Vyhledej
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Za Lilian Špatenkovou

Redakce, / 20.09.2023, Dvůr Králové nad Labem, sokol.kralovedvorsko.cz
Všem příznivcům Sokola oznamujeme, ve středu 13. září opustila tento svět naše dlouholetá cvičitelka, sestra Lilian Špatenková.

FOTOGALERIE - Za Lilian Špatenkovou


Lilian Špatenková, rozená Švábová, se narodila 15. ledna 1939 v Dobřanech u Plzně. 
Rodiče jí zemřeli v útlém věku, a tak vyrůstala u babičky na Hořičkách u České Skalice, kde také vychodila základní školu. Studovala v Praze na střední zdravotnické škole. V Praze se začala věnovat gymnastice, ve které se jí dařilo. Měla možnost sledovat přípravu našich špičkových gymnastek jako byla Eva Bosáková. Získala 3. výkonnostní třídu v gymnastice. Na Hořičkách se poznala se svým manželem Josefem. Po svatbě žili v Rasoškách u Jaroměře, kde se oba manželé podíleli na rozvoji vesnické tělovýchovy. Odpracovali mnoho brigádnických hodin na úpravách sokolovny i hřiště, pořádali závody a další aktivity pro rasošské děti. Dovedli je do okresních i krajských kol soutěží. Do cvičení přivedli všechny tři své syny.

V roce 1976 se přestěhovala s rodinou do Dvora Králové, kde se zapojili do odboru ZRTV do oddílu mladších žáků. Manželé Špatenkovi vedli oddíl vzorně. Připravovali pro žáky pobyty v přírodě, nácviky na spartakiády a další zábavné akce. Pod jejich vedením vyrostli přeborníci okresu i kraje v gymnastice i atletice. Vedli také oddílovou kroniku. Lilian pracovala jako zdravotní sestra v dětském domově a později v městské nemocnici. Pacienti i spolupracovníci si ji oblíbili pro její obětavost a empatii.

Po obnovení Sokola Lilka ukončila vedení oddílu žáků a začala pracovat jako cvičitelka oddílu starších žen. Přijala funkci župní vedoucí seniorů a vedla v župě sletové nácviky Věrné gardy. Získala kvalifikaci cvičitelky zdravotního tělocviku, zavedla oblíbené dopolední cvičení pro seniory, zároveň pracovala v oddíle předškoláků. Nechyběla ani na dalších akcích pořádaných sokolskou jednotou. Společně s manželem odpracovali mnoho brigádnických hodin při přestavbě sokolovny i na tábořišti Ježkov a nechyběli ani na šibřinkách. V roce 2010 převzala Lilian Špatenková z rukou hejtmana Královéhradeckého kraje ocenění Anděl za dobrovolnickou činnost. Svou práci v Sokole ukončila ze zdravotních důvodů v roce 2022. Na jaře letošního roku byla oceněna za celoživotní cvičitelskou práci v anketě Sportovec Trutnovska a obdržela také bronzovou medaili České obce sokolské.

V sestře Lilce ztrácíme obětavou cvičitelku a člověka, který vždy myslel více na druhé než na sebe. Bude nám velmi chybět.
Rozloučení proběhlo na přání zesnulé v úzkém kruhu rodinném.

Čest její památce!

Výbor Sokola

Další články TJ Sokol Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 381x