Vyhledej
Novinky emailem
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Turistika

Kraj ruší nedávno založenou centrálu cestovního ruchu a zakládá novou. Otazník visí nad společností Revitalizace Kuks

Redakce / 28.10.2021, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
V pondělí 1. listopadu 2021 budou krajští zastupitelé rozhodovat o založení nové krajské příspěvkové organizace - Královéhradecké krajské centrále cestovního ruchu. Ta má nahradit původní Centrálu cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, která vznikla jako zapsaný spolek v květnu 2020, a zároveň i přes 12 let fungující obecně prospěšnou společnost Revitalizace Kuks.


Nová příspěvková organizace byla mohla začít fungovat od 1. prosince tohoto roku. Její náplní bude koordinace, pomoc a rozvoj turistické nabídky regionu. Krajští radní s návrhem souhlasili, o založení tedy nyní rozhodnou zastupitelé. 

V programu krajského zastupitelstva je založení nové centrály cestovního ruchu jako krajské příspěvkové organizace pod bodem 21. Pod bodem 23 bylo v původním návrhu programu i zrušení obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks, o.p.s. Tento bod byl však stažen a zástupci kraje nám na dotaz ohledně zrušení této společnosti neodpověděli.

Obecně prospěšnou společnost Revitalizace Kuks založily v roce 2009 Královéhradecký kraj a obec Kuks. Jejím cílem bylo pomáhat s rozvojem obce z evropských dotací tak, aby se Kuks stal nejen lákavým cílem turistů i místem pro žití místních. Mimojiné organizovala v Kuksu festival Barokonaoko a v posledních letech letní víkendové jarmarky. Provozovala také místní informační centrum a penzion v Jeshkeho vile a Lázeňském domě. Společnost byla i jednou z mála oficiálních lokálních destinačních společností. 

Hlavním úkolem Královéhradecké krajské centrály cestovního ruchu by měla být zejména koordinace aktivit a úzká spolupráce se sedmi oblastními destinačními společnostmi, tvorba turistických produktů zasahujících do území více oblastních destinačních společností, čerpání dotačních prostředků, provoz informačního centra a prezentace kraje. 

Jak zdůvodnila tyto kroky Martina Berdychová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch, vznik centrály cestovního ruchu jako krajské příspěvkové organizace umožní rychlejší rozhodování, stabilní financování i kvalitnější kontrolu nad veřejnými prostředky. "Stanovy původní Centrály cestovního ruchu KHK znemožňovaly flexibilně reagovat na nové podněty. Zapsaný spolek měl také nejisté financování, vypočítané na základě toho, kolik v kraji přenocovalo turistů v uplynulém roce. Kvůli tomu by tak v příštím roce hospodařil s příspěvkem na provoz o 3,5 milionu korun nižším než letos,“ vysvětluje Berdychová.

„Samozřejmostí je také propojení a úzká komunikace s dalšími aktéry cestovního ruchu – podnikatelským prostředím, asociacemi cestovního ruchu, městy a obcemi,“ doplňuje náměstkyně Berdychová.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj, Revitalizace Kuks

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 491x
 
Hodnocení článku:
20.12.2021 - Krajské předsednictvo hnutí ANO navrhlo a schválilo zrušení místní organizace ANO Hradec Králové. Návrh byl podstoupen k projednání předsednictva hnutí.
16.12.2021 - Zákon zakazující prodej v prostorách nad 200 m² se 24. a 25. prosince 2021 neuplatní.
13.12.2021 - Ivana Adamce vystřídá na postu starosty města Trutnova po 23 letech další radní z ODS: 46letý architekt Michal Rosa. Ivan Adamec zůstane zastupitelem.

Volná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov sv. Josefa v Žirči)

Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí