Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Škodu za 20 miliónů Kč způsobila zřejmě jiskra od samojízdného krmného vozu

Vyšetřování velkého požáru skladu sena je u konce

Redakce / 20.10.2020, Náchodsko a Broumovsko
Ve středu 30. září 2020 zachvátil požár skladovací halu se senem a slámou nedaleko obce Suchý Důl na Náchodsku, na likvidaci požáru se podílely jednotky požární ochrany z třetího stupně požárního poplachu. Z původně odhadnutých 9 milionů korun se škoda vyšplhala na 20 milionů korun.

Požár způsobil škodu na budově skladu sena a slámy, ta byla kompletně zničena. Plameny zachvátily asi dva tisíce velkých kulatých balíků. 

Hasiči se při požáru soustředili na ochranu okolních budov a ustájených zvířat. Díky jejich zásahu se podařilo uchránit hodnoty ve výši asi 5 milionů korun, které představuje vedle stojící kravín a stádo krav o 400 kusech dobytka.


Na místě pracoval od počátku vyšetřovatel hasičů ve spolupráci s Policií ČR, byli přizváni také odborníci z oblasti elektro z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče. Vyšetřováním byly postupně vyloučeny verze, že by za vznikem požáru stála technická závada na elektroinstalaci, nedbalostní či úmyslné jednání nebo biologické samovznícení uskladněného materiálu.
Jako jedinou variantu nelze podle vyšetřovatelů vyloučit provozně technickou závadu. Před požárem se ve skladu pohyboval samojízdný krmný vůz, který odfrézovával a nakládal seno a slámu. Při styku s cizími předměty (kámen nebo kousek kovu v balíku sena) dochází ke vzniku jisker. Lze uvažovat, že jiskra zalétla nepozorovaně mezi balíky sena při kontaktu s kamenem nebo kouskem železa, tím mohlo dojít k zapálení sena a následně přenosu na ostatní hořlavé látky uvnitř skladu.

Zasažená hala se nechala i s uskladněným materiálem kontrolovaně dohořet, likvidace požáru byla ohlášena až 5. října v ranních hodinách.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

 
Vaše komentáře

Přečteno 704x
 
Hodnocení článku:
03.07.2021 - Od začátku roku se v Královéhradeckém kraji vyočkovalo 448 868 dávek vakcíny proti covid-19. Alespoň první dávku dostalo více jak 257 tisíc obyvatel.
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí