Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Julie vyhnala večer hasiče do terénu: řešili ucpanou kanalizaci i popadané stromy

Redakce / 24.02.2020, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Tentokrát za to může Julie. Takto pojmenovaná tlaková níže s sebou přinesla ze západu přes Německo velmi silný vítr i dešťové přeháňky, které zvedly hladiny horských toků. V pohotovosti tak byli zejména hasiči, kteří následky silného větru a deště likvidovali ve více než 70 případech.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí upozorňovala na nárazy větru o rychlosti až kolem 90 km/h. Na Sněžce naměřili před půlnocí na polské straně 233 km/h! Po půlnoci vítr dle předpovědi zase postupně od západu slábnul, v pondělí dopoledne a dále během dne už bude jen mírný. 

Večerní zásahy na Trutnovsku 

V souvislosti s výstrahami meteorologů evidovali hasiči do nedělní 19. hodiny asi desítku událostí, z nichž většina byla na Trutnovsku. Hasiči odstraňovali popadané stromy nebo větve a evidovali také několik případů, kdy došlo k ucpání kanalizace a následnému zatopení prostor v objektech. S čištěním kanalizace a čerpáním pomohli hasiči například ve Svobodě nad Úpou, Špindlerově Mlýně nebo Malých Svatoňovicích. V Horním Maršově instalovala místní jednotka na několika místech provizorní protipovodňové zábrany.

Krušná noc

K 23. hodině se hasiči rozjeli v Královéhradeckém kraji již k celkem 35 událostem, kdy v souvislosti s extrémním počasím odstraňovali nebezpečné stavy – zejména padlé stromy, zajiistili uvolněné části střech nebo pomáhali s čerpáním vody, případně s čištěním ucpaných propustí. Třetina událostí byla na Trutnovsku, dále jednotky zásahovaly na Náchodsku, Jičínsku a Rychnovsku. 

V Dolním Dehtově odstranili hasiči strom padlý na auto, nikdo nebyl zraněn, vozidlo bylo pojízdné. Ve Strážném zajistili uvolněnou střechu rodinného domu, vítr strhl polovinu střešní krytiny.

Celková čísla

Celkem od neděle 15:00 do pondělí 6:00 evidovali hasiči v Královéhradeckém kraji 82 událostí, následky silného větru a deště likvidovali hasiči ve více než 70 případech. Většina událostí je v okr. Trutnov (36), dále Náchod (16), Jičín (15), Rychnov n. K. (8), Hradec Králové (7). Všechny události se obešly bez zranění.
Ve většině případů odstranili hasiči stromy z komunikací, u Týniště n.O. odstranili strom z trakčního vedení na železnici. Se zajištěním uvolněných částí střech pomohli hasiči ve Strážném, Vrchlabí a Trutnově. V několika případech jednotky čistily ucpané propustky a pomohly s čerpáním vody z objektů. 

Situace na vodních tocích - Labe

Silný vítr, vysoké teploty a vydatné srážky urychlily na horách tání sněhu, což vedlo k vzestupu hladin horských a podhorských potoků a řek, v Královéhradeckém kraji zejména na Jizeře, Divoké Orlici a Labi. Na tocích, odvodňujících mimo jiné i Jizerské hory a Krkonoše, byly hlášeny a ve vybraných případech také dosaženy 1. stupně povodňové aktivity. 

V noci na pondělí se má za studenou frontou ochladit, déšť se změní na horách ve sněžení a hladiny řek by tak již neměly dále stoupat. 

Labe kulminovalo v měřeném místě Vestřev, které prokazovalo největší nárůst hladiny, v neděli ve 23 hod., kdy průtok dosahoval 66,2 m3/s. Labe zde dosáhlo 2. stupně povodňové aktivity. Nyní již jeho hladina v tomto místě opět klesá.

Ve Špindlerově Mlýně kulminovalo Labe ve stejnou hodinu, když jen na 2 hodiny dosáhlo 1. stupně povodňové aktivity, průtok činil 21,76 m3/s.

Labe pod přehradou Les Království se udrželo pod 1. stupněm povodňové aktivity a má stále stejný průtok.

Vestřev: hladina Labe z 22. na 23. února 2020


Přerušení dodávek elektřiny

Aktuálně k 8:00 hod. eviduje dispečink ČEZ Distribuce 84 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky pak na nízkém napětí. Bez elektřiny zůstává na 19 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch se stále řešív Libereckém, Ústeckém a Královehradeckém kraji. V Královehradeckém kraji zůstává bez elektřiny přes 4 tisíce odběrných míst. Poruchy je možné i nadále hlásit na bezplatnou linku 800 850 860, dále prostřednictvím www.bezstavy.cz a veškeré informace o lokalitách i předpokládané obnovení dodávky naleznou všichni nawww.cezdistribuce.cz

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Hydrometeorologický ústav, HZS Královéhradeckého kraje, Povodí Labe

Související články
V regionu se stále odstraňují následky bouře Sabine, nedoporučuje se vstup do parků a lesů
Hasiči stále odklízejí následky víkendového počasí v celém regionu
Vaše komentáře

Přečteno 1725x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí