Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Rozkvetlé Královédvorsko? Víme, jak na to!

Redakce / 9.11.2020, Dvůr Králové nad Labem, spolekprodvorek.kralovedvorsko.cz
Také při svých cestách mimo Dvůr Králové obdivujete rozkvetlé záhony zkrášlující různé obce? Není žádný důvod pro to, aby podobné záhony nemohly být i v našem městě. Dokonce se zde první „vlaštovky“ už objevují.

FOTOGALERIE - Rozkvetlé Královedvorsko

Letničkové záhony

Jednou z nich jsou letničkové záhony z výsevu, které loni a letos technické služby zrealizovaly a udržovaly na několika plochách ve městě. Pokud chcete jejich práci ocenit a vyjádřit přání, aby byly příští rok obnoveny, napište do technických služeb panu řediteli Ing. Horsákovi (horsak@tsdvur.cz) nebo panu Ing. Meissnerovi, vedoucímu údržby veřejné zeleně (meissner@tsdvur.cz). Můžete připojit i svůj návrh na další plochy, kde byste podobnou výsadbu uvítali. Z reakcí veřejnosti je zřejmé, že květinové záhony zlepšují náladu většině z nás, což v současné době obzvláště potřebujeme.

Adopce zeleně

Další dobrou zprávou je, že Rada města schválila program a podmínky adopce zeleně. Opět je to myšlenka, která v mnohých městech funguje už dlouhé roky. Jedná se o vytvoření okrasného záhonu na pozemku města, o který se ale stará občan ve snaze zkrášlit např. okolí svého bydliště. Podrobnosti město bude zveřejňovat postupně, ale už teď můžete přemýšlet, jestli byste si taky chtěli kousek kvetoucího ráje někde vytvořit. Jak to probíhá jinde se pro inspiraci můžete podívat na internetu po zadání „Adoptujte si kousek zeleně v Brně-střed“.

Výsadba v rámci projektu

A zatím poslední letošní vlaštovkou je několik trvalkových záhonů, které vznikly v rámci našeho projektu Rozkvetlé Královédvorsko ve spolupráci s veřejností nebo školami. Nabídli jsme zájemcům konzultace týkající se vhodné výsadby, případně z peněz získaných z dotace města na veřejně prospěšné aktivity na ni přispěli. První výsadba byla umístěna podél chodníku na konci ulice Krkonošská, kousek před autobusovou zastávkou „kaplička“, realizoval ji a financoval pan Šturma. Další je před vchodem do Domova mládeže SPOŠ ve Strži, kde se v této době místo plánovaných studentů na výsadbě podíleli vychovatelé. Třetí výsadbu se podařilo dokončit před vchodem do budovy Základní školy a Praktické školy v Přemyslově ulici díky pomoci asistentů pedagogů. 

Kvetoucích záhonů chceme vytvořit více, některé ještě letos, některé z důvodů koronaviru přesouváme na příští rok. 

Pokud se chcete do výsadeb zapojit nebo víte o ploše ve veřejném prostoru Dvora Králové, která by si zasloužila osadit květinami, neváhejte mi napsat. Naším heslem je „Imunita a komunita se nejlépe posilují na čerstvém vzduchu“!

Linda Harwot
Spolek pro Dvorek
linda21@centrum.cz

Další články Spolek pro Dvorek

Související články
Zeleň, nebo nezeleň? Jaká je koncepce nakládání se zelení?
Veřejná zeleň ve Dvoře Králové nad Labem
Rozkvetlé Královédvorsko slavilo nejen rozkvetlé květináče na náměstí
Vaše komentáře

Přečteno 1213x