Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři > KORONAVIRUS - informace z regionu

V pondělí 12. dubna 2021 nedojde k rozvolnění, jen se umožní dětem alespoň částečný návrat do škol

Redakce / 6.04.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V neděli 11. dubna končí nouzový stav, který nebude prodloužen, ale v platnost vstoupí pandemický zákon. S návratem do škol dětí 1. stupně a předškoláků souvisí otevřená papírnictví a obchody dětským oblečením a obuví.
S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy a nočního vycházení. 
Lidé se také budou moci shromažďovat do 10 lidí uvnitř a do 20 lidí venku. 
Velký význam má ukončení nouzového stavu například i pro autoškoly, které budou moci znovu fungovat a absolventi složit závěrečnou zkoušku. 

Co se otevře


Otevřou se ty obchody a služby, které měly výjimku již před tvrdým lockdownem: 
 • Papírnictví
 • Prodej dětského oblečení a obuvi
 • Prádelny, čistírny
 • Odtahové služby
 • Prodej náhradních dílů
 • Drobné služby (zámečnictví, drobné opravny pro domácnost)
 • Provozovny s prodejem pietního zboží
 • Provoz psychologického poradenství

Do života se také vrací farmářské trhy, ale možný bude pouze prodej potravin: tzn. ovoce, zelenina, ale také osivo, výsadba, květiny. Nebude možný prodej ostatního hmotného zboží, např. oblečení či hračky a bezprostřední konzumace zakoupeného zboží. 
Mezi specifické podmínky na trzích patří minimální vzdálenost mezi stánky, počet lidí na 15 m2 a umístění dezinfekčních fontán. 

Od pondělí 12. dubna se moou otevřít také botanické a zoologické zahrady. Vstup bude návštěvníkům umožněn ovšem jen do venkovních prostor s tím, že zaplnit mohou jen 20 % kapacity z celkového možného množství návštěvníků. 

Návrat do škol

Od pondělí 12. dubna se budou moci vrátit k běžné předškolní a školní docházce děti, které plní povinné předškolní vzdělávání, děti v přípravných třídách, žáci na 1. stupni základních škol a žáci v oboru vzdělání Praktická škola jednoletá a Praktická škola dvouletá. 

Školy s nejvýše 75 žáky na 1. stupni (malotřídky), které mají pro 1. stupeň samostatnou budovu včetně školní jídelny, budou moci fungovat normálně, v ostatních případech bude zavedeno týdenní střídání tříd, takže do školy půjde vždy jen polovina tříd.

Povoleny budou i:

 • skupinové konzultace žáků 2. stupně ZŠ ohrožených školním neúspěchem 
 • skupinové konzultace žáků 9. tříd podle jejich potřeby vyhodnocené školou v předmětech potřebných pro přijímací zkoušky, a to v maximálním počtu 6 žáků v jedné skupině
 • individuální konzultace a individuální prezenční výuky na základních uměleckých školách, jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky podle školského zákona a vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou.
Testování na Covid ve školách

Podmínkou pro přítomnost dětí v prezenční výuce bude absolvování neinvazivního antigenního testu na covid-19, a to dvakrát týdně, přičemž první test musí proběhnout v den prvního nástupu do školského zařízení. Testovat se budou muset i zaměstnanci školských zařízení – ti, kteří přicházejí do styku s dětmi rovněž dvakrát týdně, ostatní jen jednou. 
Negativním testem na covid-19 se budou muset podle dalšího opatření prokázat i děti, které půjdou na přijímací či talentové zkoušky
Druhou podmínkou pro účast na školní docházce bude absence příznaků nemoci covid-19
Testy nebudou muset podstupovat ti, kteří prodělali covid-19 v posledních 90 dnech, ti, kteří se prokáží platným testem z oficiálního testovacího centra, nebo ti, kteří prošli kompletním očkováním.

Zůstává zavřeno


Počkat si na otevřené školní dveře musejí žáci 2. stupně a středních a vysokých škol. 
Služby péče o tělo jako je kadeřnictví, kosmetika, masáže apod. se dle slov pana Blatného dočkají otevření hned v první (následující) vlně uvolňování (zřejmě přelom dubna/května).

Aktuální situace
V Královéhradeckém kraji se okres Trutnov otevře po 7 týdnech, ostatní okresy po 5 týdnech. Aktuální situace v místních nemocnicích je již příznivá, v posledních týdnech již byly volné kapacity poskytnuty zdravotníkům z jiných krajů. 
Například ve Dvoře Králové bylo 4. dubna oficiálně zaznamenáno 55 nemocných Covid-19, v Trutnově 151, v Náchodě 95 a v Jaroměři 136. 
Na Trutnovsku, které patřilo v polovině února mezi nejvíce zasažené oblasti v ČR, stále probíhá mobilní antigenní testování, k obcím se postupně přidaly i další instituce, které testování zdarma v regionu nabízejí. 

Dle slov pana ministra zdravotnictví Jana Blatného je nyní proočkována polovina lidí nad 70 let a více než polovina lidí nad 80 let. 
Dle něj data ukazují, že bohužel 30 % lidí nenastupuje do karantény, když mají. Proto budou pokračovat současné kontroly. Za dobrou zprávu ministr označil, že hygienické stanice již umí poznat rychleji mutace a najít ohniska - to jsou nástroje proti tomu, abychom se do kritické situace znovu nedostali. 
Zároveň nezapomněl pan Blatný zmínit, že Covid tu s námi stále bude, musíme s tím počítat a pracovat s tím. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: tiskový brífink vlády

Související články
Psí salóny otevřené, kadeřnictví a kosmetika zavřená. Selský rozum ztracený v koronaviru
Výdejová okénka stravovacích služeb dnes mohou být otevřena, maloobchod je zavřený
Vaše komentáře

Přečteno 4186x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
21.05.2024 17:00 - 25.06.2024 18:00
Polština nejen na cesty
21.06.2024 18:30 - 21.06.2024 21:30
Country večer s kapelou Dostavník
22.06.2024 21:30 - 22.06.2024
Putovní kino - Tancuj Matyldo