Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

V Jaroměři v noci hořelo 5 historických vagónů železničního muzea

Škoda má nevyčíslitelnou hodnotu, vagony admirála Horthyho byly unikátní

Redakce / 20.10.2020, Aktualizováno , Jaroměř - Jaroměřsko
DOPLNĚNA AKTUÁLNÍ GALERIE VYHOŘELÝCH VOZŮ :-( Dnes v noci - v úterý 20. října 2020 - krátce před druhou hodinou ranní přijalo krajské operační a informační středisko hasičů hlášení požáru odstavených historických železničních vagonů v Jaroměři.
 

FOTOGALERIE - Výtopna Jaroměř

FOTOGALERIE - Požár historických vagónů Jaroměř

EDIT (20. 10. 18:00 hod.): podle poslední zprávy je materiální škoda odhadnutá na 1,7 mil. Kč, uchráněno byl majetek za 1 mil. Kč. Více zde.

Na místo byly vyslány celkem čtyři jednotky požární ochrany: zasahovali profesionální hasiči z Jaroměře a JSDH Jaroměř, Velichovky a Kuks. Hasiči požár rychle lokalizovali, ale i tak stačily plameny poškodit celkem pět vagonů. Následně prováděly jednotky dohašení uvnitř i vně vagonů, likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 05:18 hod. Nová sloužící směna se vrátila na požářiště ještě po sedmé hodině, dohasila ohniska, která se rozdoutnala a provedla kontrolu místa události. Vzhledem k historické hodnotě odstavených vagonů se způsobená škoda vyšplhala podle majitele až na 81,2 milionu korun. Příčina vzniku události je předmětem vyšetřování.

Dle Pavla Černého ze spolku Železniční muzeum v Jaroměři, z.s., který je majitel areálu muzea, 4 z 5 z poškozených vagonů patřily do vlaků soupravy admirála Horthyho: 3 byly doprovodné, jeden salónní. Vozy nebyly v dobrém stavu, ale jednalo se o unikátní kusy. Škoda sice byla předběžně vyčíslená na více než 80 miliónů korun, ale dle pana Černého je hodnota takových vagónů nevyčíslitelná, zejména v případě salónního vozu. Ačkoliv se na sociálních sítích mluví o bezdomovcích, kteří ve vagonech bydleli, jako o možném důvodu požáru, pan Černý se k tomu odmítl vyjádřit s tím, že počká na výsledky vyšetřování.

Požár historických vagónů, které stojí na vlečce v majetku ČD, nijak neohrozil samotnou expozici muzea, kterou spravuje Společnost železničního muzea Jaroměř, z.s., a která se nachází v areálu patřícímu Železničnímu muzeu Jaroměř, z.s. Tomuto spolku se podařilo areál postupně od původního majitele - Českých drah - v posledních 5 letech odkupovat. Bohužel není možné v současné době areál oplotit. Brání tomu majitel firmy, která si koupila poslední budovu v celém areálu.  

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Foto: redakce Zvičina TV, HZS KHK, fcb HASIČI MĚSTA JAROMĚŘ - PD JEZBINY (úvodní foto)


 

Související články
V Jaroměři hořel v úterý večer odstavený vagón u Výtopny
Materiální škoda ohořelých vozů se odhaduje na 1,7 mil. Kč, historická je nevyčíslitelná
Související odkazy
Výtopna Jaroměř
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1946x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
9.11.2020 10:00 - 13.12.2020 00:00
Nostalgické Vánoce 2020