaké máš další plány?

Zjistila jsem, že hemisférové kurzy jsou pro mě obrovská "nabíječka", takže bych ráda pokračovala v duchu těchto principů a kurzy obarvím. Připravuji na jaro pravidelné kurzy kreslení pravou hemisférou pro děti od 10 let v Novém světě ve Dvoře Králové (za Kafulandem), dále kurz pastelkový, křídový a určitě mě napadne ještě něco dalšího… (smích). Pokud to povede k tomu, abych se mohla do roka výtvarné činnosti věnovat naplno, splní se mi sen.

Viděla jsem tě na místních akcích, jak maluješ dětem obrázky na obličej a dospělým aribrushem nanášíš tetování. Co ještě nabízíš ve svém řemeslném repertoáru?

Jsem typický kreativec, což je možná tak trochu takové prokletí. U ničeho moc dlouho nevydržím… Kreslení a malování je moje celoživotní srdeční záležitost a i airbrush stříkání se mi dostalo hodně pod kůži, ale co se jiných technik týká, jsem přelétavá jako motýlek… Jakmile mám pocit, že jsem něco už pochopila a naučila se, už zase pokukuji po něčem tak lákavě novém a úžasném. Tímto způsobem jsem si už vyzkoušela třeba malování miniatur na dřevěné přívěsky a šperky , tvorbu loutek, výrobu svíček, drátkování, cínování, falešné vitráže, fimování, pletení z papíru, zpracování vlny od mých oveček, jéjej to by byl dlouhý seznam. Někdy to, co se naučím, stihnu předat dál formou nějakých dílniček v psím útulku ve Dvoře Králové n. L., než mě to přestane bavit, ale ráda se i tu a tam vracím… Aktuálně zkoumám domácí výrobu sýrů a taky trochu domácí kosmetiku. Jakmile vychytám farmářský sýr a domácí vazelínu, už mám v hledáčku další věci, které si nutně potřebuji vyzkoušet :).

Děkuji za rozhovor a přeji nadále spoustu kreativních nápadů

Autor: Kateřina Sekyrková

Související články
Digitální planetárium v Hradci Králové nabízí nově i pohled do mikrosvěta mozku
Odpoledne s automatickou kresbou a artefiletikou - pátek 22. dubna knihovna Slavoj
Vaše komentáře

Přečteno 2078x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky
15.06.2024 14:00 - 15.06.2024 20:00
PARK ŽIJE!