Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Požár uhašen, nyní převzali zámek v Horním Maršově vyšetřovatelé

Redakce / 20.08.2018, Horní Maršov - Trutnovsko a Úpicko
Před pátou hodinou ranní byl v neděli oznámen hasičům i policejním složkám požár zámku v Horním Maršově. Na místo vyrazily kromě 12 hasičských profesionálních i dobrovolných jednotek z nejbližšího okolí také policejní hlídky. Škoda byla předběžně vyčíslena na 5 milionů korun, přičemž byla požárem zničena celá střecha objektu a poškozeno bylo také částečně první patro.
Výše škody bude dále upřesněna v následujících dnech po konzultaci se zástupci majitele maršovského zámku.

Během provádění hasebních prací došlo k lehčímu zranění dvou hasičů a další hasič skončil v péči záchranářů kvůli celkovému vyčerpání. 

V současné době se provádí ohledání místa požáru za účasti speciálně vycvičeného služebního psa a kriminalistických expertů. Přesná příčina požáru se stále zjišťuje - pracuje se se všemi verzemi možného vzniku - od nešťastné náhody, technické závady, nedbalosti, či úmyslného zapálení. Právě příčina vzniku, způsobená škoda a další okolnosti požáru jsou předmětem policejního šetření v úzké spolupráci s hasiči. Vyhodnocují se zároveň informace získané provedeným šetřením v obci a okolí.

Ohledání místa požáru je možné až po uhašení a vychladnutí požářiště. 


Požár byl již od počátku větší, byl vyhlášen třetí poplachový stupeň

Požár v objektu bývalého zámku v Czerninské ulici v Horním Maršově oznámil svědek na krajské operační a informační středisko v neděli 19. 8. 2018 ve 04:54 hod. Vzhledem k tomu, že se od prvního počátku jednalo o požár většího rozsahu, byly na místo vyslány jednotky požární ochrany nejprve z druhého a poté také ze třetího poplachového stupně. 
Na místě zasahovali hasiči z HZS Trutnov a dále jednotky SDH Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Hajnice, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky, Havlovice, Pilníkov, Rudník-Arnultovice, Žacléř, Černý Důl-Čistá a Úpice.

Plameny postupně prostupovaly střešní konstrukcí nad celým objektem. Aby měli hasiči na místě dostatek hasebních prostředků, zřídili dvě čerpací stanoviště na řece Úpě. Hasebních zásah probíhal nejprve z vnějšku, k hašení byla použita také výšková technika. Z automobilového žebříku a plošiny se hasilo skrze prohořelou střechu. Jakmile to situace dovolila, byly vyslány na průzkum do vnitřních prostor zámku skupiny hasičů, které měly za úkol zjistit stav objektu a zároveň zahájit hasební práce uvnitř.

Hasiči dostali oheň pod kontrolu po několika hodinách. Jednotky zasahovaly na místě požáru až do podvečerních hodin. Velkou část dne prováděly likvidační práce, rozebíraly plechy a dohašovaly trámoví, kde se skrývala další menší ohniska. Jejich kontrolu prováděli hasiči také pomocí termokamery. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 17:35, tedy po více než dvanáctihodinovém zásahu.

Celý zásah absolvovali hasiči v dýchací technice. Práci jim zpočátku komplikoval nejen silný kouř, ale v průběhu dne také velmi horké počasí. Zasahující hasiči se museli často střídat, neboť hrozilo jejich celkové vyčerpání a následný kolaps. Při události došlo k lehčím zranění dvou hasičů, kteří po ošetření pokračovali dále v práci. Další hasič pak skončil v péči záchranářů, a to z důvodu dehydratace a vyčerpání organismu.

Nad požářištěm držela dohled až do ranních hodin místní dobrovolná jednotka.

Zdroj: policie.cz, HZS Královéhradeckého kraje


Související články
V Lázních Bělohrad vyjelo auto mimo komunikaci, řidič naštěstí ohrozil jen sám sebe
Hořičtí hasiči zachraňovali kuchyň, koně i frézu
Požár zámku v Horním Maršově nezpůsobila technická závada
Požár pergoly na Slovanech likvidovaly 4 jednotky hasičů
V Doubravici havarovala motorka, ve Zboží vyjel vůz mimo komunikaci
Kraj ruší zákaz rozdělávání ohně. Letošní léto zasahovali hasiči v kraji u dvakrát více požárů než loni
Vaše komentáře

Přečteno 578x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
14.06.2024 17:00 - 16.06.2024 20:00
RYBÁŘI V PASÁŽI - Sladkovodní ryby
14.06.2024 20:00 - 16.06.2024 02:00
MTBO Ztracené kobylky