Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Konflikt vyhrajete tím, že se mu vyhnete. Vyzkoušet si to můžete na minikurzu

Redakce / 11.01.2022, Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové nově probíhají minikurzy sebeobrany pro ženy. Jejich instruktorka Bára Vodochodská Machková nám shrnula, o co v sebeobraně vlastně jde a v čem je specifická sebeobrana pro ženy.

Základním poselstvím, které na svých kurzech předává, je jak se konfliktu VYHNOUT

V každé situaci chcete jednoduše jenom tohle. A čím dříve se konfliktu vyhnete, tím lépe pro vás. "Když docílíte toho, že si vás agresor nevybere jako svou oběť, vycházíte z konfliktu jako vítěz, a to jste nemuseli dát ani jednu ránu," vzkazuje Bára Vodochodská Machková těm, kteří v sebeobraně vidí jen fyzický boj. I když máte za sebou několik kurzů sebeobrany a umíte uštědřit úder, kterým můžete agresora knockoutovat, vaším cílem zůstává vyhnout se konfliktu. Konflikt totiž vždy přináší riziko. "Nikdy nevíte, jak bude agresor ozbrojen, vždycky se může něco pokazit. A i když máte skvěle zvládnuté hmaty a chvaty pro každou potenciální hrozbu, agresor vás může překvapit a nemusí to pro vás dopadnout dobře," předává své zkušenosti mužům i ženám Vodochodská Machková. 

Jak na účinnou prevenci?

Agresoři si svoji oběť nevybírají náhodně, a dokonce ani podle toho, co má daná osoba na sobě. Objekt svého zájmu si volí tak, aby co nejjednodušeji dosáhli svého cíle. Nevyberou si tedy někoho, kdo na první pohled vypadá, že se jich nebojí, kdo udělá poprask a u koho je zřejmé, že se bude bránit. 

A takhle můžete působit už jen tím, že si jinak stoupnete: změníte své držení těla

Druhým základním prvkem moderního přístupu k sebeobraně je bránit si své hranice. V okamžiku, kdy vaše hranice někdo překročí a dělá nebo říká něco, co je vám nepříjemné, je namístě se ohradit a jeho chování tak utnout. 

Častou, a to nešťastnou reakcí, je ignorování chování agresora. "Když mě někdo svléká pohledem, dělám 'jakože nic' a čekám, že toho nechá. On ale přistoupí blíž, otře se o mě, já to nechávám být a omlouvám si to třeba tím, že jsme v tramvaji a je tam hodně lidí. Pak mi sahá na zadek atd. Vidíte agresorův postup? Když si nechala líbit zírání, můžu ještě přitvrdit. Stejně jako v konfliktu je ale třeba zareagovat co nejdříve," radí instruktorka.

V čem se liší sebeobrana pro ženy a pro muže? 

Škrábání a tahání za vlasy patří mezi typické nástroje sebeobrany pro ženy, jak si je představuje široká veřejnost. "Já učím sebeobranu pro všechny, ale večerní minikurz jsem se rozhodla věnovat jen ženám na základě svých zkušeností z předchozích kurzů. Ženy často nechtějí křičet, nikdy se s nikým nepohádaly, je jim nepříjemné někomu nadávat. V důsledku toho je pro ně těžší bránit si své hranice hned na začátku konfliktu. Jsou zvyklé být na všechny příjemné a nevyvolávat konflikty. Já jim chci prostřednictvím kurzů vrátit jejich hlas, naučit je ozvat se," popisuje Vodochodská Machková. 

Na svých minikurzech tak jen klade důraz na specifičnost situací, které ženy oproti mužům musí zažívat. A také na rozdíly v komunikaci mužů a žen v konfliktních situacích.


Bára Vodochodská Machková je instruktorka Moderní sebeobrany. Sebeobraně se věnuje už 7 let, tři roky sebeobranu vyučuje. Ve Dvoře Králové nad Labem vede minikurzy sebeobrany pro ženy v městské knihovně Slavoj. 

Aktuálně se můžete přihlásit na minikurz 12. ledna nebo 24. ledna od 17 do 19 hodin, který je určen pro ženy a dívky od 14 let. 

Kurz stojí 500 Kč a je třeba se na něj registrovat. Přihlášky posílejte na adresu machkova@moderni-sebeobrana.cz.


Kateřina Sekyrková

 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 298x
 
Hodnocení článku:
20.12.2021 - Krajské předsednictvo hnutí ANO navrhlo a schválilo zrušení místní organizace ANO Hradec Králové. Návrh byl podstoupen k projednání předsednictva hnutí.
16.12.2021 - Zákon zakazující prodej v prostorách nad 200 m² se 24. a 25. prosince 2021 neuplatní.
13.12.2021 - Ivana Adamce vystřídá na postu starosty města Trutnova po 23 letech další radní z ODS: 46letý architekt Michal Rosa. Ivan Adamec zůstane zastupitelem.

Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí