Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Chcete zažít město jinak? Zapojte se do celorepublikové akce ve Dvoře Králové!

Redakce / 31.05.2022, Aktualizováno , Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové nad Labem se letos bude pravděpodobně konat 17. září akce Zažít město jinak. Zástupci místního Spolku pro dvorek poslali přihlášku a nyní již připravují první sezení se zájemci, kteří by rádi vybrané místo ve městě na den oživili jedinečnou akcí.
Každý má určitě ve městě nějaké místo, které by si přál zažít jinak. A právě nyní přichází příležitost tuto proměnu na den uskutečnit!

Ve Dvoře Králové tato akce může neobvyklým způsobem upozornit na nevyužitý veřejný prostor nebo nebezpečná místa pro pěší či cyklisty proměnit v přívětivé místo. Zapojit se mohou například sportovci nebo motoristé, kteří také mohou poukázat na nedokonalosti našeho města. 

Úspěšnost akce závisí na zapojení samotných občanů, ale také místních umělců včetně podnikatelů, kteří mají například na daném místě svůj obchod či restauraci. Zájemci o tuto akci se mohou zúčastnit již druhého sezení již tento týden - a to ve čtvrtek 2. června do 17 hod., kdy se budou nad mapou vybírat vhodná místa, která se na den ve Dvoře Králové promění. 

Přihlásit se na toto setkání, ale i na akci samotnou, se mohou zájemci ideálně přes formulář nebo se dále ptát přes e-mail: spolekprodvorek@gmail.com.

"Sami máme pár míst vytipovaných, ale rádi se necháme překvapit podněty občanů, kteří mají zájem se do akce zapojit a dané místo proměnit. Mohou pomoci jak s organizací, tak jako aktéři, kteří budou součástí programu. Bez nich tato akce nemá šanci proběhnout," dodala Kateřina Sekyrková za Spolek pro Dvorek - inkubátor komunit.

Zažít město jinak není nic jiného než sousedské posezení, které může mít několik podob - samotný obsah a program dne závisí na zapojených občanech. Určitě zde ve městě již taková setkání během roku jsou, tahle akce je ale výjimečná tím, že se oficiálně na jeden den promění místo, které slouží ve městě aktuálně jiným účelům.

Je nutné upozornit, že se jedná o akci apolitickou, a to přesto, že se letos koná týden před komunálními volbami. 

V Praze se například zavírají vybrané ulice a slouží na chvíli jako komunitní centrum s dílničkami, občerstvením a hudbou. Zastřešující organizace - spolek Automat - vyřeší všechna potřebná povolení, spolupráce s městem je samozřejmostí. "AutoMat sledujeme již další dobu, inspiruje se z evropských měst a dlouhodobě aktivizuje lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru. Má tedy podobné cíle jako náš spolek," popsala smysl akce Linda Harwot, další členka Spolku pro dvorek. 

První sběr podnětů již probíhá tento týden na dvorském gymnáziu, kde na mapu města přidávají své tipy žáci školy. 

Více informací o akci včetně ukázek z minulých ročníků jsou na webu Zažít město jinak.


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 357x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí