Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Tvorbu Lenky Stodůlkové ovlivňují nezávislé cesty a příběhy z jiných světů. Svá díla nyní vystavuje v galerii O. Gufreunda.

Redakce / 16.02.2016, Dvůr Králové nad Labem
Svoji 3. samostatnou výstavu zahájila keramička Lenka Stodůlková v úterý večer v galerii O. Gutfreunda ve Dvoře Králové nad Labem. Přijala tak pozvání paní ředitelky Černé, se kterou absolvovala před 24 lety jeden vůbec z prvních keramických kurzů v Kohoutově. Právě tam se rozhodla živit se keramikou.
 

FOTOGALERIE - Výstava Lenky Stodůlkové - JINÉ SVĚTY v galerii O. Gutfreunda

Pod názvem „JINÉ SVĚTY” vystavuje tato rodačka z Podorlicka nejen keramiku, ale také obrázky, ke kterým se během své dráhy keramičky ráda vrací. Jedná se o tvorbu, kterou byste možná i vy rádi měli doma, na zahradě nebo práci. 


Lenka Stodůlková přišla před 16 lety do Dvora z Prahy se svým manželem, který získal práci v místní zoo. Jak sama přiznává, ve Dvoře se jí líbí a vnímá spíše výhody malého města jakým Dvůr je. V Praze učila na mateřské škole a už tam ji lákala keramika. V Praze také absolvovala svůj první keramický kurz. Nevzpomíná na něj v dobrém - rozhodně nesplnilo její očekávání. Naštěstí další kurz keramiky - v Kohoutově u paní Tyrnerové - ji nadchnul - a rozhodně nebyla z kurzu sama. Tvůrčí duch tam dýchl na všechny přítomné a většina z nich u keramiky zůstala. Ačkoliv se tenkrát učila v Kohoutově točenou keramiku, dnes pracuje raději s keramikou stavěnou. Její první samostatná výstava se konala v roce 2002 v Galerii Na houpačce u paní Jaklové (naproti dětské poliklinice). 


Našla si svůj styl, který je ovlivněn zejména cestováním. Cestuje ráda a stylem baťůžkáře - zakoupí si letenku a letí. Až na místě řeší další věci. Jak sama říká, jen tak má možnost skutečně poznat danou zemi - cestovat stejnými dopravními prostředky jako místní, jíst to samé co místní a komunikovat s nimi.

Na výstavě v galerii místní ZUŠ však kromě vlivu Islandu či pralesa poznáte i keramicky ztvárněné sukulenty jejího manžela nebo zvířata z příběhů, které jí kdysi vyprávěl tatínek před spaním. Je to jiný svět. Jiný svět v našem světě i ve světě snovém.


Výstava Lenky Stodůlkové je jedinečnou příležitostí zhlédnout její tvorbu pohromadě. Vysoké svícny připomínající rostlinu, hoblata (vodou omleté kameny), masky ufounků, jejichž příběh najdete namalované na jejich zadní stěně, keramické hodiny s kyvadlem nebo set korálů a náušnic. 

Právě drobné keramické šperky jsou z její tvorby nyní nejvíce poptávány. Její výtvory najdete ve vybraných prodejnách a na hrnčířských a řemeslných trzích v Berouně, které jsou částečně i jakýmsi veletrhem keramiky a řemesel. V létě má každý rok svůj stánek také na Řemeslných trzích v Kohoutově, které kdysi začala organizovat již zmíněná osobnost české keramiky Jarmila Tyrnerová. 


Pokud se vám tvorba Lenky Stodůlkové líbí a rádi byste měli alespoň část jejího keramického světa ve svém světě, můžete ji oslovit přes e-mail. Žáci místní ZUŠ část jejího světa zažijí na vlastní kůži: ve spolupráci s paní ředitelkou připravili pro starší žáky workshop. Dospělí se mohou také od Lenky Stodůlkové učit - je totiž lektorkou studia v nedalekém Kohoutově, ve kterém sama s kdysi začínala. 


Autor: Kateřina Sekyrková 

Související články
Seznamte se s autorem šachového stolku na náměstí TGM: Petr Vaněk z Nemojova
Výsledky přijímaček na ZUŠ R. A. Dvorského
Vernisáž výstavy JINÉ SVĚTY keramičky Lenky Stodůlkové
Děti se učily na worskhopu Lenky Stodůlkové vyrábět keramiku po indiánsku
Hana Purkrábová dnes zahájí svoji výstavu figurativních plastik v galerii O. Gutfreunda
Městské muzeum ve Dvoře Králové má novou interaktivní výstavu
Vernisáž výstavy obrazů Ditky Peté ve Frešírně pod gymnáziem ve Dvoře Králové
Související odkazy
ZUŠ Dvůr Králové nad Labem
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 611x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí