Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Opoziční zastupitelé reagují na neodhlasování programu ZM, starosta obhajuje práci místostarosty

Redakce / 1.11.2023, Dvůr Králové nad Labem
Včerejší zasedání zastupitelstva města Dvůr Králové bylo určitě nejkratší v posledním desetiletí, možná i v novodobé historii. Opozicí svolané zastupitelstvo trvalo necelých 20 minut. Co k tomu dodat? Přinášíme vyjádření vybraných opozičních zastupitelů, tak starosty.

Otázka redakce:

Jak na vás zapůsobil průběh dnešního zasedání zastupitelstva města Dvůr Králové? 

Vítek Zlámal (ODS)

"Je to pohrdání občany, byl plný Hankův dům. Lidé očekávali diskusi, obhájení jejich posledních kroků, i věcí, které byly navrhovány z naší strany. Domnívám se, že demokracie utrpěla, měla proběhnout diskuse, mohli si obhájit svojí práci. Další kroky v rámci opozice zvážíme, další zastupitelstvo je za měsíc a půl, je možné, že tento bod budeme navrhovat i na příštím zastupitelstvu."

Linda Harwot (DKoalice)

"Fakt, že program nebyl odhlasován a zasedání tedy ani nemohlo proběhnout, ukazuje na naprostou aroganci vedení města nejen vůči opozici, ale především vůči občanům města, a domnívám se, že je to zcela v rozporu s jejich vzletnými prohlášeními o vstřícnosti vůči občanům. 

Jako zásadní problém v tomto městě vidíme, že existují dva druhy projektů: buď je to projekt, který vedení chce realizovat a potom ho zrealizuje za jakoukoliv cenu a žádná byrokratická překážka pro ně není problém. U druhé kategorie projektů vedení nemá zájem na jejich realizaci a pak naopak každá sebemenší překážka představuje nepřekonatelný problém a zrušení toho projektu. Krásným příkladem je Mayerova továrna, kdy úřad dokázal zařídit stavební povolení za 4 měsíce a ačkoliv se poté náklady vyšplhaly během krátké doby až na trojnásobek (stamilionové částky), nebyla to překážka. Na opačné straně je aktuálně aféra vítězné lávky v participativním rozpočtu, kde díky procesním chybám úřadu došlo také k navýšení ceny za projekt, ale toto navýšení, nesrovnatelné s Mayerovou továrnou, je v tomto případě nepřekonatelný problém, kvůli kterému je realizace lávky, kterou si občané sami odhlasovali, odpískána."

Dušan Kubica (Sportovci)

"Podobný průběh zastupitelstva se dal čekat. Nemyslím si však, že takhle se prezentuje sebevědomé vedení města, které se chce posouvat někam dopředu. Je to nicméně určitý signál od vedení města veřejnosti, a to negativní. Jen v samotném sále Hankova domu bylo poměrně hodně občanů."

Ota Černý (Piráti)

"Projevili se nejhorší možné vlastnosti, jaké mají: pýcha a nabubřelost. Nebyli schopní ani ten program poslat dál do hlasování. Budu tlačit na to, aby podobné hlasování proběhlo znovu, tedy se opět svolalo mimořádné zastupitelstvo."

Jan Jarolím (starosta, Hnutí ANO)

"Dle mého názory odvolání místostarosty Helbicha z funkce bylo spíše účelově vymyšlené, protože i ten důvod - nezískání dotace na Mayerovu továrnu a hlavní vina místostarosty Helbicha - je víceméně úsměvná věc. Asi až časem začnou na povrch vylézat další a další podrobnosti k té dotaci, kdy bylo více subjektů, které ji nezískaly kvůli nesplnění stejných podmínek, které byly velice špatně a zmatečně nastavené. 

Paradoxně je mu vytýkáno, že zastavil rekonstrukci Tyršova koupaliště. Ale to byl někdo jiný, myslím, pan architekt Černý. Přitom dnes jsme u úplně stejného projektu - pracovní skupina, která byla kvůli tomu námi sestavená, se shodla, že tak, jak jsme se tenkrát domluvili, tak bychom měli dále pokračovat, jen jsme se o 2 roky zdrželi. 

K obhajování investic dochází v podstatě na každém zastupitelstvu. Pokud opozice potřebuje tak nutně konzultovat některá témata, potom je zde nějaký jednací řád. U bodů takového významu platí, že do návrhu programu se posílají standardně 15 dnů předem před samotným zastupitelstvem, mohly být tedy už v té žádosti. Můžeme se o nich bavit zase na příštím zasedání - 12. prosince. O vyvěšení izraelské vlajky můžeme jednat na Radě města."

Kateřina Sekyrková

 
Vaše komentáře
Linda Harwot , 3.11.2023 07:22, Reagovat
Jsem členkou pracovní skupiny koupaliště, byla jsem na všech čtyřech setkáních a troufám si tvrdit, že jsme v žádném případě nepodpořili původní plán ing. Helbicha. Říkat, že po dvou letech v něm budeme pokračovat, je velmi, velmi velká nadsázka 👎
Re: , 3.11.2023 08:56, Reagovat
Lhaní (i v přímém kontaktu) šlo Ing. Helbichovi vždy velmi dobře, a také, a to hlavně, tendenční překrucování faktů. Evidentně se pan starosta naučil i tuto "dovednost", ale stejně by mě zajímalo, proč tak vehementně brání svého podřízeného, což tedy úsměvné je!
Krátké zastupitelstvo , 1.11.2023 12:57, Reagovat
"Hodný" starosta J. Jarolím s kosmickou rychlostí ukončil ZM DKnL a tím jen potvrdil nejen svůj postoj, ale hlavně svou zbabělost.
Postřehla jsem v ultra zrychleném hlasování, že se "hrdinsky" převážně zdrželi hlasování místostarosta V. Šturma (Síla Dvora nebo pomocná Síla ANO?), bývalá místostarostka A. Jiříčková (ANO), radní J. Štípek (ANO),...Pro celkový výsledek hlasování "zdržel se" se de facto rovná "proti", a to museli dobře vědět. Nechápu na co si to hráli...
Vůbec mne nepřekvapilo rozhořčení občanů, kteří to dávali hlasitě najevo.
Chci poděkovat J. Bémovi (ODS) a L. Harwot (DK koalice) za oslovení občanů a vysvětlení problematiky ohledně vedení města, jelikož po rychlém ukončení ZM DKnL jsme se nestačili ani nadechnout...
Bojovat je potřeba vždy nejen za budoucnost, ale i za přítomnost!
Přeji opozici a občanům města hodně sil!
Ludmila Burdová
Úsměvná vec???, 1.11.2023 11:10, Reagovat
Pan starosta Jarolím tomu „nasadil korunu“. Není mi vůbec do smíchu nad vinou kohokoliv při ztrátách investic do tak očividně absurdně nabubřelého, pro naše město nefunkčního projektu, jako byla Mayerka. Na to, aby bylo jasné, že taková megalomanská stavba se pro naše město nehodí, nebylo potřeba utrácet za projekty. Když neexistuje soudnost nad možnostmi, které město má, tak to není k smíchu, ale k pláči. A čekat na srovnávací situace při absenci dotací v jiných městech je alibismus na druhou. Už bylo mnohokrát prezentováno, že pokladna našeho města nemá hluboké dno a plánů, které by opravdu prospěly občanům i městu je mnoho. Plyne třetí funkční období tohoto uskupení ve vedení města, a když už chceme něco srovnávat, tak spíš tu zaostalost za opravdovým rozvojem měst v okolí.
Jenže úzké vedení radnice by asi chtělo něco „velkého“, něco, co po nich zůstane. Je velmi snadné si domyslet, co „velkého“ po nich zůstane, pokud půjdou stejnou cestou dál.
Re: Úsměvná vec???, 1.11.2023 11:32, Reagovat
Absolutně nechápu jak může pan starosta o tak závažném problému napsat, že je to úsměvné!! Myslím si, že by se měl omluvit nebo sám rezignovat, když je to vše vlastně úsměvné!

Přečteno 1231x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí