Vyhledej
Královédvorsko > Sport > ostatní sporty

Šest disciplín a 6x zlato! Plavecký talent z Nové Paky Mikuláš Rudolf Cogan míří opravdu vysoko

Olympiáda dětí a mládeže 2019 v Liberci

Redakce / 28.06.2019, Nová Paka - Jičínsko a Český ráj
Ve čtrnácti letech patří mezi největší talenty českého plavání. Mikuláš Rudolf Cogan to potvrzuje i na probíhající Olympiádě dětí a mládeže v Liberci. Jeho skóre je zatím stoprocentní, z šesti individuálních závodů, kde startoval, má šest zlatých medailí. „Dali jsme si jasný cíl, vyhrát šest zlatých. Dvě třetiny už máme za sebou,“ prohlásil jeho trenér Michal Řeháček.
 
Plavcovo jméno se dostalo do širšího povědomí už před dvěma roky na olympiádě v Brně. Už tam student novopackého gymnázia zazářil a nebyl daleko od toho, aby získal ve všech šesti disciplínách, kde startoval, zlatou medaili. Na stometrové trati tehdy zaostal za vítězným Štěpánem Palatou a bylo z toho stříbro.

Jeho cíl šesti zlatých medailí na letošním ODM byl však nejvíce ohrožen asi na 200 metrech motýlkem, kde nezachytil start a zpočátku ztrácel, mohutným finišem se však dostal před průběžně vedoucího Jana Valečku. Rozdíl mezi nimi v cíli činil pouhé dvě desetiny sekundy!

„Závod na 200 metrů byl trochu o štěstí,“ přiznal úspěšný plavec.

Zadarmo to Cogan neměl ani v závodě na 50 metrů volným způsobem. V rozplavbách se umístil třetí, za silnou dvojicí plavců z Plzeňského kraje. Ve finále oba ale porazil, na druhého Martina Faita měl náskok 3,3 desetiny.

Zbylé dva souboje v plavání už ale měl Mikuláš Rudolf jednodušší. Na 400 metrech volným způsobem nechal za sebou druhého Milana Semeru s třísekundovým náskokem, téměř tři sekundy nadělil i ve finále kraulu domácímu Samuelu Čihulovi.


„Kraul už byl pak taková odměna za předchozí závody,“ hodnotil poslední úterní závod Cogan. Medaile ale nesbírá jenom na Olympiádě dětí a mládeže. Největší úspěch v kariéře zapsal na MČR 2017 ve Zlíně, kde během dvou dní vyhrál deset zlatých medailí.

Díky tomuto ohromnému úspěchu obdržel v témže roce ocenění Zlatý oříšek. Tuto cenu dostane každý, kdo vytvoří v jakémkoliv oboru něco mimořádného.

Na novopackém gymnáziu platí za šikovného studenta. Jak se ale dá skloubit sport na vrcholové úrovni se studiem?

„Jde především o organizaci času. Nějaké předměty nenavštěvuji, například tělesnou výchovu a další, které nejsou tolik důležité. Na úkor těchto předmětů mám tréninky.“

S úspěchy ale přichází i tlak, což Cogan cítí, hlavně ohledně rekordů v žákovských kategoriích. „Je to určitě trochu stres. Jeden můj rekord už překonal Jakub Krischke a nevím, zda tento rok ještě nějaký vytvořím.“

Autor: Tomáš Kalas - člen programu Mladí novináři na ODM 2019
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 742x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.12.2019 - 31.01.2020
Výstava: Retrohrátky
11.12.2019 17:00
Norsko
11.12.2019 09:30 - 11.12.2019 12:00
Kosmetické dopoledne