Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Poděkování za Rej čarodějnic v Braunově Betlémě. Přes 90 účinkujících hrálo pro tisícovku návštěvníků.

Redakce, / 1.05.2017, Dvůr Králové nad Labem
Ráda bych poděkovala všem, kteří se zúčastnili a zapojili do včerejšího třetího a zároveň posledního ročníku s názvem "Rej čarodějnic v Braunově Betlémě", který jsem pořádala jako Půjčovna kostýmů Dvůr Králové n. L. Počasí nám přálo a návštěvnost byla opravdu hojná, což nás velice těší, protože jsme do pochodu dali vše, hlavně srdce a nadšení. Věříme, že si krásné odpoledne spolu s námi užili rodiče s dětmi i lidé, kteří Braunův Betlém obdivují stejně jako my.
Děkuji za nápad panu Leošovi Pryšingerovi ze spolku Braunův Betlém, který mi spolu s panem Kristiánem Richterou nabídli uspořádat tuto skvělou akci k připomenutí, že se v těchto úžasných místech tehdy před téměř 300 lety proháněly čarodějnice a rejdily na svých košťatech spolu s čerty. Vysmívaly se tak žirečským jezuitům za to, že hraběti Šporkovi nedovolili postavit kalvárii (umělecké zobrazení ukřižování Ježíše) v Novém lese u obce Hřibojedy.

Nádherné fotografie Pavla Kratochvíla najdete dole pod článkem. 

Braunův Betlém pomalu v lese chátrá a čeká na tolik potřebnou záchranu. Mně proto nezbývá, než všem poděkovat, že se spolu s námi pokusili připomenout všem, že dvorní sochař Matyáš Bernard Braun nám pro další generace zanechal tato úžasná díla v Novém lese, kde se můžeme procházet a přemýšlet, jak to zde asi tehdy vypadalo. V dobách, kdy tudy třeba v kočáře projížděl hrabě se svou rodinou.

Moc nás potěšilo, že se na nás přijel podívat potomek hraběte Šporka pan Stephan Sweerts-Sporck se svou manželkou Franciskou, kteří žijí v Rakousku.
Děkuji panu Filipovi Pýchovi za doplnění a úpravy scénáře, který pro nás napsal pan Stanislav Bohadlo, který v Kuksu pořádá každý srpen již tradiční Theatrum Kuks. Honzovi Lenhartovi poté navrhnul letáček a mapku. Jarka Holasová ze ZUŠ F.A. Šporka z Jaroměře, která se podílela na prvním a druhém ročníku, díky svému talentu a herecky nadaným žákům tuto nevídanou událost posunula na téměř profesionální úroveň.

Vše je založeno na dobrovolnících, nadšencích a lidech, kteří mají nějaký talent, který mohou dále rozvíjet a tímto skvělým způsobem někomu předvést. Jsem také moc hrdá na všechny postavy, kterých bylo v kostýmech na 30 zastaveních 78. Celkem bylo do akce zapojeno téměř 100 lidí. 

Velké poděkování patří studentům královedvorského gymnázia a také paní Pavlíně Flídrové, která mi pomohla s organizací a se zajištěním autobusu pro studenty. Spolu se mnou roznesla všem svačinu od sponzora. Toho si moc vážím. Pan R. Königsmark - Zvičinské lahůdky s.r.o -  nám osobně přivezl 90 baget. 
Moc děkujeme firmě Malus z Choustníkova Hradiště za výborná jablka.
Regionálnímu portálu Královedvorsko.cz za přízeň a reklamu. Městu Dvůr Králové n. L. za podporu.

Nerada bych zapomněla na manžele Vágnerovi ze Slotova za zapůjčení koně Derika a dobového kočáru. Muzikanty nám zahrály Dita Jarošová a Martina Pecnová. Do Jaroměře míří díky panu Vikovi a M. Zemkové, stejně jako do Bílé Třemešné firmě Stránský & Petržík za finanční podporu a doprava rekvizit.

Děvčata ze SŠIS DKnL. zvládla skvěle líčení a úpravu účesů. 

Mám velkou radost, že se také zapojili naši mladí nadaní hudebníci ze ZUŠ Dvůr Králové n. L a další skvělí místní muzikanti i ti z Jaroměře a okolí. Všem šikovným lidem děkuji za tu jejich veškerou snahu, kterou do svých rolích vložili. 

Nadšencům a dobrovolníkům touto cestou ze srdce moc děkuji za skvělý zážitek. Ti, kteří včera nemohli dorazit do Braunova Betléma, mohou spolu s námi obdivovat krásné fotografie od pana fotografa Pavla Kratochvíla, které jsou součástí tohoto článku.
Velká pomoc pro nás byla od pana Ondry Jarolímka z Bazaru na Karlově, který nejenom všem postavám dodal potřebné rekvizity, ale hlavně přivezl podlážky a pomohl s odvozem a rozmístěním na trasu dlouhou téměř 3 km.
No a abych nezapomněla, tak velké DÍKY patří skvělým čertům a jejich nádhernému peklu z Lázní Bělohrad.
Děkuji, že nám kastelán Libor Švec z Kuksu dovolil spolu se starostou Hřibojed Ing. Milošem Dohnálkem uspořádat tuto skvělou akci.
Hasičům z Kuksu i z Hřibojed a prostě všem dlouholetým sponzorům:
  • tiskárna Arpa DKnL, 
  • Lékařky s.r.o. , 
  • Šebrle s.r.o. , 
  • manželům Zandlerovým - Papirnictví na pěší zóně, 
  • Ledily. atd...
Děkuji všem, kteří mě celých šest let podporují, abych mohla dělat radost dětem a jejich rodičům nejenom ze Dvora Králové, ale i ze Žirče, Kuksu, Bílé Třemešné, Trutnova, Prahy, Olomouce, Liberce, Karlových Varů atd. 
Za tu radost druhých a chválu - za to to stálo ! :-)
Budu se spolu s vámi těšit na novou akci, kterou pro vás plánuji v říjnu na hospitalu Kuks. 

Prozradím jen, že propojím dvě akce dohromady.
To znamená - říjnovou večerní, spolu s dubnovou. Užijeme si krásný podvečer v záři svíček a nová zastavení s průvodci z Kuksu, kteří nám řeknou mnohem více o této národní památce.

Více prozrazovat zatím nebudu. Těším se na viděnou se všemi, kdo si budou chtít zase trochu zahrát divadlo 14. října 2017 v Kuksu.

Petra Hrdinová
Půjčovna Kostýmů DKnL

FOTOGALERIE - Rej Čaroděnic - Braunův betlém 2017 - Pavel Kratochvíl

FOTOGALERIE - Rej čarodějnic 2017 - Pavel Kratochvíl

Související články
Když Harant ještě hlavu měl - obrazy ožily tentokráte na Pecce
Nová videpozvánka na oslavu 300 let od založení Braunova Betléma a k tomu fotogalerie z několika ročníků Reje čarodějnic a od různých fotografů
Vaše komentáře

Přečteno 4258x
 
Hodnocení článku: