Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Sport > motorismus

Krása starých strojů - FIVA Rallye 2016

Redakce, Zdeněk Cerman / 25.06.2016
Již poněkolikáté se sešli na královédvorském náměstí hrdí majitelé nablýskaných, ale také pro někoho hřmících aut a především motocyklových veteránů. Jenomže tentokrát to nebylo setkání jen tak ledajaké, celý jeho název je FIVA World Motorcycle Rally 2016 a jistě je patrné, že se jedná o akci nejenom místního, ale mezinárodního významu.
FIVA /The Fédération Internationale des Véhicules Anciens/ je celosvětová organizace založená v roce 1966 za účelem uchování, podpory a ochrany historických vozidel a jejich kultury pod záštitou UNESCO. Na západ od našich hranic se těší mimořádné úctě a pozornosti a není divu. Nemusíte se mnou souhlasit, ale stačí se podívat zblízka na jediného auto-moto veterána, který se podobných akcí zúčastňuje a i úplnému laikovi musí být jasné, jaké úsilí majitelé věnují jeho udržení v původním, natož provozuschopném stavu. Často se jedná o dnes již zaniklé značky nebo unikáty, které se nacházejí po celém světě v jednotkách kusů nebo technické lahůdky, které byly předchůdci soudobé motoristické techniky a jsou důkazem mimořádného umu a schopností jejich konstruktérů a samozřejmě restaurátorů. A tak je též pochopitelné, že se jejich majitelé chtějí se svými miláčky pochlubit. 

Nejinak tomu bylo i v rámci akce pořádané ve Dvoře Králové nad Labem a bylo skutečně na co se dívat. Sešlo se více než sto strojů s účastníky z dvanácti zemí, mj. Itálie, Anglie, dokonce z Kanady a k vidění byly věhlasné značky jako Harley-Davidson, Moto Guzzi, Vespa, BMW, Norton, nebo zaniklé Matchless, B.S.A. Indian a mnoho dalších, též méně známé, jako např. italská Laverda nebo mezi laiky téměř neznámé, které reprezentoval třeba dánský Nimbus, polský Sokol, případně švýcarská Motosacoche. Pochopitelně byly k vidění i české Jawy, které připomínaly, že tehdejší Československo patřilo do začátku padesátých let ke světovým motocyklovým velmocem.

Dnešní pařák sice přál spíše koupalištím, jezdce, většinou v černých kožených kombinézách nebo dobových motoristických oblecích jsem přeci jenom trochu litoval, přesto se sešlo na náměstí i poměrně velké množství přihlížejících, kteří si určitě přišli na své. 

Velké poděkování tak patří organizátorům tohoto podniku a to především zkušeným členům Veteran Car Clubu Dvůr Králové nad Labem za tradičně vzornou reprezentaci města a úsilí, které podobným akcím věnují. Jistě i účastníci setkání a přehlídky mohou být nadšeni a spokojeni a budou šířit své dojmy dále. Pořadatelé se nemají za co stydět a nám, přihlížejícím, připravili nádhernou podívanou. 

S o to větším údivem jsem překvapený, že se akce na náměstí nezúčastnil jediný zástupce nebo reprezentant města, které by mělo být na pořadatele a takovou akci patřičně hrdé. Není úplně obvyklé, že se podobný podnik podaří uspořádat v místě, jako je naše město a svědčí to o mimořádných schopnostech zdejších pořadatelů i jejich věhlasu, kterému se těší mezi příznivci této krásné záliby.

FOTOGALERIE - FIVA Rallye - foto Oskar Rousek

FOTOGALERIE - FIVA Rallye - foto Jan Bednář

FOTOGALERIE - FIVA Rallye - foto Miloslav Knap

FOTOGALERIE - FIVA Rallye - foto Zdeněk Cerman

Související články
FIVA World Motorcycle Rally 2016 ve Dvoře Králové (22.-24. června)
Jan Bednář a Jan Exner ze Dvora Králové vyhráli v kategorii sidecar České Tourist Trophy v Hořicích. Padly i rekordy.
Vaše komentáře
městská reprezentace27.06.2016 09:47, Reagovat
Bohužel je škoda, že městští představitelé takovéto akce ignorují. Akce pod patronátem UNESCO, podporovaná i Městem a přitom významné osobnosti chybí jak na zahájení, tak v průběhu či slavnostním zakončení. I když pan Starosta v Hangáru byl, ale mlčky. Pan Cerman má svatou pravdu, přeberte si to jak chcete.

Přečteno 2570x
 
Hodnocení článku:
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

Volná pracovní místa
Všeobecná zdr. sestra (Domov. sv. Josefa)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Stavební technik (Juta, a.s.)

Vychovatel/ka (ZŠ Sch. sady)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
28.04.2021 08:00 - 30.06.2021 20:00
Umění bez galerie
4.06.2021 09:00 - 1.08.2021 16:00
Milan Chabera: MÍJENÍ (výstava obrazů)
18.06.2021 18:00 - 18.06.2021 20:00
Mirek Kemel a Vladimír Javorský - koncert
18.06.2021 09:00 - 29.08.2021 16:00
Dvorské retro (výstava)
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábava