Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Modrotisková kolekce pro české olympioniky má formu ze Dvora Králové

Redakce / 23.06.2021, Dvůr Králové nad Labem
V červenci mají začít odložené letní olympijské hry v Tokiu, ve městě, ve kterém slavila své olympijské úspěchy česká gymnastka Věra Čáslavská. Právě gymnastická figura se stala symbolem pro český tým a objevuje se i na modrotiskové olympijské kolekci, na které se podíleli i lidé z Královédvorska.

FOTOGALERIE - Modrotisk pro olympijskou kolekci

Vzorek na modrotisku

Gymnastickou figuru vytvořil akademický malíř Milan Jaroš, celý vzor na modrotisk však doplnila česko-japonská návrhářka Zuzana Osako ještě o drobnou kytičku, jak ji známe z lidové tvorby. Oba prvky tvoří vzor v uspořádaném, a přitom dynamickém pohybu,“ vysvětluje Zuzana Osako, jež nástupovou kolekci připravuje ve spolupráci s firmou Alpine Pro, oficiálním partnerem Českého olympijského týmu.

Modrotisk

Speciální tiskařskou formu z hruškového dřeva s ručně broušenými mosaznými drátky určitého profilu vyráběli několik měsíců Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové. 

"Oba zmiňovaní pánové jsou posledními formíři v České republice, Milan Bartoš byl v roce 1970 vyučen jako rytec tiskacích a razících válců na průmyslové škole ve Dvoře Králové, o to více si jejich práce vážíme," vysvětlila Michaela Dvořáčková pro web SPOŠ. 

Oba řemeslníci získali v roce 2020 Prestižní ocenění Nositel tradice lidových řemesel.Muzeum modrotisku ve Dvoře Králové

Výrobní proces modrotisku a ukázka forem, nejen ručních, ale i do perotiny, je k vidění v Expozici textilního tisku ve školní budově na nábřeží J. Wolkera ve Dvoře Králové. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: olympijskytym.cz, sposdk.cz
Foto: ČOV, Ladislav Válek

Související články
Milan Bartoš a Jaroslav Plucha získali prestižní ocenění
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1413x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Asistent prodeje (vinotéka Dvůr Králové)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí