Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Názory/komentáře > Kateřina Sekyrková

Srovnání výsledků voleb do Poslanecké sněmovny v letech 2013 a 2017 ve Dvoře Králové n. L.

Redakce, / 22.10.2017, Dvůr Králové nad Labem
Téměř při stejné volební účasti, která se ve Dvoře Králové nad Labem pohybovala okolo 60 %, můžeme pozorovat určité přelivy voličů k jiným politickým stranám. Nutno dodat, že se tento trend neobjevil pouze v našem městě, ale působil v celé ČR. Přesto jsou letošní volby v jedné věci v našem městě výjimečné - po 20 letech má město Dvůr Králové nad Labem svého poslance. Nebo může mít - dle rozhodnutí pana senátora Ing. Hlavatého.
 Ze srovnávacího grafu lze vyvozovat podobnou volební podporu pro KDU-ČSL. 
Dále pravděpodobně bývalí voliči hnutí Úsvit přímé demokracie – Tomio Okamura - se rozhodli volit nové hnutí SPD v obdobném rozsahu. 
Nicméně nejvyšší propad můžeme spatřovat u ČSSD, dále KSČM a TOP 09. Kam se poděli voliči levice? 
Domnívám se, že hnutí ANO tzv. „vyluxovalo“ hlasy převážně voličů ČSSD a části komunistů. Někteří příznivci KSČM hlasují pro tuto stranu na protest, takže je možné, že někdo z nich odevzdal hlas i SPD či ČPS. 
Nicméně Českou pirátskou stranu (ČPS) volilo také mnoho mladých voličů, což způsobilo pád TOP 09. 

Z grafu si ještě můžeme všimnout mírného vzestupu ODS a propadu Strany svobodných občanů, což naznačuje návrat pravicových voličů zpět k Občanské demokratické straně.

Podle mého názoru výsledky voleb ve Dvoře Králové nad Labem značně ovlivnila kandidatura Ing. Jiřího Hlavatého, kterou hnutí ANO strategicky a záměrně využívá. 

Uvidíme, jak se pan Hlavatý rozhodne, zda zůstane senátorem či se stane poslancem a budou nové volby do Senátu Parlamentu České republiky.

Autor: Daniel Petřík
student politologie


 

Související články
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v našem regionu (říjen 2017)
Senátor Jiří Hlavatý zvolen i do Poslanecké sněmovny!

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 568x
 
 
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí