Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Lékaři

Letošní první miminka v kraji se jmenují Jiří a Marie

Redakce / 1.01.2019, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V nemocnicích holdingu Královéhradeckého kraje netrpělivě očekávali narození prvních letošních miminek. Kluk na sebe nedal dlouho čekat, zatímco první holčička si počkala až do odpoledních hodin. Vítáme u nás v kraji všechna dnes narozené děti, ať už se narodily doma nebo v jiné než krajské nemocnici. Je nám trochu smutno, že Dvůr Králové, ale i Jaroměř či Hořice již budou jen ve výjimečných případech v novodobé historii rodnými městy nebo rodišti výjimečných lidí, které tu bezesporu máme.
 
První narozené děti 2019 v KHKJako první se v nemocnici Královéhradeckého kraje narodil v náchodské porodnici v 1 hodinu po půlnoci malý Jiřík, vážící 3265 g. Na první holčičku si museli všichni trochu počkat: až o 12 hodin po Jiříkovi se narodila Marie, a to ve 13:46 v Jičíně s mírami 3770 g, 48 cm.
Tyto děti bdrží od Královéhradeckého kraje dárkové poukazy v hodnotě pěti tisíc korun na nákup dětského zboží.

Filosofická otázka tak zní, jestli má ještě vůbec význam udávat a požadovat po občanech informaci týkající se místa narození, když většina porodnic v menších městech byla zrušena a jedinečným identifikačním údajem se stala rodná čísla. 

Dokonce lidé, kteří se narodili v již dnes zaniklých obcích, měli po vydání nového občanského průkazu či jiného dokladu změneno místo narození. Bývalý ochránce veřejných práv Otakar Motejl proto navrhoval při přípravě novely zákona o občanských průkazech, aby údaj o místu narození nebyl v dokladech vůbec uváděn. Zákonodárci ale rozhodli jinak. Jedním z arguent byl fakt, že v cizině by mohl takový doklad vydáván za falešný, pokud by rodnou obec na mapě nenašli.

Děti se v Královéhradeckém kraji mohou narodit v jedné z porodnic Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje (Trutnov, Jičín, Rychnov n. Kněžnou, Náchod) nebo ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.
Často se však maminky z Královéhradeckého kraje rozhodují i pro porod v jilemnické porodnici, která již spadá pod Liberecký kraj. 
Další možností je domácí porod - to je již jediná možnost, jak se děti mohou narodit i v jiném než v jednom z výše uvedených měst. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: ZH Královéhradeckého kraje, naseporodnice.cz
Foto: porodnice Náchod 

Související články
V porodnicích spadajících pod kraj se v roce 2018 narodilo 3072 dětí, méně než v roce 2017

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1886x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí