Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Požár haly v Polici nad Metují se podařilo lokalizovat po 9hodinovém zásahu. Předběžná škoda je zhruba 100 mil. Kč

Redakce / 7.05.2020, Police nad Metují - Náchodsko a Broumovsko
Na místě požáru, který byl oznámen ve středu 6. května v půl třetí ráno, se vystřídaly 3 jednotky Hasičského záchranného sboru KHK a 13 jednotek dobrovolných hasičů z regionu. Na místo události byl vyslán také protiplynový kontejner z centrální hradecké stanice pro doplňování tlakových lahví do dýchacích přístrojů.

FOTOGALERIE - Požár haly firmy Hauk v Polici n. Metují

Aktualizace k 7. 5. 7:30

Během nočních hodin došlo k redukci jednotek na místě události, přes noc zde zůstala místní dobrovolná jednotka z Police nad Metují. Likvidace požáru ještě nebyla ohlášena, některé části se nechávají dohořet a ještě během rána se na místo vrátí hasiči, aby pokračovali v rozebírání konstrukcí a dohašování skrytých ohnisek. I dnes budou na místě pracovat vyšetřovatelé. K vyšetřovatelům hasičů a policistů z Královéhradeckého kraje se připojí vyšetřovací skupiny z Technického ústavu požární ochrany a generálního ředitelství HZS ČR.

Videa jsme zveřejnili v tomto článku

O firmě HAUK, s.r.o.

Firma HAUK, s.r.o., se zabývá především výrobou svařovaných a lisovaných dílů pro automobilový průmysl a to již od roku 1998, převážně pro ŠKODA a.s. V menší míře se vyrábí lisované díly i pro další automobilové firmy. Velmi dynamicky se rozvíjí středisko - interiérové díly - výroba zvýšených podlah, koberců apod. 

Firma sídlí ve východních Čechách blízko hranice České republiky s Polskem v malém městečku Police nad Metují, k prodeji a výrobě používá své 2 výrobní lokality, které se nachází v Polici nad Metují. 

Průběh ohlášení a zásahu

Krátce před půl třetí ráno přijalo krajské operační a informační středisko hasičů hlášení o požáru v areálu jedné firmy v Polici nad Metují, ulice 17. listopadu. Průzkumem na místě události hasiči zjistili, že požárem je zasažena průmyslová hala včetně střechy objektu. Požár se dostal do pokročilé fáze a probíhalo zde intenzivní hoření. Jednotky zahájily okamžitě hasební zásah a zároveň se soustředily na ochranu a ochlazování okolních objektů.

Byl vyhlášen druhý a následně třetí stupeň požárního poplachu, na místě události zasahovalo celkem 16 jednotek požární ochrany, vystřídalo se zde asi 35 kusů zásahové techniky. Práci hasičů se zkomplikovala, když se vlivem požáru postupně začínaly propadat stropy a větší část konstrukce haly tak byla zborcená. Z toho důvodu musel probíhat hasební zásah převážně zvnějšku, a to z výškové techniky a střechy okolních objektů. Z výškové techniky měli hasiči na místě k dispozici dva automobilové žebříky ze stanic Náchod a Broumov a také automobilovou plošinu Bronto z centrální stanice Hradec Králové. Vzhledem k tomu, že celý zásah probíhal v dýchací technice, byl na místo události vyslán také protiplynový kontejner z centrální hradecké stanice pro doplňování tlakových lahví do dýchacích přístrojů.

Z haly stoupal ještě během celého dopoledne hustý kouř. Starostové okolních obcí byli vyrozuměni s doporučením, aby lidé v okolí nevětrali. Okolní prostor monitorovala mobilní chemická laboratoř Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče, žádné škodlivé látky v ovzduší však přístroje nezachytily.

V náročných podmínkách se jednotkám podařilo požár lokalizovat po devítihodinovém zásahu kolem 11:30 hod., okolní haly zůstaly před ohněm uchráněny. Tím však práce hasičů na místě neskončila. Nadále probíhá dohašování ohnisek, jednotky musí zároveň rozebírat části konstrukce haly. Odhaduje se, že zásah potrvá až do nočních hodin. Při požáru se zranil jeden dobrovolný hasič, který se nadýchal a byl ošetřen ZZS.

Na místě byli od nočních hodin a během dne také vyšetřovatelé hasičů. Příčina vzniku události je nyní stále předmětem vyšetřování. Přímý přístup na požářiště nebyl kvůli stále trvajícímu zásahu možný. Do zasažené haly se vyšetřovatelé dostanou zřejmě až během čtvrtka. Vyšetřovatelé HZS Královéhradeckého kraje budou spolupracovat spolu s odborníky Technického ústavu požární ochrany a Policií ČR. Škoda, kterou požár způsobil, byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje, HAUK.cz


Související články
Na náměstí ve Dvoře Králové hořel dům
V Polici nad Metují hoří velká továrna. Ozývají se ostré rány. Podívejte se na videa
Mladá rodina přišla o střechu nad hlavou. Jejich dům zachvátil v noci požár
Z původně nahlášeného ohýnku po čarodějnicích byl největší požár roku 2020
Vaše komentáře

Přečteno 543x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky