Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Rozhovor s výtvarnicí Martinou Minárikovou

Redakce / 1.02.2016, Dvůr Králové nad Labem
Městské muzeum představilo v květnu 2010 zajímavý projekt ŽIVÉ / NEŽIVÉ, jenž netradičním způsobem propojuje vědu a umění. Autorkou projektu, který finančně podpořilo i město Dvůr Králové, je výtvarnice - šperkařka MgA. Martina Mináriková, se kterou Vás blíže seznámíme v následujícím rozhovoru.
 

Chtěla jste vždy dělat šperky?

Na  střední školu jsem se původně hlásila na grafiku, protože jsem kreslila. Táta (Marián Minárik, kameraman – pozn. redakce) ale chtěl, abych šla na obor, kde budu moci pracovat s třetím rozměrem, proto jsem se nakonec přihlásila na keramiku. Na šperk mě posunul profesor ze střední školy. Asi si všiml mého smyslu pro detail a doporučil mi šperk studovat.

Jak jste se dostala do Dvora Králové n.L.?

Byla jsem dítě z velkoměsta, z  Bratislavy, pak z  Prahy, kde jsem také po ukončení vysoké školy bydlela. Potom jsem se musela narychlo vystěhovat z bytu a ještě navíc jsem měla úraz, tak mně všechno převezli sem do Dvora Králové a já už tu zůstala. Ze Dvora pochází moje matka, máme tady rodinný dům. V  domě jsem si zřídila ateliér, kde tvořím, a do Prahy dojíždím. Oceňuji to ticho, ten klid. Kdyby to ale bylo blíž k Praze, bylo by to lepší. 

MgA. Martina Mináriková

Narodila se 7.5. 1968 v Bratislavě. Tam také vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor keramika, v Praze pak Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor sochařství – kov a šperk. Diplom Magister Artis získala v roce 1993. Vystavovala na mnoha samostatných výstavách a podílela se na řadě skupinových výstav. Realizovala insignie pro Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, pro Univerzitu svätého Cyrila a Metoda v Trnavě a pro Vysokou školu evropských a regionálních studií v  Českých Budějovicích. Vytváří také šperky na zakázku ve vlastní šperkařské dílně. Získala 1. a 3. cenu v národním kole soutěže „Tahitian Pearl Trophy“ v letech 2000 a 2002.

Je o Vás známo, že inspiraci pro své šperky hledáte v oblasti vědy. Kdy jste se o vědu začala zajímat?

Na vysoké škole se po revoluci změnili profesoři. Přišel prof. Vratislav Karel Novák a začal nám dávat úplně jiná témata. První téma bylo maska a  druhé člověk. Téma člověk řeším od  doby, kdy mi bylo poprvé zadáno – to byl rok 1991. Dlouhou dobu jsem se zabývala duchovní symbolikou, ale pořád se to točilo v  kruhu, proto jsem se začala zajímat o  vědu. Přivedl mě k  ní biolog doc.  RNDr. Josef Reischig, CSc. V časopise jsem viděla jeho mikroskopické fotografie, které byly podobné s  mými kresbami. Kontaktovala jsem jej, on mi ukázal víc svých prací, a  tak jsem se vlastně dostala k vědě. Začala jsem se víc orientovat ze symboliky duchovní spíš na vědeckou. Je tam tolik zajímavého, spoustu věcí ani vědci nedokážou vysvětlit, v této oblasti je pořád co objevovat.

Vaše výstavy představují propojení fotografie a šperku. Jak všechno začíná? Vznikají nejdřív fotografie a potom šperk, nebo naopak?

Je to jedno s druhým, nemá to nějaký přesný postup. Třeba mě zaujala fotografie pořízená elektronovým mikroskopem, kterou jsem viděla u profesora Špačka. Bylo to něco úžasného - molekula paměti. Inspirovala mě k vytvoření náhrdelníku a brože.

Co děláte, když nevytváříte šperky? 

Ráda fotografuji, hlavně jídlo. Když už jdu něco vařit, upravím to tak, aby to hezky vypadalo, nafotím to a vložím na webové stránky www.mujplan.cz pod přezdívkou „ma“. Dávám tam také své recepty. Další fotoalba různých žánrů mám na  své adrese www.mami.rajce.net. Dále chodím na jógu, to je dobrá forma relaxace.

Jaké máte plány do budoucna? Co připravujete, na co se můžeme těšit?

Já nemám plány do  budoucna. Docela se mi zalíbily vzdělávací projekty, když vidím, že je o ně zájem. Tedy pokud něco, tak možná v tomto duchu. Propojit umění ještě s něčím praktickým, to se mně docela líbí. Původně nebyl můj záměr věnovat se tomu pořád. Teď když vidím, že to funguje, klidně podobnou výstavu udělám.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchu s dalšími projekty.

Mgr. Alexandra Jiřičková
Zdroj: NKR 5/2010

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 57x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

InzerceVolná pracovní místa
Učitelé II. stupeň ZŠ (ZŠ Sch. sady, DKnL)

Vedoucí sociálních služeb (Domov sv. Josefa, Žireč)

Všeobecná zdravotní sestra (Léčebna zr. vad, DKnL)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)

Kuchař/ka (Domov důchodců)

Technolog (JUTA, a.s. DKnL)


Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
30.04.2021 - 31.05.2021
Vzhůru do Stínadel!
1.05.2021 - 31.05.2021
Májová labská stezka
11.06.2021 19:00 - 12.06.2021 00:00
Disco Party 80ky 90ky
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábavá