Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Meziroční srovnávání Obce v datech pokulhává. Vrchlabí je skokan roku, Trutnov se propadá

Redakce / 19.12.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Každý rokem vychází nový žebříček zvaný Obce v datech, který se snaží pomocí dat hodnotit kvalitu života v jednotlivých městech a obcí ČR. Jak dopadl tento žebříček v roce 2021?

Na základě dat porovnává soukromá firma Obce v datech, s.r.o., kvalitu života v 206 obcích. Firma vznikla v březnu roku 2018 jako start-up a od té doby měří kvalitu života v ČR pomocí indexů, které dle autorů mají vliv na spokojený a šťastný život člověka. Firma tyto indexy rozdělila do tří základních oblastí:

  • zdraví a životní prostředí
  • materiální zabezpečení a vzdělání
  • vztahy a služby

Nejlépe v Královéhradeckém kraji si v tomto srovnání v roce 2021 vede:

  •  Hradec Králové (6,5), 
  •  Rychnov n. Kněžnou (6,2), 
  •  Nové město n. Metují (5,7).

Přes pět bodů se v Královéhradeckém kraji dostala ještě Dobruška (5,5), Jičín (5,3), Nová Paka (5,2), Vrchlabí (5,1). Právě Vrchlabí se stalo jedním ze skokanů žebříčku, a to je nová plovárna zatím jen rozestavěná :-)

Nově pod hranici 5 bodů spadl Náchod (4,8), Hořice naopak postoupily na 4,6 b, Jaroměř o jeden bod na 4,2 b, Dvůr Králové také o bod na 4,1 b, Nový Bydžov je na 4 b a Trutnov je již 3 roky na 3,9 b.

Dvůr Králové si celkově ve srovnání s rokem 2020 polepšil v ČR o 5 míst (ze 147. místo na 142.), ačkoliv si v prvních dvou hodnocených oblastech bodově oproti předchozímu roku pohoršil a oblast služby/vztahy je ohodnocena stejně. V kraji 12. místo je již třetím rokem neměnné (v roce 2018 bylo na 10. místě).

Jaroměř si polepšila o 2 místa a je na 132. místě v ČR, 9. místo v Královéhradeckém kraji je beze změny.

Naopak Trutnov klesl oproti loňskému roku v ČR o 2 příčky ze 152. na 154. místo, v Královéhradeckém kraji o jednu příčku na 14. místo. A to ačkoliv si pohoršil jen ve třetí oblasti ze 1,6 na 1,5 bodů a naopak oblast 2 je hodnocena o pár desetin bodů lépe. Před Trutnov se tak v kraji vrátil na 13. pozici Nový Bydžov. 

Kritika ze stran obcí, politiků i občanů

Nezdá se vám toto hodnocení reálné? Tvůrci žebříčku jsou již od počátku svého úsilí kritizováni - a to zejména obcemi, které se cítí nespravedlivě ohodnocené zejména ve srovnání se svými sousedními obcemi nebo podobně vybavenými obcemi na druhé straně republiky. O použité metodice si můžete přečíst informace zde. Kritéria některým zastupitelům obcí přijdou absurdní, občané, kteří srovnávaná města reálně neznají, se dle dosažených indexů mohou domnívat, že u Prahy je ráj a na Broumovsku peklo. 

Největší kritice obecně letos autoři čelí kvůli faktu, že poskytované údaje vlastně nejsou meziročně srovnatelné, protože došlo k drobné úpravě metodiky. Jak se to projevuje?

To nastínil místostarosta obce Trutnov Tomáš Eichler, který právě na městě Trutnov ukazuje absurdnost meziročního srovnávání: "...ačkoliv trutnovská nemocnice stále stojí na svém místě, tak v indexu dojezdu do nemocnice se Trutnov od roku 2018 posunul ze 7. na 49. místo," popisuje na svém fcb profilu Eichler. 

Na druhou stranu skokan roku - Vrchlabí - se tak v parametru kvality středních škol posunul z loňského 193. místa na letošní 23., ačkoliv nic zásadního se v tomu městě se středoškolským vzděláváním nestalo. ".... i když nelze vyloučit, že letošní maturitní ročník se obzvlášť vydařil. Otázkou je, proč se tak stalo pouze v okruhu 30 km od vrchlabského zámku," ptá se autorů Eichler. Zároveň navrhuje nejen trutnovským zastupitelům, jak se posunout Trutnov na přední pozice tohoto žebříčku: "Velmi efektivní by bylo jeho posunutí o cca 20 km jihovýchodně přibližně do prostoru Babiččina údolí. Všechny dojezdové parametry by rázem začaly hrát v náš prospěch," dodává Eichler.

Přečtěte si níže celou kritiku trutnovského místostarosty, kterou zveřejnil na svém fcb profilu. 

"Proč výzkum Obce v datech nevypovídá vůbec o ničem, kromě toho, že jeho autoři rádi jezdí autem?

🚜Z 29 parametrů spočívá 14 v tom, že někam za 30 minut dojedete nebo je to v okruhu 30 km od obce. To znamená, že na čele žebříčku, budou vždycky obce v blízkosti krajských měst nebo Prahy (mezi prvními 30 městy je 9 z blízkého okolí Brna, 6 z okolí Prahy a další krajská města a jejich satelity. Jedinou výjimkou je Rychnov nad Kněžnou (22. díky Kvasinám a hustotě obyvatel).
Dojezdové parametry ale počítají pouze s ideální průjezdností a reálnou dopravní situaci zcela pomíjí.
🛠Pouze dva parametry jsou skutečně v rukách vedení obcí a to jsou kapacity mateřských a základních škol. V obou se Trutnov meziročně posunul kupředu v obou je na tom výrazně lépe něž první Říčany. Tyto dva parametry však mají v celém průzkumu dohromady váhu pouze 5%.
👨👩👧👦Autoři vůbec nepracují s pojmem cílové skupiny, tzn. jejich žebříček je univerzálně platný, aniž zohledňují skutečné potřeby obyvatel. Ve srovnání s prvními Říčany má Trutnov čistší vzduch, nesrovnatelně víc přírody (chráněná území), mnohem dostupnější bydlení, řádově více volných míst v mateřských školkách a základních školách a více železničních spojení. Pro mladou rodinu je určitě život v Trutnově lepší než v Říčanech.
🤯Některé parametry pak nemají na kvalitu života vliv v podstatě žádný. Například index silniční sítě, který "představuje rozlohu území, kam je možné dojet za 30 minut autem od radnice obce". To popravdě není užitečné asi vůbec ničemu, nicméně to opět vypovídá pouze o hustotě osídlení a míře urbanizace. Přesto je to parametr, který má váhu 4,2 % což je pátá nejvyšší hodnota a je tedy podle autorů důležitější než třeba dostupnost lékařské péče.
🎲Údaje nejsou meziročně srovnatelné. Například v indexu dojezdu do nemocnice (počítáno od městské radnice) se Trutnov od roku 2018 posunul ze 7. místa na 49. S nemocnicí se nešoupalo, to vím jistě. Koukám na ní z okna své kanceláře. Došlo k tomu díky něčemu, čemu autoři říkají drobná úprava metodiky. Obdobně skokan roku Vrchlabí se v parametru kvality středních škol posunul z loňského 193. místa na letošní 23. což úpravu metodiky rozhodně naznačuje i když nelze vyloučit, že letošní maturitní ročník se obzvlášť vydařil. Otázkou je, proč se tak stalo pouze v okruhu 30 km od Vrchlabského zámku.
👍 Jak by mohl Trutnov v tomto průzkumu poskočit kupředu?
1. Velmi efektivní by bylo jeho posunutí o cca 20 km jihovýchodně přibližně do prostoru Babiččina údolí. Všechny dojezdové parametry by rázem začaly hrát v náš prospěch.
2. Začít započítávat parametry z oblasti sociálních služeb, kultury nebo sportovní infrastruktury. Tam máme být opravdu na co hrdí."

Kateřina Sekyrková
Zdroj: fcb, obce v datech, Královéhradecký kraj

 
Vaše komentáře

Přečteno 1022x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí